Визначення властивостей сталей
1. При дослідженні і випробуванні металу необхідно визначати такі показники: - хімічний склад з виявленням складу елементів, передбачених державними стандартами або технічними умовами на сталь; - межу текучості, тимчасовий опір і відносне видовження при випробуваннях на розтягування (рекомендується проводити їх з побудовою діаграми роботи сталі) за ГОСТ 1497-84*; - ударну в'язкість за ГОСТ 9454-78* для температур, що відповідають групі конструкцій і кліматичному району за табл. Е1 додатку Е цих норм, і після механічного старіння відповідно до державних стандартів або технічних умов на сталь. Для конструкцій 1-ї і 2-ї груп табл. Е1, які виготовлені з киплячої сталі завтовшки понад 12 мм і експлуатуються при від’ємних температурах, додатково слід визначати: - розподіл сірчастих включень способом відбитку за Бауманом за ГОСТ 10243-75*; - мікроструктуру з виявленням розміру зерна за ГОСТ 5639–82*. Механічні властивості сталі допускається визначати із застосуванням інших методів, що забезпечують надійність результатів, відповідну випробуванням на розтягування.
2. Відбір проб для хімічного аналізу і зразків для механічних випробувань проводять з елементів конструкцій окремо для кожної партії металу. До партії металу відносяться елементи одного виду прокату (за номерами профілів, товщиною і марками сталі), що входять до складу однотипних елементів конструкцій (пояси ферм, грати ферм, пояси підкранових балок тощо) однієї черги будівництва. Партія металу повинна відноситись не більше ніж до 50-ти однотипних відправних марок загальною масою, що не перевищує 60 т. Якщо відправними марками є прості елементи з прокатних профілів (прогони, балки, в'язі тощо), до партії може бути віднесено до 250 відправних марок. Кількість проб і зразків від кожної партії металу повинна бути не меншою за вказану в табл. Х1, при відборі проб і зразків необхідно дотримуватись вимог ГОСТ 7564-73*.
Таблиця Х1 Кількість елементів проб і зразків, що перевіряються
Місце відбору проб і необхідність посилення місць вирізки зразків визначаються організацією, що проводить обстеження конструкцій.
3. Межа текучості Ryn або тимчасовий опір сталі Run за результатами статистичної обробки даних випробувань зразків обчислюються за формулою
Rn = sn – aS, (Х.1) де – середнє арифметичне значення межі текучості або тимчасового опору випробуваних зразків; – коефіцієнт, що враховує об'єм вибірки; – середнє квадратичне відхилення результатів випробувань; si – межа текучості або тимчасовий опір i -го зразка; n – кількість випробовуваних зразків, що приймається не меншою за 10. При значенні S / sn > 0,1 використання результатів, отриманих за наявними даними випробувань зразків, не допускається.
---------------------------------------------- НОРМАТИВ™ PRO serial:00999861
[*] - знаходиться на стадії розробки. * - знаходиться на стадії розробки.
|