Задача 1. Державною екологічною інспекцією в м
Державною екологічною інспекцією в м. Києві проведено позапланову перевірку додержання вимог природоохоронного законодавства ТОВ „Гіпермаркет „Все для родини”. У ході перевірки було встановлено, що на території площею близько 20 тис кв. м за будівлею гіпермаркету було знесено газон площею 2,5 тис кв.м та пошкоджено 217 дерев до ступеня припинення росту. За збитки, завдані державі, ТОВ „Гіпермаркет „Все для родини” було виставлено претензію на суму 76 880,00 грн., яка ним сплачена не була, та винесено рішення про тимчасову заборону (зупинення) виробничої діяльності, яке товариство проігнорувало. Інспекторами Державної екологічної інспекції в місті Києві на вимогу Київської природоохоронної прокуратури щодо перевірки виконання рішення про тимчасову заборону виробничої діяльності було проведено позапланову перевірку ТОВ „Гіпермаркет „Все для родини”. У процесі зазначеної перевірки було встановлено, що на земельній ділянці площею 5 га проводяться підготовчі до будівництва роботи. При цьому знесено зелені насадження: 320 дерев, 128 кущів та 6380 кв.м газону, а дозвільні документи на знесення зелених насаджень відсутні. До того ж, Рішення „Про тимчасову заборону (зупинення) виробничої діяльності ТОВ „Гіпермаркет „Все для родини” не виконується. За результатами позапланової перевірки за збитки державі ТОВ „Гіпермаркет „Все для родини” виставлено претензію на суму 186 330, 00 грн. Справу передано до органів прокуратури для подальшого реагування.
Визначити види правовідносин, які виникли. Дати характеристику законодавства, що визначає правовий режим зелених насаджень населених пунктів. Чи правомірними є дії державних інспекторів? Чи є в даному випадку підстави для застосування до ТОВ „Гіпермаркет „Все для родини” заходів юридичної відповідальності? Якщо є, то яких саме? Вирішити справу. Задача 2 Виконком сільради наказав керівнику комунального підприємства селища Клавдієве знищити аварійний сухостій на трьох ділянках і відвезти на опалення лікарні. Місцеві активісти підозрюють, що виконуючи таку вказівку, керівник комунального підприємства відвіз 24 зелених сосни і дуба на пилораму, а в той же час біля дороги продовжують стояти аварійні і нахилені на дорогу дерева, що загрожують життю пішоходів, вони в акт не потрапили і на них немає ніяких відміток щодо того, що їх необхідно видалити. Селищний голова ордер на вирубування дерев не виписував, не було погодження від обласної екологічної інспекції, яка дає свій висновок про те, чи дійсно ці дерева підлягають зрізанню. Екологічна інспекція області передала справу до прокуратури для застосування до керівника комунального підприємства штрафу. Визначити види правовідносин, які виникли. Розкрити особливості процедури, передбаченої законодавством, для видалення аварійних дерев у населених пунктах. Яка відповідальність може бути застосована до керівника комунального підприємства? Вирішити справу.
Задача 3 Органами міліції була затримана громадянка Кубишко С., яка біля автовокзалу торгувала пролісками. Крім того, в неї були знайдені збори лікарських трав, в тому числі і радіоли рожевої. Громадянка Кубишко С. пояснила, що трави вже багато років збирає в лісі і робить з них відвари для власного використання, а також інколи надає допомогу сусідам, які до неї звертаються, причому стверджувала, що допомогу надає безкоштовно, все що отримує – добровільна подяка пацієнтів. Проліски ж знайшла в лісі випадково і вирішила їх продати з метою покращення свого сутужного матеріального становища. Раніше таким не займалася і не вбачає у своїх діях нічого протизаконного, оскільки рослини – це дар природи, який належить всьому людству. До того ж, як вона зазначила, проліски – рослина дуже поширена в наших лісах, „а не якась там червонокнижна”. Визначити види правовідносин, які виникли. Дати характеристику законодавства, що регулює ці відносини. Чи були допущені порушення законодавства громадянкою Кубишко С. і чи заподіяно при цьому шкоду довкіллю?
|