Джерела. 1. Акт о предотвращении неудобств, происходящих вследствие долговременных промежутков между созывами парламентов (трехгодичный акт) (15 февраля 1641 г.).
1. Акт о предотвращении неудобств, происходящих вследствие долговременных промежутков между созывами парламентов (трехгодичный акт) (15 февраля 1641 г.). 2. Акт о регулировании Тайного совета и об упразднении суда, обычно именуемого “звездной палатой” (5 июля 1641 г.) 3. Велика ремонстрація (22 листопада 1641 р.). 4. Акт о “новой модели армии” (11 января 1646 г.). 5. Постанова палати громад про оголошення себе верховною владою англійської держави (4 січня 1649 р.). 6. Акт про скасування королівського звання (17 березня 1649 р.). 7. Акт про скасування палати лордів (19 березня 1649 р.). 8. Акт, що оголошував Англію республікою (19 травня 1649 р.). 9. Акт про скасування палати феодальних зборів (27 листопада 1656 р.). 10. Бредська декларація (4 квітня 1660 р.). 11. Акт о добровольном и общем прощении, освобождении и забвении (1660 г.). 12. Акт про краще забезпечення свободи підданого й про попередження ув’язнення за морями (Habeas corpus act) (26 травня 1679 р.). 13. Білль про права (13 лютого 1689 р.). 14. Акт об устроении (12 июня 1701 г.). 15. Акт про посади (1707 р.). 16. Акт про забезпечення свободи парламентів шляхом запровадження умов членства для засідання в палаті громад (1710 р.). 17. Акт про парламентську реформу 1832 р. 18. Акт про парламентську реформу 1867 р. 19. Акт про народне представництво 1884 р. Поняття й терміни:Акт про правонаступництво, англіканська церква, вігі, “відповідальний уряд”, гільйотина, гнилі містечка, декларація, джентрі, дигери, “закриття дебатів за відділами”, зіркова палата, імпічмент, індепенденти, контрасигнатури принцип, левелери, лорд-протектор, петиція, Петиція про право, пресвітеріани, пурітани, ремонстрація, спікер, статут, торі, чартизм, хартія. Завдання 1. Заповніть таблицю: Нормативно-правові акти, які визначили нову державу в Англії (1641 – 1660 рр.)
2. Заповніть таблицю: Нормативно-правові акти, які юридично закріпили конституційну монархію в Англії
3. Заповніть таблицю: Нормативно-правові акти виборчого законодавства XIX ст.
Казуси 1. 14 липня 1680 р., опівдні, шериф графства Йоркшир Томас Бейлі затримав Гардинга й помістив у в’язницю. Через годину після взяття під варту Гардинг зажадав пред'явлення йому копії розпорядження про арешт. Тюремний наглядач Вілксон відмовив, заявивши, що того заарештував шериф. Прокоментуйте ситуацію. Чи правомірні дії наглядача згідно з положенням Акту 1679 р.?
2. 1 вересня 1685 р. родичі Гардинга домоглися видачі наказу Habeas corpus act. Доставлений 5 вересня 1685 р. у Лондон арештант став перед суддею Суду королівської лави Блекфордом. Останній відмовився розглянути справу Гардинга, пославшись на те, що настали осінні судові канікули. Прокоментуйте ситуацію. Чи правомірні дії судді згідно з положенням Акту 1679 р.?
3. Гардинг, звільнений 13 квітня 1690 р. з-під варти, де він перебував у зв’язку з обвинуваченням у крадіжці 20 фунтів стерлінгів, 17 жовтня 1690 р. був знову заарештований за тим самим звинуваченням мировим суддею. 30 жовтня 1690 р. родичі заарештованого звернулися до судді Суду королівської лави Хетча з проханням видати наказ Habeas corpus act. Хетч відхилив це клопотання. Прокоментуйте ситуацію. Чи правомірні дії судді?
4. У 1867 р. в одному з англійських міст розглядалася справа за позовом наймача невеликої квартири про внесення його у виборчий список. Місцева влада, виправдовуючи свої дії, посилалася на те, що позивач сплачує всього 6 фунтів на рік квартирної плати й у такий спосіб не підпадає під ценз, установлений реформою 1832 р. Позивач, посилаючись на інший виборчий закон, доводив, що розмір квартирної плати не може бути мотивом для відмови в задоволенні його клопотання, оскільки, він винаймає окрему квартиру й самостійно сплачує податок на бідних. Який закон і яку норму закону мав на увазі позивач? Прокоментуйте ситуацію. Яким має бути рішення суду?
5. Влада Манчестера у 1838 р. відмовила Джону Конелу в праві брати участь у парламентських виборах. Для обґрунтування своїх вимог, Конел зазначив, що йому 23 роки, мешкає в Манчестері п’ять років, систематично сплачує податок на бідних. Позов Конелі був відхилений. Прокоментуйте ситуацію. Чи правомірні дії влади?
6. На протязі декількох поколінь жителі одного з невеликого містечка обирали до парламенту членів сім’ї крупного землевласника в обмін на грошову допомогу й заступництво. У 1832 р. вони дізналися, що їх містечко втратило право посилати депутатів до парламенту. Мер міста звернувся за роз’ясненням до адвоката. Що міг пояснити адвокат з приводу вилучення міста з виборів до парламенту?
7. До адвоката звернувся Браун – кваліфікований робітник однієї з фабрик. Він висловив подив тим, що він заробляє 40 шилінгів на тиждень (96 фунтів стерлінгів на рік) і винаймає для своєї сім’ї квартиру, у той самий час його сусід Робінс – дрібний торговець, чий дохід складає не більше 10 фунтів стерлінгів на рік, включений до списку виборців. Прокоментуйте ситуацію. Які пояснення дав адвокат Брауну?
8. Том Джонсон, 30 років, постійно проживає в Лондоні, орендує квартиру на протязі двох років. Плата за житло складає 25 фунтів стерлінгів у рік. У 1870 р. Джонсону було відмовлено в участі у виборах до парламенту. Не погодившись з рішенням виборчкому, Джонсон звернувся до суду. Прокоментуйте ситуацію. Яким буде рішення суду?
9. Власниця десятиквартирного житлового будинку в Бірмінгемі міс Грейс звернулася у 1921 р. до адвоката з питанням чому вона, яка має 500 фунтів річного доходу, не має права голосу, а її старша сестра, 36 років, чоловік якої отримує дохід не більше 15 фунтів на рік, має право голосу. Прокоментуйте ситуацію. Яку відповідь міг дати адвокат?
10. Починаючи з XIII ст. жителі селища Гемпшер, поблизу Йорка, обирали до парламенту представників знатної родини Діспенсерів, які проживали по сусідству. Діспенсери надавали допомогу й заступництво селищу. Після 1832 р. право вибору до парламенту жителі втратили. Чому? Прокоментуйте ситуацію.
11. У 1834 р. житель Бірмінгема Джон Уокер звернувся до адвоката за поясненням – на якій підставі право голосу на виборах має орендар житлового будинку Хогінс, хоча його дохід складає 15 фунтів на рік, коли він Уокер, заробляє 170 фунтів, а голосу не має. Яке пояснення міг дати адвокат? Прокоментуйте ситуацію.
12. Сер Вільямс Мальтраверс, будучи шерифом графства Норфолк, 14 квітня 1684 р. арештував Джона Гарсона, підозрюваного в крадіжці коней. Які дії шерифа мають бути, щоб не порушити акт 1679 р.? Прокоментуйте ситуацію.
13. У лютому 1792 р. мешканець Орле Богарне, який знаходиться на службі в графа Мірабо, звернувся до адвоката з питанням – чому він сплачує прямий податок рівний 20 робочим дням, не має голосу, тоді як його кузен Планшет, сплачує податок зі свого заробітку рівний 3 робочим дням, є активним виборцем. Що відповів адвокат? Прокоментуйте ситуацію.
14. Джека Шейда звинувачують у дрібній крадіжці. Суддя прийняв рішення про його затримання. Після п’яти місяців Шейд написав прохання на ім’я лорда-канцлера про надання йому Хабеас корпус акт. Але отримав відмову. До лорда-канцлер звернулася дружина Джека Шейда, яка і доставила Хабеас корпус акт до в’язниці. Через місяць Шейд був доставлений до лорда-канцлера для з’ясування законності його затримання. Які порушення були допущені за Хабеас корпус актом 1679 р.? Прокоментуйте ситуацію.
15. Звільнений під заставу й поручительство наказом лорда-канцлера, Гардінг був знову арештований владою графства за тим же звинуваченням. Гардінг спробував ще раз отримати Хабеас корпус акт у лорда-канцлера. Але суддя залишив його прохання без уваги, посилаючись на вакаційний час. Прокоментуйте ситуацію. Питання для самоконтролю 1. За якими ознаками сучасні історики виділяють дві революції в Англії в XVII ст.? 2. Яке значення мав парламент у підготовці революції? 3. Як ви вважаєте, чому в інших країнах парламенти не відігравали вирішальної ролі в революції? 4. Чому парламент в Англії під час революції називали “довгим”? 5. Які законодавчі акти часів революції увійшли до конституційних традицій Англії? 6. Які принципи сучасного конституціоналізму закладено Великою ремонстрацією? 7. Яке значення мало прийняття Акта 1679 р.? 8. Чи було правильним те, що Акт не стосувався підозрюваних у скоєнні злочинів осіб? 9. Якими умовами забезпечувалося дотримання процедури арешту згідно з Актом 1679 р.? 10. Які повноваження отримав король згідно з Біллем про права? 11. Чому посаду короля могла обіймати особа протестантської конфесії? 12. Які гарантії суду створено в Англії? 13. Які конституційні прецеденти ви можете назвати в історії Англії XVIII ст.? 14. Як ви вважаєте, чи можна було одночасно увести в Англії загальне виборче право й не розтягувати реформи виборчого законодавства майже на століття?
МОДУЛЬ 5. ПРАВО НОВОГО І НОВІТНЬОГО ЧАСУ
Семінар 17-19. Французький цивільний кодекс 1804 р. (Code Civil des Français) План 1. Причини й передумови кодифікації цивільно-правових відносин у Франції в кінці XVIII – поч. XIX ст. і санкціонування Французького цивільного кодексу (ФЦК) 1804 р. 2. Загальна характеристика Цивільного кодексу Франції 1804 р.: джерела (форма), структура, особливості юридичної техніки, систематизація, особливості, принципи 3. Суб’єкти цивільно-правових відносин (правовий статус) за ФЦК 4. Відносини власності за ФЦК 5. Речове право, класифікація речей за ФЦК 6. Зобов’язальні відносини за ФЦК 7. Родинно-сімейні відносини за ФЦК 8. Спадкові відносини за ФЦК
|