Задача 5. Внаслідок безконтрольності з боку головного інженера Іванова А.А
Внаслідок безконтрольності з боку головного інженера Іванова А.А. та інженера-теплотехніка Купчака О.К. у сільськогосподарському підприємстві “Троянда” сталася аварійна ситуація: відбулось витікання пічного палива, яке залило приміщення насосної станції площею 81 кв. м. і висотою 0,9 м., а також витікання палива за межі станції. У результаті вжитих заходів було встановлено, що загальний об’єм палива, яке витекло, становить 64,9 т. В приміщенні насосної станції вдалось відкачати 15 т, однак за її межами відбулось забруднення земельної ділянки площею 0,9 га, на якій знаходились частина лісозахисної смуги, частина пасовища; пічне паливо також потрапило на кригу ставка. Про факт аварії було повідомлено в обласне управління охорони навколишнього природного середовища, міську санепідемстанцію, природоохоронну прокуратуру. Навесні в результаті танення снігу й скресання криги на ставку залишки нафтопродуктів пічного палива забруднили ґрунтові води, внаслідок чого вода в криницях стала небезпечною для вживання. У районний суд почали поступати позовні заяви від мешканців навколишніх сіл про захист їх екологічних прав, відшкодування завданої шкоди, очищення земельних ділянок та приведення їх в стан, придатний для використання. Визначити види правовідносин, які виникли. Чи підлягають подані позови задоволенню? В який спосіб має бути обчислена шкода, заподіяна природним ресурсам? Чи порушено право на екологічну безпеку громадян, які звернулись до суду? А усіх інших громадян у зазначеному регіоні? Вирішити справу. Задача 6 Біля міста Павлоград на шосе “Київ-Луганськ” перекинулася автомобільна цистерна ємністю 45 тон, у якій містилася рідина, що застосовується для підвищення октанового числа бензину. Пригода трапилася, коли водій почав міняти колесо. Автомобіль зіскочив із домкрата і перекинувся до кювету. Внаслідок аварії отримали травми середньої та легкої тяжкості водій та супроводжуючий вантажу. Під час аварії було розлито 300 літрів рідини. На допомогу постраждалим особам прийшли водії, які стали свідками аварії та зупинились для надання допомоги. Крім виклику “швидкої допомоги”, вони замислились, до яких органів слід звернутись, аби ліквідувати наслідки забруднення довкілля.
Визначити види правовідносин, що виникли. Які охоронно-відновлювальні заходи передбачені чинним законодавством та можуть бути застосовані в даній ситуації? До обов’язків яких органів входить ліквідація наслідків аварії та забезпечення екологічної безпеки? За чий рахунок повинна бути відшкодована завдана шкода, а також витрати на ліквідацію аварії? Вирішити справу. Задача 7 Представники екологічної громадської організації “МАМА-86-Ніжин” звернулись з інформаційними запитами з метою отримання екологічної інформації до міського Голови, Головного санітарного лікаря м. Ніжина і начальника Держекоінспекції по м. Ніжин та району з приводу надання інформації про результати аналізів проб води, про проект реконструкції центрального парку міста та його погодження з відповідними службами. Від міського Голови відповіді не поступило. Начальник Держекоінспекції по м. Ніжин та району відмовив у наданні зазначеної інформації, посилаючись на те, що органи екології та природних ресурсів аналізів проб води не проводять, тому дана інформація у них відсутня. Головний санітарний лікар м. Ніжина відповів, що відхилень від санітарно-гігієнічних та санітарно-протиепідемічних правил і норм, а також гігієнічних нормативів якості питної води не спостерігається. Не задовольнившись результатами звернень, представники екологічної громадської організації “МАМА-86-Ніжин” звернулись за допомогою до Управління комунікацій та зв ’ язків з громадськістю Міністерства екології та природних ресурсів України.
Визначити види правовідносин, які виникли. Які є законодавчі засади залучення громадськості до процесу забезпечення регіональної екологічної і, зокрема, санітарно-гігієнічної політики? Надати правову оцінку із посиланням на чинне законодавство діям екологічної громадської організації “МАМА-86-Ніжин”, а також відповідей начальника Держекоінспекції і Головного санітарного лікаря м. Ніжина.
|