Студопедия Главная Случайная страница Обратная связь

Разделы: Автомобили Астрономия Биология География Дом и сад Другие языки Другое Информатика История Культура Литература Логика Математика Медицина Металлургия Механика Образование Охрана труда Педагогика Политика Право Психология Религия Риторика Социология Спорт Строительство Технология Туризм Физика Философия Финансы Химия Черчение Экология Экономика Электроника

Психологічні аспекти та першочергові дії при НС
 

Робота рятівників та психологів достатньо складна і вимагає спеціальної підготовки, знань, вмінь та навичок.

В процессі надання допомоги співробітники нерідко стикаються з масосою панікою, неочікуваною реакцією людей на пережиту НС, необхідністю термінової допомоги, відказ постраждалого від спілкування і т.ін.

Як свідчить досвід, більша частина постраждалих – 50-75% опиняється в стані «панічної реакції» зовнішньо залишаючись спокійним. У 12,5-25 % постраждались спостерігаються істеричні реакції. Це проявляється у збудженні, або загальмованості , пригніченні, глибокій прострації, повній бадужості до усього, що робиться навколо. І лише у 12,5-25 % постраждалих зберігається здатність володіти собою.

Однією з форм емоційної реакції на автономне існування в природних умовах є страх – почуття яке викликане дією або небезпекою, яка вдається очікуванням загибелі, страждань. Він сковує тіло, виступає холодний піт та очі мутніють. Виникає паніка.

Страх і паніка відноситься до «переходного захворювання», що охоплюють одног, двох, декількох, а іноді і всіх постраждалих. Найбільш рідко вони проявляються під впливом несприятливих факторів (холод, вітер, туман, темрява, нестача кисню, наявність СДОР, незнання ситуації). При цьому порушується міткісь мислення, втрачається самокритичність і інтуїція, загальмовують процеси мислення, порушується координація рухів.

Потрапивши в умови природної автономії, необхідно пам’ятати , що крім знань, неохідних для виживання і практичних навичок перш за все необхідно правильно відноситись до ситуації, мати бажання вижити. Досвідом вже відпрацьовані рекомендації з виживання, починаючи з виконання самих простих операцій.

Цивілізація зробила людей знеженними, тому більшість з них захищені від агресії сил природи і довкілля. Більша їх частина працюють в теплих офісах, де до їх послуг висококваліфікована система охорони здоров'я і гарантоване забезпечення продуктами харчування і водою. У НС , як правило усього цього немає, принаймі спочатку. Втрата комфорту – це удар по самоволодінню.

 

 

Для боротьби можливі два шляхи:

1. Чітке усвідомлення того, що цінності сучасної цивілізації часто не стануть у нагоді для вирішення проблем виживання;

2. Відчуття дискомфорту менш важливе у порівнянні з проблемами, які мають місце під час психологічного спаду.

Таким чином є актуальною проблемою виховання особових якостей, які слід виховувати у собі для подолання НС:

- здатність концентрувати розум;

- здатність імпровізувати;

- здатність жити одному;

- здатність адаптуватись до будь-якої ситуації;

- здатність зберігати спокій;

- здатність залишатись оптимістом і втой же час готуватись до гіршого;

- здатність розуміти свої страхи, покоряти та долати їх.

Психологічні розлади при стихійних лихах та НС займають особливе місце у зв’язку із тим, що можуть виникнути у більшості постраждалих, вносячи дезорганізацію у загальних хід рятувальних та відновлювальних робіт.

Основні психологічні травми дуже активно вивчаються вченими. Сформульована концепція стресу видатним канадським вченим Г. Сельсом. В різні часи цією проблемою займались: Гринкель і Д. Шпигель (2 світова війна); В.Г. Волович (мандрування в умовах самотності в: пустелі, океані, горах, лісах, за полярним кругом); Л.О. Катаєв-Смик і Лебедев, Новиков (авіаційні та космічні катастрофи). В результаті проведених досліджень були виділені такі типи реакції:

1. Непатологічна реакція – значне психічне та фізичне напруження.

Симптоматика – тремор, пітливість, нудота, часте сечовипускання, тахікардія при зберіганні здатності до критичної оцінки ситуації і здатності до доцільних дій.

2. Невротичні реакції, що супроводжуються астенією, депресією, істеричними і панічними реакціями, зниженням критичності та здатності до критичної оцінки ситуації і доцільним діям.

3. Психопатичні реакції гіперактивності або гіпоактивності (блювання, параліч, втрата критичності і можливості до цілеспрямованих дій).

4. Гострі або хронічні реактивні психози, ефективно-шокові стани, що супроводжуються розладами свідомості, внаслідок чого завдають загрозу для себе і оточуючих.

5. Відстрочені (пост травматичні) розлади, що супроводжуються зниженням загальної активності адаптивних можливостей чоловіка, нав’язливими станами.

Такого рода психологічна допомога надається з 1996 р. зі створенням МНС. Головний сенс психологічної допомоги полягає в забезпеченні емоційної та екзістенціальної підтримки людини або суспільства, тобто прийняття на себе проблем людини доки вона зможе відновити свій стан и самостійно приймати раціональні рішення і діяти. Важним аспектом її надання є додержання міри, норм професійної етики, перш за все повага до особистості, її права вибирати прийнятні для неї форми допомоги.

 

3. Охарактеризуйте організаційні таінженерно-тех нічні заходи плану захисту від СДОР.

4. Що таке НРБУ-97?

5. Охарактеризуйте елементи детерміністичності і стохастичності радіаційного впливу.

6. Наведіть класифікацію контрзаходів залежно від масштабів і фаз радіаційної аварії, а також від рівнів прогнозних аварійних доз опромінення.

7. Які заходи належать до довгострокових, а також термінових і невідкладних протирадіаційних контрзаходів?Дата добавления: 2014-12-06; просмотров: 413. Нарушение авторских прав


Рекомендуемые страницы:


Studopedia.info - Студопедия - 2014-2020 год . (0.003 сек.) русская версия | украинская версия