Мета: визначити швидкість повітряного потоку та побудувати «розу вітрів».
Прилади й устаткування: Анемометр ручний, вентилятор, секундомір, (або годинник із секундною стрілкою), довідковий матеріал. Завдання 1. Визначити швидкість повітряного потоку.
Хід роботи
1. Вивчити будову ручного анемометра ручного. 2. Встановити вентилятор на лабораторному столі біля розетки. 3.Закріпити на горизонтальній рейці анемометр на відстані 50см від вентилятора. 4.Зробити відлік початкових показів по шкалах анемометра, тобто по шкалі тисяч, сотень, і десятків (великій шкалі). Після всіх відліків матиме чотиризначні числа, наприклад, 6710 або 0344. 5. Включити вентилятор. 6. Після того, як вентилятор працюватиме на повну потужність, одночасно включити анемометр і секундомір (або засікти положення секундної стрілки на годиннику). 7.Через 100 секунд виключити анемометр, зробити відлік і записати. 8.Переставити і закріпити анемометр на відстані 100 см і повторити всі операції, перелічені в п. 4-7. 9. Переставити і закріпити анемометр на відстані 150см і повторити всі операції, перелічені в п. 4-7. 10. Обчислити швидкість повітряного потоку на різних відстанях. Добуті дані занести в таблицю за формою:
Завдання 2. Побудувати розу вітрів. Матеріали:довідковий матеріал, аркуш міліметрового паперу (30*30см), лінійка.
Хід роботи За даними повторюваності та напрямку вітру, представленим у додатку С будується «роза вітрів» для січня (I) і липня (VII) 1.Для побудови «рози вітрів» з однієї точки у напрямку восьми основних румбів відкладають відрізки, що відповідають повторюваності напрямку вітру (%) даного румба у вибраному масштабі. 2. Отримані точки на румбах з'єднують прямими лініями (рис. 6.12). 3.У центрі «рози вітрів» показують число штилів. Користуючись розами вітрів (рис. 6.12), зробити висновок, де краще розташовувати промислові підприємства, з південної чи північно-східної сторони від населених пунктів? Який напрям повинні мати лісові смуги? Рис.6.12.- Графік «рози вітрів».
Контрольні запитання:
1. Що таке вітер, як визначаються швидкість і напрямок вітру? 2. Назвіть та охарактеризуйте сили, які діють на елементарний об 'єм повітря в горизонтальному напрямку. 3. Як змінюється градієнтний вітер з висотою у вільній атмосфері? 4. Охарактеризуйте добовий хід швидкості вітру в граничному шарі атмосфери. 5. Як впливають перешкоди на вітер? 6. Як класифікуються вертикальні рухи повітря? 7. Що таке місцеві вітри, чому вони виникають? 8. Причини виникнення бризів. 9. Льодовикові вітри та причини їх виникнення. 10. Що таке фен та які причини його виникнення? 11. Бора та причини його виникнення. 12. Вітер. Шкала Ботфорта. 13. Прилади вимірювання сили й напрямку вітру. 14. Що таке роза вітрів і як вона будується? 15. Що таке бризи й горно-долинні вітри? Назвіть райони земної кулі, у яких бризова циркуляція спостерігається протягом усього року. 16. Як визначається річний хід швидкості вітру. До звіту включаються: а) таблиці; б) текстова частина; в) графік г)відповіді на контрольні запитання.
|