Поняття про педагогічний процес та умови його функціонування
Процес, як діяльність, завжди означає рух вперед, певну зміну, що розгортається в трьох напрямах: 1) людина сприймає і засвоює зовнішній світ; 2) людина впливає на зовнішній світ; 3) людина здатна до орієнтації і саморегуляції [15, 55]. Процес педагогічний – це система, де процеси формування, виховання, навчання, розвитку й освіти невіддільні від умов, форм і методів їх здійснення (рис. 1.8). Внутрішня взаємопов’язана сукупність зазначених процесів ніби „переплавляє” соціальний досвід в особисті якості людини.
Рис. 1.8. Педагогічний процес як система Цілісність як сукупність складових педагогічного процесу надає йому певних специфічних рис: – мету – не тільки створювати умови для навчання і виховання, а орієнтувати педагога на реалізацію ідеї всебічного, гармонійного розвитку особистості; – у педагогічному процесі освіта активізує вихованість, а виховання – потребу в освіті; – педагогічний процес активізує взаємопов’язані дії педагога й учнів, вихователя й вихованців; – педагогічний процес сприяє взаємопроникненню методів, форм та засобів навчання й виховання. Ідея цілісності навчально-виховного (педагогічного) процесу є центральним методологічним принципом. Вона визначає спільність і специфіку функцій, завдань, змісту, методів, форм навчання та виховання. Про специфічні властивості цілісного педагогічного процесу яскраво свідчать його закономірності.
Закономірності педагогічного процесу – це стійкі зв’язки окремих сторін педагогічного процесу. Вони можуть мати як зовнішній характер, так і внутрішній, тому визначаються через зв’язки між: – навчанням, вихованням і соціальним середовищем (історичні умови, суспільні потреби, економіка, національно-культурні особливості); – вихованням, навчанням і розвитком особистості; – навчанням, вихованням і залученням особистості до різних видів діяльності; – результатами виховання і навчання й активністю особистості (активна поведінка, воля, самостійність, ініціатива); – навчанням, вихованням і спілкуванням особистості (своєрідність міжособистісних взаємин); – можливостями особистості (віковими, індивідуальними) та характером педагогічного впливу; – чуттєвим сприйняттям, логічним осмисленням сприйнятого та його практичним застосуванням; – завданнями, змістом, формами й методами педагогічного процесу. Визначені закономірності мають системний характер, їх урахування забезпечує оптимальне функціонування цілісного педагогічного процесу. Педагогічний процес є сукупністю різних підсистем та елементів, і тому його можна розглядати як цілісну педагогічну систему. Як система й одночасно особливий вид діяльності педагогічний процес має свою структуру, до компонентів якої належать: – цільовий – визначає зміст і логіку педагогічної дії; – змістовний – передбачає відбір системи знань та вмінь, які необхідно опанувати; – діяльнісний – передбачає підбір методів та прийомів педагогічної дії; – результативний – діагностує наслідки та якість здійснення педагогічного впливу в межах педагогічного процесу; – ресурсний – за відсутності очікуваного результату, використовує резервні педагогічні методи та форми.
Рис. 1.9. Взаємозв’язок етапів педагогічного процесу Отже, педагогічний процес – це система, яка реалізується поетапно; в ній поєднано процеси формування, розвитку, виховання та навчання зі своїми умовами, формами, методами і способами їх перебігу.
|