Джерела. Поняття й терміни:Артхашастра, балі, брахман, вайші, варна, веди, власність, делікт, докази, дхарма
Закони Ману
Поняття й терміни:Артхашастра, балі, брахман, вайші, варна, веди, власність, делікт, докази, дхарма, дхармашастри, Закони Ману, каста, кодифікація, композиція, кшатрії, об’єкт права, паришад, пурохіта, раджа, сенапаті, система права, синкретизм, суб’єкт права, теократія, чандали, шудри.
Казуси 1. Одружений Матхурі, привів до своєї оселі іншу жінку, представивши своїй дружині Рохель її як свою нову дружину. Рохель зауважила, що чоловік не може так учинити з нею після більше ніж десяти років спільного проживання. Проаналізуйте ситуацію з точки зору норм Законів Ману.
2. За договором найму Шуту мав збирати виноград на плантації Кушнану. Шуту зібрав майже весь урожай і коли ніс останній кошик, спіткнувшись зламав собі руку. Кушнану заявив, що Шуту не виконав умови договору, а тому він йому не зможе заплатити обіцяне. Шуту зауважив, що було зібрано весь виноград, а травму отримав уже після виконаної роботи. Прокоментуйте ситуацію. Як вирішити суперечку за Законами Ману?
3. На пропозицію Таксіла, який був на військовій службі в раджі, продати йому весь урожай винограду восени, за ціну нище ринкової, Матхурі, не вагаючись, погодився. Адже тепер не потрібно було везти товар на базар. Про договір дізнався брат Матхурі Уджаїн від його дружини й був здивований, що Таксіл купує майбутній урожай винограду майже за безцінь. Дружина Матхурі припустила, що чоловік діяв не свідомо. Уджаїн дочекавшись збору врожаю подав до суду скаргу на визнання угоди недійсною. Прокоментуйте ситуацію. Які аргументи навів Уджаїн у позові згідно Законів Ману?
4. Таксіл, що належав до касти воїнів, вирішив на ділянці землі, що дісталася йому за борги від Матхурі, висадити виноград. Тим більше, що попит на виноград зростає й можна заробити додаткові гроші. Але йому необхідно подумати, щоб про цю справу ніхто не дізнався. Прокоментуйте ситуацію. Чого боявся Таксіл і чому за Законами Ману?
5. У будинку після смерті Уджаїна проживали його сини Варанісі (неодружений) та Адхарі з дружиною та їх неповнолітнім сином, який вважав, що в нього двоє батьків, називаючи батьком і Адхарі й Варанісі. Прокоментуйте ситуацію. Яку особливість родинно-сімейних відносин можна виявити на цьому прикладі та її нормативне визначення в Законах Ману?
6. Матхурі привів іншу жінку, і сповістив своїй дружині, що вона буде також проживати в їхньому загальному будинку в статусі дружини. Пояснити свій учинок Матхурі не вважав за потрібне, лише зазначив, що за святими дхармами його вчинок виправданий. Що таке дхарми? Прокоментуйте ситуацію за Законами Ману.
7. Декхан уклав із Раджмоном договір про надання останнім позики для будівництва будинку, а забезпечувала угоду заставна плантація з виноградом. Будівництво будинку в силу об’єктивних причин виявилося набагато дорожчим. Декхан змушений був узяти нову позику. Хоча Раджмон і погодився відтермінувати повернення двох позик, вирішив усе таки продати заставну виноградну плантацію, вважаючи її своєю власністю, згідно зі ст. 147, гл. VIII Законів Ману. Прокоментуйте ситуацію за Законами Ману
8. Шаші після досягнення угоди про ціну плуга для обробки землі, передав Раші потрібну суму грошей. Але з’ясувалося, що Раші не є власником плуга, а користувався за згоди іншого власника, який, дізнавшись про угоду, звернувся до суду з позовом про повернення йому його речі – плуга на правах його власності. Прокоментуйте ситуацію за Законами Ману. Як вирішити цю справу за законником?
9. Раші домовився із Шаші про купівлю плуга для обробки землі. Шаші звернув увагу, що плуг новий, а тому ціна буде значно вищою за ринкову. У перший же день роботи в плуга відпав лемех. Шаші після звернення Раші про повернення назад плуга, заперечив. Як розв’язати суперечку між покупцем і продавцем за Законами Ману?
10. Раджів (шудр) на звернення Малатха (кшатрій) про надання 100 кг рису для посіву, погодився з пропозицією повернути йому після збору врожаю не 100, а 150 кг. Після збору врожаю, Малатха зауважив, що за погодних умов той не зміг зібрати достатньо рису, щоб повернути весь борг за угодою. Раджів запропонував йому відпрацювати борг. Прокоментуйте ситуацію. Як вирішити справу за Законами Ману?
11. Малатха (кшатрій) звернувся до Раджіва (вайші) з проханням прийняти на зберігання цінну річ на один рік, так як вимушений вийти у військовий поход. Повернувшись через два роки, на запит про повернення речі, отримав відмову від Раджіва. Останній аргументував, що він є власником речі: по-перше, угода передбачала рік зберігання, по-друге, домовленості про зберігання на другий рік не було, по-третє, цілий рік річ вважалася нічия, а тому він має всі права на неї на основі давності володіння. Прокоментуйте ситуацію. Як вирішити казус за Законами Ману?
12. Неру домовився з Васітхою про передачу йому на зберігання сільськогосподарського інвентарю з правом користування, терміном на пів року. Але трапилася негода, сильні дощі призвели до розливу місцевої річки, у результаті чого частину інвентаря було змито водою. Неру зажадав повернення всього інвентаря, як домовлялися. Васітха аргументував, що він не винний у розливі річки, до того ж стихія нанесла шкоду і його речам. Прокоментуйте ситуацію. Як розв’язати суперечку за Законами Ману?
13. Махатха пред’явив претензії до Караджа у зв’язку з тим, що його худоба забрила на його поле й нанесла шкоду посівам. Караджа зауважив, що худоба не розбирається, де чуже, а де своє. Прокоментуйте ситуацію. Яке рішення може прийняти суд, якщо Махатха подасть позов за Законами Ману? 14. Магараджа найнявся до Амбаріше перевозити овочі на базар. За договором найму Амбаріше надав йому повозку, збрую, коней. У місті Магараджа допустив такий маневр повозкою в результаті чого скоєно наїзд на іншого торговця, який дістав тілесні ушкодження, а товар зіпсовано. Прокоментуйте ситуацію. Як вирішити цю справу за Законами Ману?
15. Після смерті Шивачандра його спадкова маса оцінювалася в сумі 5000 рупій. На спадок претендували три його сини, дві доньки. При цьому, перші два сини були від дружини яка належала до касти вайшів, а менший син – від дружини-кшатріянки. Старша донька наполягала, що до спадкоємців мав бути допущений і її син на рівні з її старшими братами, посилаючись на звичай, згідно якого її батько зажадав від неї народження сина. Прокоментуйте ситуацію. Як вирішити справу за спадком згідно законика Ману?
16. Кшуту, затримано в підозрі вбивства Кушнана, який перебував на військовій службі. Приводом сварки, як пояснив Кшута, стала неадекватна поведінка Кушнани на базарній площі, який безсоромно розглядав його дружину. Кшута зробив зауваження Кушнана, але той грубо його штовхнув, діставши ножа, промовив, що він йому не рівня. Кшута перехопив руку Кушнани з ножем і в запалі спрямував у живіт останнього. Прокоментуйте ситуацію. Якщо має місце злочин, то на яке покарання може очікувати Кшуту за законником Ману?
17. Кшута (шудр) на базарній площі висловився вголос, що поведінка Кушнана, який служить у війську раджі не відповідає святим дхармам. Приводом стала словесна образа з боку Кушнана до торговця який не поступився ціною. Кушнана розцінив, як образу його честі, витягнув ножа, наблизився до Кшути, але не зміг нічого зробити, бо Кшута схопив його руку з ножем і міцно тримав своїми руками. Прокоментуйте ситуацію. Хто буде покараний за нормами Законів Ману, за що і як?
18. Мумрат, побудувавши новий будинок, переїхав до нього зі своєю сім’єю. Вирішивши не продавати старий будинок, дозволив проживати в ньому своєму давньому знайомому Рамі. Скориставшись цією можливістю, Рама запропонував свої послуги в ремонті старого будинку. Через 12 років цієї угоди, Мамрат помирає, а його дорослі сини зажадали від Рами виселення з їхньго будинку. Рама відмовився, аргументуючи це тим, що є власником будинку вже 12 років. Прокоментуйте ситуацію. Як вирішити цю справу за Законами Ману?
19. Патанджали взяв у борг до наступного врожаю 10 мішків пшениці, але повернути борг вчасно не зміг. Зачекавши деякий час кредитор у супроводі свідків з’явився в будинку Патанджали й силою забрав майно, вартість якого компенсувала борг. Патанджали звернувся до суду. Прокоментуйте ситуацію. Що саме він міг зазначити в позові? Яке рішення може прийняти суд за Законами Ману? Питання для самоконтролю 1. Чи можна Закони Ману назвати кодифікацією? 2. Дайте характеристику системи права Давньої Індії 3. Якими релігійними засобами забезпечувалося дотримання Законів Ману? 4. Чи потрібна згода нареченого і нареченої, щоб укласти шлюб? 5. Які категорії осіб не належали до власників майна і чому? 6. Що таке давність володіння? 7. Чи відомі випадки набуття права власності за давністю володіння? 8. Які умови дійсності договорів зафіксовано в Законах Ману? 9. Які засоби забезпечували дотримання норм-заборон за Законами Ману, окрім залякування жорстокими методами покарання?
МОДУЛЬ 2. АНТИЧНЕ ПРАВО І ДЕРЖАВА
Семінар 6-7. Механізм демократії Античних Афін План 1. Полісна (державна) організація та її особливості 2. Місце реформ Солона й Клісфена в полісній організації античних Афін та їх значення 3. Місце реформи Ефіальта і Перікла у полісній організації античних Афін та їх значення 4. Народні збори: формування, структура, компетенція 5. Рада п’ятисот та її місце у механізмі публічної влади полісу 6. Колегія стратегів, колегія архонтів та їх місце у механізмі публічної влади полісу 7. Геліея та ареопаг та їх місце у механізмі публічної влади полісу 8. Законодавство античних Афін: стадії законотворення, функціональна значимість 9. Правовий статус громадян античних Афін. Проксенія, ісполітія
|