Укріплених поздовжніми і проміжними ребрами жорсткості
Р.1 У стінці балки симетричного двотаврового перерізу 1-го класу, підкріпленої окрім поперечних ребер жорсткості одним поздовжнім ребром жорсткості, розташованим на відстані h 1 від розрахункової (стиснутої) границі відсіку (рис. Р.1), обидві пластинки, на які це ребро розділяє відсік, слід розраховувати окремо: а) пластинку 1, розташовану між стиснутим поясом і повздовжнім ребром, за формулою
, (Р.1)
де і . Тут значення s, sloc, t слід визначати відповідно до вимог п. 1.5.5.2, а значення scr, 1 і sloc,cr, 1 – за формулами: – при sloc = 0: , (Р.2) тут ; – при sloc ¹ 0 і (при m 1 > 2 необхідно приймати m 1 = 2): , (Р.3) , де і . Критичне напруження tcr, 1 слід визначати за формулою (1.5.42) з підстановкою в неї розмірів пластинки, що перевіряється.
б) пластинку 2, розташовану між поздовжнім ребром і розтягнутим поясом балки – за формулою
, (Р.5)
де s і t – напруження, що визначаються відповідно до п. 1.5.5.2. , тут ; Рис. Р.1 Схема балки, укріпленої поперечними (3) і повздовжніми (4) ребрами жорсткості, з верхнім поясом стиснутим (а) і розтягнутим (б) Рис. Р.2 Схема балки, укріпленої поперечними (3), повздовжнім (4) і проміжними (5) ребрами жорсткості
sloc, 2 – напруження, яке обчислюється залежно від того, до якого пояса прикладене навантаження: sloc, 2 = sloc – якщо навантаження прикладається до розтягнутого пояса (рис. Р.1, б); sloc, 2 = 0,4 sloc – якщо навантаження прикладається до стиснутого пояса (рис. Р.1, а); тут sloc необхідно визначати відповідно до п. 1.5.5.2; sloc,cr, 2 – напруження, що визначається за формулою (1.5.41), де с 1 і с 2слід визначати відповідно за табл. 1.5.8 при r = 0,4 і за табл. 1.5.5 при d = 1, заміняючи значення hef на значення (hef – h 1); tcr, 2 – напруження, яке визначається за формулою (1.5.42) з підстановкою в неї розмірів пластинки, що перевіряється.
Р.2 При підкріпленні пластинки 1, розташованої між стиснутим поясом і поздовжнім ребром, проміжними ребрами жорсткості їх слід доводити до поздовжнього ребра (рис. Р.2). У цьому випадку розрахунок пластинки 1 необхідно виконувати за формулами (Р.1) – (Р.4), у яких за величину а слід приймати а 1 – відстань між осями сусідніх проміжних ребер (рис. Р.2). Розрахунок пластинки 2 слід виконувати відповідно до вимог Р.1, б).
Р.3 Розрахунок на стійкість стінок балок асиметричного перерізу (з більш розвинутим стиснутим поясом), укріплених поперечними ребрами жорсткості й одним поздовжнім ребром, розташованим у стиснутій зоні, необхідно виконувати за Р.1 і Р.2 цього додатка; при цьому, у формулах (Р.2), (Р.3) і (Р.5) замість відношення h 1 / hef слід підставляти , а у формулу (Р.6) замість необхідно підставляти , де s 2 – крайове розтягуючи напруження біля розрахункової границі відсіку, прийняте зі знаком «мінус».
Р.4 При зміцненні стінки основними поперечними ребрами жорсткості й одним поздовжнім ребром моменти інерції перерізу цих ребер відповідно Ir і Irl повинні задовольняти вимогам п. 1.5.5.9 цих норм, формулі
, (Р.7)
а також табл. Р.1.
Таблиця Р.1 Необхідний момент інерції поздовжнього ребра жорсткості
При розташуванні поперечних і повздовжніх ребер жорсткості з однієї сторони стінки моменти інерції перерізу кожного з них обчислюються відносно осі, що співпадає з найближчою до ребра гранню стінки.
|