Облік амортизації основних засобів
Ми розглянули, що витрати на придбання основних засобів -це капітальні інвестиції. Вони не можуть бути поточними витратами, тому що основні засоби використовуються більше одного ро- __________________________________ 1 Витрати на доставку, навантаження, розвантаження можуть обліковуватися на окремому субрахунку рахунка 20, але цей варіант розглядається в курсі " Фінансовий облік". 175 ку. Але в процесі використання основні засоби зношуються (і не тільки в процесі використання). Тому, щоб забезпечити зіставність доходів і витрат, тобто, щоб правильно визначити фінансові результати, треба доходи зменшити не тільки на поточні витрати, а й на частину вартості використаних основних засобів. Вартість цієї частини залежить від терміну корисного використання основних засобів і обраного підприємством методу нарахування амортизації2. Слід підкреслити, що сума амортизації в бухгалтерському обліку розглядається з двох сторін: - як витрати. Для обліку цих витрат в Плані рахунків бухгал- - як зменшення вартості основних фондів, тобто як їх знос. Таким чином, при нарахування амортизації треба дебетувати витратний рахунок: якщо використовується 8 клас, то 831 " Амортизація основних засобів", а якщо 8 клас не використовується, то дебетується або pax 23 або рахунки 9 класу (в залежності від того, де використовуються ці основні засоби; це може бути відповідно будь-який рахунок класу 9), а кредитується завжди рахунок 13. Таким чином досягається одночасне відображення частини використаних основних фондів і як витрат, і як зносу. Нарахування амортизації за основними засобами, що надійшли в експлуатацію, починається з першого числа місяця, наступного за місяцем їх надходження., а за вибулими основними засобами -закінчується з першого числа місяця, наступного за місяцем вибуття. _______________________________
1 Якщо віднести їх до поточних витрат, то порушиться один з принципів бухгалтерського обліку: відповідність доходів і витрат, тому що основні засоби забезпечують доходи в багатьох звітних періодах. 2 Детально це розглядається в курсах Фінансовий облік І і Фінансовий облік II.
Наприклад: Нарахована амортизація: - на виробниче обладнання - 500 грн. - на адміністративний офіс - 300 грн. - на будівлю складу готової продукції - 200 грн. Дт pax 831 " Амортизація основних засобів" -1000 Кт pax 13 Г'Знос основних засобів" -1000 і одночасно: Дт pax 23 " Виробництво" - 500 Дт pax 92 " Адміністративні витрати" - 300 Дт pax 93 " Витрати збуту" - 200 Ктрах 831 " Амортизація основних фондів" -1000 Якщо рахунки восьмого класу не використовуються, то робиться проводка: Дт pax 23 " Виробництво" - 500 Дт pax 92 " Адміністративні витрати" - 300 Дт pax 93 " Витрати збуту" - 200 Кт pax 13 Г'Знос основних фондів" -1000 Таким чином, в кредиті рахунку 13 накопичується сума зносу основних засобів, але це не впливає на первісну вартість об'єкта, яка залишається незмінною протягом всього періоду використання об'єкту (рахунок 10). Різниця між рахунком 10 і 13 - це залишкова вартість основних засобів. Тому для відображення в балансі інформації про основні засоби передбачено три рядка: їх первісна вартість (рахунок 10), сума накопиченого зносу (рахунок 13), і залишкова вартість. В підсумок балансу потрапляє тільки залишкова вартість.
|