Лабораторна робота № 1.
Председатель Совета Минераловодской районной общественной организации «Голос народа» Н.А. Родионов
Лабораторна робота № 1. ДОСЛІДЖЕННЯ СТАЛЕЙ НА РОЗТЯГ
Мета роботи: експериментальне визначення залежності між зовнішніми силами, що діють по осі зразка і його видовженням; визначення параметрів, що характеризують міцність і пластичність матеріалу зразка; освоєння методики випробовування на розтяг. Обладнання, прилади та інструменти: випробувальна машина Р-5, штангенциркуль, міліметровий папір, олівець, лінійка. 1. Короткі теоретичні відомості З різних способів механічних випробувань матеріалів найбільш поширеним є статичне випробування на простий (одновісний) розтяг, при якому в поперечному перерізі досліджуваного зразка виникає тільки повздовжня сила, а поперечні сили і моменти відсутні. Поведінка матеріалу під дією навантаження виявляється за допомогою графіка, що називається діаграмою розтягу. На рис. 1 зображена діаграма розтягу пластичного матеріалу, що виражає залежність видовження зразка
Прямолінійна ділянка ОА характеризує пряму залежність між навантаженням і деформацією (закой Гука). Точка А відповідає границі пропорційності. Границя пропорційності - найбільше напруження при якому зберігається лінійна залежність між навантаженням Р і видовженням Δl.
де Криволінійна ділянка на початку діаграми утворюється в наслідок наявності зазорів в передаточних ланках машини, а також деформування нерівностей поверхонь головок зразка. До границі пропорційності σпц близька за величиною границя пружності σпр. Границя пружності σпр - це напруження, перевищення якого викликає незначні залишкові деформації (порядку 0,005 ¸ 0,05%). Границя текучості σТ - напруження, при якому відбувається ріст залишкових деформацій без помітного збільшення навантаження:
На діаграмі горизонтальна ділянка ВС зображає площадку текучості. У деяких матеріалів (наприклад, високовуглецева сталь) діаграма розтягу не має площадки текучості. На рис. 2 показана діаграма розтягу такої сталі. Для таких матеріалів визначають умовну границю текучості σ0,2 (умовно, як напруження при якому, залишкова деформація (згідно Державного стандарту) складає 0,2 % від довжини зразка де Р0,2 - величина навантаження, що відповідає залишковому видовженню ε0,2 від розрахункової довжини зразка. Для визначення навантаження Р0,2 по діаграмі на осі абсцис відкладають величину залишкового видовження (рис. 2) в масштабі видовжень, із точки С проводять пряму паралельно прямолінійній ділянці діаграми. Точка перетину її з діаграмою розтягу визначає ординату навантаження Р0,2. Для дальшого розтягу зразка необхідно навантаження збільшувати. Таке явище називається зміцненням матеріалу.Явище підвищення границі пропорційності при попередньому навантаженні зразка вище границі текучості називається наклепом. Діаграма розтягу на наступній ділянці має вид опуклої кривої з найвищою точкою В. З моменту, коли навантаження досягає максимальної величини, в тій частині зразка, де більше внутрішніх і зовнішніх дефектів, починає утворюватися місцеве звуження - “шийка”. Напруження, викликане найбільшим навантаженням РВ - називається границею міцності (тимчасовим опором): Точка К характеризує момент руйнування зразка. Відношення навантаження Рр в момент руйнування зразка до площі шийки Sш в місці розриву називається дійсним опором: По одержаних при дослідженні даних визначають механічні характеристики матеріалу (σпц, σпр , σТ і σВ), які характеризують міцність матеріалу. Крім цього визначають характеристики пластичності матеріалу, до яких відноситься: 1. відносне залишкове видовження де lp - довжина розрахункової частини зразка після розриву; l0 – початкова розрахункова довжина зразка. 1. відносне залишкове звуження де Sp - площа поперечного перерізу зразка після руйнування. Порівнюючи отримані результати досліджень з поданими нижче в таблиці 1 даними можна встановити орієнтовно марку сталі досліджених зразків.
Коефіцієнт Пуасона характеризує залежність між повздовжньою та поперечною деформаціями.
2. Будова випробувальної машини.
Для випробування на розтяг застосовують два основних типи машин – важільні і гідравлічні. В даній роботі дослідження на розтяг проводиться на розривній машині Р-5. З механічний навантаженням і важільно-маятниковим силовимірювачем. Машина Р-5 призначена для статичних випробувань на розтяг і стиск. Кінематична схема машини зображена на рис. 3. При випробуванні на розтяг для закріплення зразка 5 в захватах 3 та 4 встановлюють клини. Для циліндричних зразків застосовують клини з рифленим жолобом, а для плоских зразків, клини з плоскою поверхнею, що має насічку.
Рис. 3. Схема випробувальної машини Р-5:
При випробуванні на стиск на захвати машина встановлюють опорні плити. Для установки зразка нижній захват переміщають вручну вздовж напрямних станини машини рукояткою 4, яка повинна бути попередньо звільнена від штифта 3. Навантажувальний пристрій. Електродвигун через коробку швидкостей обертає гайку 1, яка в свою чергу переміщає гвинт 2 вгору (при випробуванні на стиск) або вниз (при випробуванні на розтяг). Для включення електродвигуна необхідно штифтом закріпити рукоятку, щоб не допустити обертання гвинта навколо своєї осі. Швидкість переміщення нижнього захвата від електродвигуна може бути 11 або 48 мм/хв. Включення тієї чи іншої швидкості здійснюється переміщенням важеля. Для одержання менших швидкостей використовують ручний привід. Силовимірний пристрій. Верхній захват 4 зв’язаний через важіль і тягу з маятником 10. Силу, що діє на зразок, визначають по відхиленню маятника від вертикального положення. Найбільше навантаження, яке може бути прикладене до зразка, залежить від ваги вантажу, встановленого на маятнику і довжини плеча маятника. В залежності від настройки машини можливі 4 граничні навантаження 500, 1000, 2500, 5000 кгс (4,9; 9,8; 24,5 кН), досягають встановленням додаткового вантажу. Відхилення маятника передається на гвинт 2, який переміщається поступально і обертає шестерню, закріплену на одній осі із стрілкою шкали навантажень 6. При випробуванні на розтяг стрілка шкали обертається за годинниковою стрілкою, а при випробуванні на стиск - проти годинникової стрілки. Після руйнування зразка маятник намагається повернутись у вихідне положення. Для цього, щоб його рух при цьому не був різким, користуються гальмом 9. Розривна машина укомплектована барабаном 7, на якому автоматично викреслюється діаграма розтягу або стиску. Барабан 7 одержує обертання від нитки 8, прикріпленої до нижнього захвата 3. Олівець жорстко зв’язаний з гвинтом 2 і при навантаженні зразка переміщається вздовж твірної барабана, тим самим викреслюючи на міліметровому папері криву залежності зміни довжини зразка від навантаження. На осі барабана 7 закріплено два ролики при обмотуванні ниткою ролика меншого діаметра масштаб запису зміни довжини зразка буде 2 до 1, а при обмотуванні ниткою ролика більшого діаметра буде 1 - 1 Масштаб діаграми по навантаженню залежить від тієї шкали при якій ведуть випробування. Він рівний: 1. 0 - 500 кг 1 мм на діаграмі відповідає 49 Н (5 кгс) 2. 0 - 1000 кг 1 мм на діаграмі відповідає 98 Н (10 кгс) 3. 0 - 2500 кг 1 мм на діаграмі відповідає 245 Н (25 кгс) 4. 0 - 5000 кг 1 мм на діаграмі відповідає 490 Н (50 кгс)
3. Форма і розміри зразків. Для того, щоб механічні характеристики, одержані при випробуванні буди порівняльними, зразки для дослідження виготовляють стандартної форми круглого або прямокутного поперечного перерізу (рис. 4).
Рис. 4. Циліндричні (а) та призматичні (б) зразки для випробувань на розтяг-стиск З обох кінців зразок має головки для закріплення в захватах машини. З метою зменшення впливу головок зразка на неоднорідність напруженого стану в його робочій частині, робоча довжина зразка робиться довшою від розрахункової довжини. З цією ж метою перехід від робочої частини зразка до головок робиться плавним. Круглі зразки з d0 = 10 мм називаються нормальними, а зразки інших діаметрів - пропорційними. Розрахункова довжина приймається десятикратною по відношенню до діаметра для так званих довгих зразків круглого поперечного перерізу l0 = 10 d0 і п'ятикратною – l0 = 5 d0 для так званих коротких зразків. Для можливості порівняння результатів, одержаних при випробуванні зразків прямокутного і круглого поперечного перерізів, виготовлених з одного матеріалу, необхідно витримати відповідні відношення між розрахунковою довжиною і площею поперечного перерізу. Виражаючи площу перерізу прямокутного зразка, як площу круга з
умовним діаметром Тому розрахункова довжина довгого прямокутного перерізу буде: короткого зразка:
Таблиця 1. Механічні характеристики сталей
|