Студопедия — Відкази і несправності автомобіля, їх класифікація
Студопедия Главная Случайная страница Обратная связь

Разделы: Автомобили Астрономия Биология География Дом и сад Другие языки Другое Информатика История Культура Литература Логика Математика Медицина Металлургия Механика Образование Охрана труда Педагогика Политика Право Психология Религия Риторика Социология Спорт Строительство Технология Туризм Физика Философия Финансы Химия Черчение Экология Экономика Электроника

Відкази і несправності автомобіля, їх класифікація






Відмовою називається подія, яка полягаєв порушенні працездатного стану рухомого складу. Вона може статися внаслідок руйнування, деформації або спрацьовування деталей, порушення регулювання механізмів і систем, припинення подачі палива і мастильних матеріалів, а також при зміні робочих характеристик автомобіля (втрати потужності, збільшення гальмівного шляху), коли вони виходять за межі норм, допустимих за технічними умовами.

Ознаками відмов і граничних станів є такі: припинення (повне чи часткове) виконання автомобілем заданих функцій; відхилення заданих показників якості за межі визначених норм; відмови і граничні стани складових частин автомобіля, які призводять до припинення (повного чи часткового) функціонування автомобіля або виходу його показників якості за встановлені норми; виникнення процесів, які перешкоджають функціонуванню автомобіля; досягнення автомобілем призначеного ресурсу або терміну служби; техніко-економічні фактори.

Несправність – стан рухомого складу, при якому він не відповідає хоча одній із вимог нормативно -–технічної документації. Несправності, які не призводять до відмов (руйнування пофарбування або деформація кузова автомобіля) і які спричиняють їх (поломка одного із листів ресори).

Рухомий склад із несправними складовими частинами, стан яких не відповідає вимогам безпеки або спричиняє підвищене спрацьовування деталей, не повинен продовжувати транспортну роботу або випускатись на лінію. Інші несправності можуть бути усунені після завершення транспортної роботи в межах змінного або добового завдання.

По джерелу виникнення відкази автомобіля можна поділити на конструктивні, технологічні, експлуатаційні і зносові.

Конструктивний відказ – виникає в результаті порушеннявстановлених правил і норм конструювання. Може бути невдало вибрана конструктивна схема автомобіля і його агрегатів, погано захищені деталі від потрапляння абразивів, вологи і т.п.

Технологічний відказ виникає внаслідок невірно призначеної технології виготовлення деталі, неякісного матеріалу, низької культури виробництва і т.п.

Експлуатаційний відказ – наслідок невірної експлуатації автомобіля або його елементів, порушення режимів ТО та інше.

Відмови від спрацьовування - природне спрацьовування і старіння металів або інших матеріалів.

За характером процесу відмови поділяються на поступові і раптові. Відмову, якій передує поступова зміна якогось параметра або властивості, називають поступовою (поломка листа ресори в результаті нагромадження пошкоджень від стомлення), а відмову, виникнення якої практично можливе в будь-який період експлуатації (залежить тільки від випадкових факторів), - раптовою (прокол шини).

За наслідками відмови поділяються на безпечні і небезпечні для життя і здоров'я людей. Прикладами небезпечних відмов можуть бути відмови рульового керування, гальм, а безпечних – двигуна, КПП.

Для аналізу взаємного зв'язку відмов важливого значення набуває поділ їх на залежні і незалежні. Незалежна відмова елемента не зумовлена пошкодженням або відмовою іншого елемента об'єкта, а залежна відмова елемента зумовлена. Прикладом залежних відмов можуть бути наслідки викришування зубця однієї шестерні КПП. Внаслідок цього може вийти з ладу спряжена шестерня, погнутися вали, зруйнуватися підшипники і картер КПП.

Якщо розподілити в процентному відношенні зовнішні ознаки прояви відказів, це буде виглядати так:

- знос - 37 – 40 %

- пластичні деформації і руйнації - 26 – 29%

- втомлювальні руйнації - 16 – 18%

- температурні руйнації - 11 – 12%

в т.ч.: - прогорання 3 – 4 %

- перегорання, замикання - 5 – 7 %

- закоксовування - 4 – 7%

 

Рекомендована література: [ 1 ]ст. 11-12; 20-21.

 

Завдання:

1. Розглянути і законспектувати поняття відказів і несправності автомобіля.

2. Розглянути і законспектувати за якими критеріями класифікуються відкази.

 

Питання для самоконтролю.

1. Що таке відмова і несправність автомобіля?

2. Чим відмова автомобіля відрізняється від несправності?

3. За якими ознаками класифікують відмови автомобілів?

 

Тема 1.2. Поняття: справний, працездатний, граничний та несправний стан автомобіля. Економічне значення надійності автомобіля.

 

Мета: Ознайомитись із поняттям справний, працездатний, граничний та несправний автомобіль. Уяснити економічне значення надійності автомобіля.

Кількість годин – 2.

 

План 1. Ефективність використання автомобіля залежить від його якості.

Якість - сукупність властивостей, які визначають ступінь придатності автомобіля (агрегату, механізму, вузла) до виконання заданих функцій при використанні за призначенням. Вона не залишається сталою під час експлуатації, а змінюється в часі та просторі. Якість автомобіля визначається комплексом найбільш показових його експлуатаційних властивостей: місткістю, використанням маси, швидкістю руху, прохідністю, безпечністю ( гальмівними властивостями, стійкістю, керованістю, оглядовістю, ефективністю сигналізації, забрудненням навколишнього середовища, безшумністю), паливною економічністю, надійністю, зручністю використання

(плавністю ходу, комфортабельністю, простотою керування і дорожнього обслуговування, маневреністю), простотою ТО.

Комплекс цих якостей дає змогу повно і всебічно дати загальну оцінку автомобілю як транспортному засобу. Технічно справний автомобіль повинен мати певний рівень експлуатаційних якостей. Проте автомобіль із різних причин (втомленість, корозія, спрацювання, некваліфіковане водіння) утрачає деякі експлуатаційні якості (швидкість руху, безпечність, паливну економічність та ін.) Це знижує його продуктивність, збільшує затрати на перевезення, призводить до збільшення трудомісткості та енергоємності перевезень і, в кінцевому підсумку, до зниження безпечності для навколишнього середовища, пасажирів і водія. Автомобіль втрачає працездатність.

Працездатність – стан рухомого складу, при якому значення всіх параметрів, які характеризують здатність його виконувати транспортну роботу, відповідають вимогам нормативно_технічної документації. Працездатність автомобіля пов'язана не тільки із здатністю його виконувати необхідні функції, а й з тим, що при цьому експлуатаційні якості були в допустимих межах.

Працездатний рухомий склад, заправлений мастильними матеріалами і рідинами, має бути готовим до роботи на лінії без додаткового здійснення будь-яких підготовчих робіт, за винятком заправлення паливом і теплової підготовки взимку.

Критерії відмов і граничних станів встановлюють у нормативно-технічних документах із метою визначення технічного стану автомобіля

розробником, виробником і споживачем. Критерії відмов автомобіля і його елементів визначають за однією характерною ознакою або за сукупністю ознак непрацездатного стану. Граничний стан – стан засобу, коли його подальше застосування за призначенням недопустиме чи недоцільне, або відновлення його справного чи працездатного стану неможливе чи недоцільне.

Критерії граничних станів автомобіля та його елементів встановлюють за характерними ознаками, на підставі яких треба вважати неможливим подальше використання його з таких причин: неусувних порушень безпеки і виходу заданих параметрів за допустимі межі; недопустимого зниження ефективності експлуатації; потреби капітального ремонту.

Ознаками відмов і граничних станів автомобіля є такі: припинення (повне чи часткове) виконання автомобілем заданих функцій; відхилення заданих показників якості за межі визначених норм; відмови і граничні стани складових частин автомобіля, які призводять до припинення (повного чи часткового) функціювання автомобіля або виходу його показників якості за встановлені норми; виникнення процесів, які перешкоджають функціонуванню автомобіля; досягнення автомобілем призначеного ресурсу або терміну служби; техніко-економічні фактори.

Таким чином технічний стан автомобіля (справний, несправний, працездатний, непрацездатний, граничний) в будь-який момент оцінюють, вимірюючи параметри працездатності систем і агрегатів (гальмівний шлях, люфт рульового колеса і т.п.). Зміна технічного стану автомобіля оцінюється показником усіх властивостей надійності, на основі аналізу яких розроблені і постійно удосконалюються засоби керування, система ТО, ремонту і зберігання автомобілів.

 







Дата добавления: 2014-12-06; просмотров: 4558. Нарушение авторских прав; Мы поможем в написании вашей работы!



Вычисление основной дактилоскопической формулы Вычислением основной дактоформулы обычно занимается следователь. Для этого все десять пальцев разбиваются на пять пар...

Расчетные и графические задания Равновесный объем - это объем, определяемый равенством спроса и предложения...

Кардиналистский и ординалистский подходы Кардиналистский (количественный подход) к анализу полезности основан на представлении о возможности измерения различных благ в условных единицах полезности...

Обзор компонентов Multisim Компоненты – это основа любой схемы, это все элементы, из которых она состоит. Multisim оперирует с двумя категориями...

БИОХИМИЯ ТКАНЕЙ ЗУБА В составе зуба выделяют минерализованные и неминерализованные ткани...

Типология суицида. Феномен суицида (самоубийство или попытка самоубийства) чаще всего связывается с представлением о психологическом кризисе личности...

ОСНОВНЫЕ ТИПЫ МОЗГА ПОЗВОНОЧНЫХ Ихтиопсидный тип мозга характерен для низших позвоночных - рыб и амфибий...

Сравнительно-исторический метод в языкознании сравнительно-исторический метод в языкознании является одним из основных и представляет собой совокупность приёмов...

Концептуальные модели труда учителя В отечественной литературе существует несколько подходов к пониманию профессиональной деятельности учителя, которые, дополняя друг друга, расширяют психологическое представление об эффективности профессионального труда учителя...

Конституционно-правовые нормы, их особенности и виды Характеристика отрасли права немыслима без уяснения особенностей составляющих ее норм...

Studopedia.info - Студопедия - 2014-2024 год . (0.008 сек.) русская версия | украинская версия