Студопедия — О днях личбами назначоных и о писарех скарбных и абы вряд пенязей при собе не задерживал
Студопедия Главная Случайная страница Обратная связь

Разделы: Автомобили Астрономия Биология География Дом и сад Другие языки Другое Информатика История Культура Литература Логика Математика Медицина Металлургия Механика Образование Охрана труда Педагогика Политика Право Психология Религия Риторика Социология Спорт Строительство Технология Туризм Физика Философия Финансы Химия Черчение Экология Экономика Электроника

О днях личбами назначоных и о писарех скарбных и абы вряд пенязей при собе не задерживал






К тому хочем мети абы врядники в пожитках наших так заховывали ся а платы и доходы, што-колвек может быти выбрано, отдавали в скарб наш первей свята Божего Нароженья. А отдавши пенязи, врадник мает взяти квит от подскарбего в личбе альбо от писаря скарбного. За который квит не мают больш брати в скарб только два грошы. А может ли и личбу учинити на тот же час, мает быти слухан, и по личбе чого справят ся, квитовати такового. А пенязи и личбу отбирати на замку нашом, где дом з росказанья нашого указан будет. А брати личбу по реистром и уставе ревизорской. А там, где ревизор не был, ино по первой уставе. А певные часы врядником всим чинити личбу складаем от нового лета.

Напервей личба починает ся генваря первого дня с земли Жомойтской, с тивунств и с держав тамошних, то есть: с Плотель, с Тельш, з Биржан, з Биржанян, с Тверы, с Гондинги, з Дирван обеюх половиц, з Ужвенты, з Ретова, з Шовдов, с Поюрья обеюх половиц, з Вешвани, з Ойраголы, с Коршова. А доконают ся дня 15 тогож месяца.

16-го дня генваря почнут ся личбы з Велены, с Керстомони, з Росиены, з Ясвойни, з Вилькеи, с Крож, с Боток со всее волости Упитской, кгдыж там фольварков нет. А доконают ся дня 1 февраля.

2-го дня февраля почнут ся личбы з восковничого виленского, с ключа Луцкого и со всих мыт волынских и подляских, и руских с корчмами, с ковенских мыт и жомойтских. А доконают ся личбы 23 дня у вилию святого Матея.

А потом, февраля 24 дня, почнут ся личбы з замков и дворов Троцкого повету: с Берестья, з Милейчич, з Мельника, з Лосич, з Дорогичина, и с подымного с Каменца, с городка Высокого, с Тыкочина, с Книшина, з Забелья. А доконают ся 6 дня марта.

7-го дня того ж месяца марта почнут ся личбы со Мстибогова, з Зельвы, з Вольны, з Волковыска и з войтовства тамошнего, з Лыскова, з Межиреча, з Слонимского староства, з Лососиные, з Байкович. А доконают ся марта 17 дня.

Того ж месяца 18 дня почнут ся личбы с Белицы, с Ожы, с Перелома и з неводничством, с Перевалки, з Василишок, з Острыни, з Мереча и с фольварков тамошних, с Коневы, с Дубич, з Радуни, з Ейшишок, з Ворон, з Волькиник и Лепун. А доконают ся марта 28 дня.

Того ж дня почнут ся личбы з Олиты с фольварков и неводничества тамошнего, з Ситна, с Берштан, с Дорсунишок, с Ковна, з Румшинок, с Кормялова, з Соломишок, з Жижмор, з Жослей, с тиунства, с городничества и с ключа троцкого, с капщизны места тамошнего и с капщизны места Городенского. А доконают ся личбы с Троцкого повету до дня 7 априля.

8-го дня месяца априля почнут ся личбы с замков и с дворов повету Виленского, з Бряславля, с Друи, и с неводничеств тамошних, з Дисны, з Довгялишок з неводничством, з Ляхович, з Айны, с Красного Села, з Маркова, з Мядела, з Лебедева, з Дунилович, с Ушпол, с Пенян, з Абелы, с Утен, з Оникшт, з Вилькомира, з Воложина, з Болник. А доконают ся того ж месяца 21 дня.

Априля 22 дня почнут ся личбы з Лиды, с Траб, з Гераноин и с фольварков, с тиунств, с неводничества, с городничества, с ключа и с капщизны виленское, с капщизны новгородское и от права майтборского тамошнего, с капщизны царинское и з места Менского, с Крева, з Ошманы, з Медник, з Любова, з Рокантишок, з Виршун и з млына виленского. А доконают ся личбы повету Виленского мая 5 дня.

6-го дня месяца мая почнут ся личбы з волостей Русских: напервей з Речицы, з Мозыря, с Бобруйска, с Чичерска, с Пропойска, зо Мстиславля, зо Ршы, з Любеча. А доконают ся 18 дня того ж месяца.

19-го мая почнут ся личбы з Гомья, з Глуска, з Могилева, з Свислочи, с Борисова, з Любошан от права майтборского и з бобровничства полоцкого. А доконают ся личбы з волостей Русских остатнего дня того ж месяца мая.

А иные дворы, которые кгды будут влучоны в тую справу, мают ити в личбы тых днев и в тые ж поветы кождый к которому належит и в тых часех назначоных кождый урядник мает личбы отдавати первого дня, яко которым державцам писано к личбе становитии оказати ся подскарбию нашому. А подскарбий мает росказати писаром скарбным их отправовати и личбу брати ничим не задерживаючи.

 

Про то хочем мети двух писаров скарбных на приймованье личбы, которые ижбы одностайне, однакою моцью и згодливо, кому подскарбий отправовати роскажет, пильне догледаючи пожитков наших а маючи реистры прошлое личбы. И в чом бы вонтпливость альбо шкоду бачили не мают того никому замолчивати, але подскарбию оповедати, а подскарбий – нам. И во всем послушенство абы чинили к подскарбию и всякие справы нигде инде, одно к нему доносили.

Также и реистры личбы с одного складаючи к подскарбию приносити мают. А без ведома подскарбия писари скарбные, яко личбы, так и пенязей, приймовати не мают. А за квиты абы болш не брали дьяки скарбные, только 12 грошей. И не давали бы розных квитов, ино вси доходы и пожитки одного двора с фольварки, а потом гумна со всим господарством на одном листе выписавши, и в чом бы ся урядник усправедливил прошлое личбы (што на ревизора оставлено было), со всего один квит дати. И в том же квите описывати, где в котором уряде што прибавлено, а што зменьшило пожитков. И за писанье квитов тых дьяки не мают болш брати, только 12 грошей, хотя бы на аркушу целом и болшей писано было, то всего за один квит грошей 14.

А над то таковым писаром скарбным з ласки нашое з скарбу давати на год за их службу и на страву кождому з них по 160 коп грошей и по 15 локот одамашки. А на их слуги и дьяком обоим по поставу сукна колтрышоваго.

Тые ж писари скарбные не мают ся забавляти своими потребами в тые часы, личбами назначоные, абы ничим продолженье и омешканье не было в отправе личбы. А естли бы писари скарбные, за которыми своими потребами альбо вымыслами в который день личбы не брали, альбо личбу и скарбные пенязи без воли и ведома подскарбия приймовали и послушенства к старшому своему не чинили, а нам бы от того забавенье в скарбных делах належало, ино о том мает подскарбий доносити до нас. Хто в чом коли будет дознан, иж вымышляючи, пожиток с того собе учинил и продолжил личбы, и то нам объявити подскарбий винен, а мы, вину его дознавши, с тым учиним што будет воля наша. Ведже кгды тые писари все то, што бы они видели и розумели шкодного в пожитках наших и потребного к ведомости нашой подскарбию объявят, подскарбий нам объявити винен, и што будет воля наша, то им ознаймит. А они по тому, яко им подскарбий роскажет, мают справовати ся. А кгды подскарбий того занехал и нам не оповедал, тогды тые писари наши мают то нам доносити и оповедати водле присяги своее и повинности к нам пану своему.

 

Теж опатруючи абы нихто платов наших при собе не задерживал и личбу чинил на часы назначоные, про то так постановляем: с которого бы вряду пенязи до Божего Нароженья в скарб наш были не отданы, о таковом вряднику якого стану будь по Божьем Нароженье подскарбий оповедавши нам, а за волею и за листом нашим мает вослати дворанина в именье его, што бы за оную сумму стояло, и естли тое именье ему заставит в сумме альбо к которому двору прилучит, мает ся в том водле росказанья нашого заховати. И вже таковым вымова не будет пущона на спустошенье, згоренье, вымеретье и убожство на волоках подданых, але всю сумму сполна олиж заплатит, тогды тое свое именье з рук у заставника возмет. А кгды бы маетность его за то не стóяла, а будет без бытности нашое, ино подскарбий его загамовати мает до науки нашое альбо поколе оную сумму всю сполна заплатит, а то для того, иж в недбалость реч нашу господарскую и земского скарбу положил и не отдал того, што-колве выбрати мог.

Ино на ком не мог взяти (яко на уставе описано: иж “неможним, кто бы не мел чим заплатити, абы обтяженье не было”), про то маючи так много часу замереного, мел его в реистр вписати, а што выбрал, то было отдавати перед роком и дбати в речи скарбу нашого. А дале то будет на воли нашой што с так недбалым врядником чинити.

Где бы теж который урядник личбы на нас назначоный не пильновал, хотя пенези в скарб отдавши, ино постерегаючи своевольное недбалости, иж великое затрудненье в скарбе деется, коли рок в рок личбами входит, для того, по выистью менованого часу личбе того повету, в котором оный вряд лежит, мает подскарбий, также за ведомостью и листом нашим, в именье недбалого послати и увезати ся за всю сумму з уряду его до скарбу належачую, и так долго держати тое именье и пожитки з негодо скарбу чинити, олиж личбу вчинити справит ся всего з уряду своего. А то чинити и всылати в таковыи именья не продолживаючи часу, але борзо после року и часу менованого. А кгды увязанье дойдет, оный недбалый не может личбу чинити, олиж в и иные личбы того року доконают ся, тогды вжо его слухати в личбе будут, и, што з личбы при нем найдет ся, заплативши, именье возмет.

Ведже хто бы з якой пригоды, згубы альбо згоренья, або смерти или хоробы служебника, который платы отбирал, альбо сам врядник умрет и жона або дети зостанут, и за иными гвалтовными пригодами не мог пенязей первей дня назначоного в скарб дати, альбо личбу чинити, таковый кождый пред ся мает стати на час, альбо через лист оповедати пригоду подскарбию, также змерлого жона або дети. А подскарбий порозумевши причине именованой, и естли будет слушна, мает ознаймити и зложити ему час ку отдаванью пенязей, альбо к личбе, не даючи увезанью, а того вже часу не омешкати, под обовязком вверху помененым.

 







Дата добавления: 2015-10-15; просмотров: 306. Нарушение авторских прав; Мы поможем в написании вашей работы!



Аальтернативная стоимость. Кривая производственных возможностей В экономике Буридании есть 100 ед. труда с производительностью 4 м ткани или 2 кг мяса...

Вычисление основной дактилоскопической формулы Вычислением основной дактоформулы обычно занимается следователь. Для этого все десять пальцев разбиваются на пять пар...

Расчетные и графические задания Равновесный объем - это объем, определяемый равенством спроса и предложения...

Кардиналистский и ординалистский подходы Кардиналистский (количественный подход) к анализу полезности основан на представлении о возможности измерения различных благ в условных единицах полезности...

Методы прогнозирования национальной экономики, их особенности, классификация В настоящее время по оценке специалистов насчитывается свыше 150 различных методов прогнозирования, но на практике, в качестве основных используется около 20 методов...

Методы анализа финансово-хозяйственной деятельности предприятия   Содержанием анализа финансово-хозяйственной деятельности предприятия является глубокое и всестороннее изучение экономической информации о функционировании анализируемого субъекта хозяйствования с целью принятия оптимальных управленческих...

Образование соседних чисел Фрагмент: Программная задача: показать образование числа 4 и числа 3 друг из друга...

СИНТАКСИЧЕСКАЯ РАБОТА В СИСТЕМЕ РАЗВИТИЯ РЕЧИ УЧАЩИХСЯ В языке различаются уровни — уровень слова (лексический), уровень словосочетания и предложения (синтаксический) и уровень Словосочетание в этом смысле может рассматриваться как переходное звено от лексического уровня к синтаксическому...

Плейотропное действие генов. Примеры. Плейотропное действие генов - это зависимость нескольких признаков от одного гена, то есть множественное действие одного гена...

Методика обучения письму и письменной речи на иностранном языке в средней школе. Различают письмо и письменную речь. Письмо – объект овладения графической и орфографической системами иностранного языка для фиксации языкового и речевого материала...

Studopedia.info - Студопедия - 2014-2024 год . (0.014 сек.) русская версия | украинская версия