Дидактичні системи професійного навчання
Під системою навчання розуміють упорядкований і певним чином відібраний навчальний матеріал, зв’язаний між собою на основі дидактичної обробки та призначений для послідовного озброєння учнів знаннями, уміннями та навичками. Система навчання повинна відповідати змісту навчання, цілям виховання й освіти. Відбір цього змісту і його дидактична обробка в певній системі – одне з найважливіших завдань викладачів ПТНЗ. Система професійного навчання – це об’єктивна єдність змісту, форм, методів і дидактичних засобів професійної підготовки, яка забезпечує учням можливість послідовно оволодівати трудовими прийомами, комплексами технологічних операцій і видами робіт, характерними для обраної професії. У дидактиці професійного навчання розрізняють предметну, операційну, операційно-поточну, операційно-предметну, операційно-комплексну, моторно-тренувальну та проблемно-аналітичну системи. Кожній системі професійного навчання притаманні специфічні виробничі, педагогічні, психологічні й фізіологічні особливості формування в учнів умінь і навичок на окремих етапах навчання. Будь-яка система професійного навчання має певний зміст, структуру та зв’язок між структурними елементами, який зумовлює їх цілісність. Головне в системі професійного навчання – забезпечити єдність наступних компонентів: змісту теоретичного і виробничого навчання; навчально-матеріальної бази і умов навчання; діяльності інженера-педагога (майстра виробничого навчання) та учня. Розглянемо системи професійного навчання в хронологічному порядку їх виникнення. Предметна система – утворилася в умовах ремісничого виробництва, коли навчання проводилося у формі індивідуального учнівства. В основу навчання покладена ідея послідовного формування умінь і навичок виготовлення окремих деталей певного завершеного виробу. Учні набувають умінь і навичок одночасно з кількох операцій, які входять до змісту конкретної професії.
Операційна система – вперше запропонована в 60–70-х рр. ХІХ ст. у майстернях Московського вищого технічного училища (нині МДТУ імені М.Г.Баумана). Суть цієї системи полягає в послідовному оволодінні прийомами виконання окремих операцій, не пов’язаних між собою в межах єдиного технологічного процесу, фактично незалежних від виду виробленої продукції.
Операційно-предметна система – передбачає формування певних трудових дій у процесі виготовлення окремих виробів, складність яких постійно зростає. Скажімо, перший виріб виготовляється з використанням 5–6 простих операцій, наступний – такої ж кількості операцій, але складніших.
Операційно-потокова система – полягає у тому, що учень виконує одну операцію, а потім передає деталь на сусіднє у технологічному потоці робоче місце. Після цього він отримує нову деталь і повторює ту ж саму операцію. Щоб засвоїти нову операцію, учень повинен зайняти сусіднє робоче місце на потоці. Чітка послідовність виконання операцій і становить зміст технологічного процесу.
Операційно-комплексна система – протягом першого етапу професійного навчання передбачає послідовне оволодіння учнями окремими операціями, а далі – виконання комплексних робіт, які містять раніше засвоєні операції. При виконанні комплексних робіт досягається подвійна мета: по-перше, вдосконалюються вміння виконувати окремі операції, по-друге, набуваються уміння виконувати на базі кількох засвоєних операцій – комплексну роботу, яка відповідає технологічному процесу. Зміст окремих комплексних робіт у процесі навчання поступово ускладнюється.
Моторно-тренувальна система (система ЦІП) – виникла у 30-ті рр. ХХ ст. в Центральному інституті праці (Росія). Її особливості полягали у глибокому, доведеному до повного автоматизму розчленуванні трудового процесу під час навчання, виконанню вправ для формування не тільки окремих прийомів, а й окремих рухів.
Проблемно-аналітична система – запропонована академіком С.Батишевим на початку 60-х рр. ХХ ст. [5]. Весь матеріал програми виробничого навчання розподіляють на окремі навчальні проблеми, кожна з яких має, наскільки це можливо, самостійне значення. Учні засвоюють необхідні уміння і навички, вивчаючи проблему за проблемою у чітко визначеній послідовності, а після їх розв’язання переходять до вивчення технологічного процесу, але вже детальніше і на вищому рівні. Проблемно-аналітична система передбачає три послідовні періоди професійного навчання: 1) вивчення окремих ситуацій і вправи з їх виконання; 2) вивчення проблеми в цілому і вправи з її виконання; 3) вивчення всього технологічного процесу і самостійне виконання завдань з його проведення, регулювання й контролю. У кожному періоді розрізняють два етапи навчання: 1 етап – розв’язання інтелектуальних завдань; 2 етап – самостійна робота учнів під керівництвом інженера-педагога, у процесі якої формуються і закріплюються спеціальні уміння і навички.
|