Студопедия Главная Случайная страница Обратная связь

Разделы: Автомобили Астрономия Биология География Дом и сад Другие языки Другое Информатика История Культура Литература Логика Математика Медицина Металлургия Механика Образование Охрана труда Педагогика Политика Право Психология Религия Риторика Социология Спорт Строительство Технология Туризм Физика Философия Финансы Химия Черчение Экология Экономика Электроника

Предмет і завдання сфрагістики

Сфрагістика – це допоміжна історична дисципліна, яка займається вивченням печаток, їх описом, дослідженням умов і засобів їх застосування.

Термін походить від грецького ,,сфрагіс” – печатка. Іноді науку називають сігіллографією (лат. sigillum – печатка).

Печатки існували вже в найдавніші часи у різних народів світу. Але вивчати їх почали порівняно недавно, у зв’язку з цим склалася сфрагістика як особлива наукова дисципліна.

Походження печаток зв’язане з умовами виробництва і виробничими відносинами людей на ранніх ступенях існування суспільства. Зачатки печаток слід шукати в тих знаках, за яких люди в умовах родового ладу закріплювали родові зв’язки. Це були знаки роду, знаки спільності походження і їх ставили на предметах, що належали певному родові.

В давніх народів вірування було – тотемізм, і рід мав свого тотема, то зображення тварин застосовувалось як знак, що відрізняв один рід від іншого.

З розпадом родового ладу і родових зв’язків, із зростанням майнової нерівності ці знаки набирали головним чином характер знаків власності. Знаки і тавро стали одним із засобів розпізнавання предметів власності і закріплення їх за тими, хто першим ними заволодів. З розвитком парного шлюбу родовий знак стає сімейним. Згодом такі знаки починають застосовуватися не тільки на предметах, а й замість підпису на юридичних актах.

З розвитком культури, зображення тварин замінювалися графічними зображеннями, перетворювалися на малюнок геометричного характеру.

Основне призначення печаток полягає в завіренні істинності документу, який вона скріплює. В цій якості печатки вперше появилися в країнах Сходу – Єгипті, Шумері.

Печатками прийнято називати штампи, вирізані на твердому матеріалі (камені, кістці, металі тощо), матриці, а також їх відбитки на золоті, сріблі, свинці, олові, воскові, сургучі, папері.

Отже, об’єктом вивчення сфрагістики є печатки, пломби, циліндри, булли, скарабеї, керамічні і гончарні клейма.

Предметом сфрагістики є вивчення знаків засвідчення дійсності документів, приналежності речей певним власникам тощо в їх історичному розвитку.

Печатки є важливою частиною актового джерелознавства і одним з основних завдань сфрагістики є критика джерела.

Пам’ятки сфрагістики можуть дати чіткі відомості про певні сторони діяльності державних інститутів:

– в рисунках печаток знаходять відображення різні події минулого;

– з допомогою печаток визначається авторство документів;

– вирізані з великою майстерністю талановитими майстрами, вони нерідко є пам’ятками мистецтва. Тому вони відіграють певну роль у вивченні мистецтва малої (дрібної) пластики.

Сфрагістика тісно зв’язана з рядом інших історичних дисциплін – геральдикою, епіграфікою, нумізматикою.

Знання з сфрагістики потрібні дослідникам, працівникам архівів, музейним працівникам, краєзнавцям, вчителям історії.Дата добавления: 2014-12-06; просмотров: 5419. Нарушение авторских прав; Мы поможем в написании вашей работы!

Studopedia.info - Студопедия - 2014-2022 год . (0.016 сек.) русская версия | украинская версия