ПРАКТИЧНЕ ЗАНЯТТЯ № 34
Правопис прислівників. МЕТА: повторити найважливіші відомості про прислівник як частину мови, зокрема про основні граматичні особливості прислівників і їх правопис; формувати загальнопізнавальні вміння знаходити прислівники в текстах, визначати їх морфологічні ознаки; розвивати вміння використання прислівників у власних висловлюваннях; виховувати любов до рідної мови, усвідомлення її багатства, уміння працювати самостійно й у парах, доходити до спільного рішення ОБЛАДНАННЯ: методичний посібник для виконання ПР, письмове приладдя, підручник. ПЛАН: 1. Творення прислівників. 2. Правопис прислівників.
КЛЮЧОВІ ПОНЯТТЯ: Правопис Частина мови Прислівник
МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ ДО ПИТАНЬ: · Разом пишуться: прислівники, утворені сполученням прийменника з іменником, займенником, прикметником, числівником, прислівником · Окремо пишуться: прислівникові сполучення, утворені від іменника з прийменником. · Через дефіс пишуться: - прислівники, утворені від прикметників, займенників і прийменника по - прислівники, утворені від порядкових числівників за допомогою префікса по - прислівники, утворені від синонімічних або антонімічних слів - прислівники, в яких повторюються слова або корені (без службових слів або із службовими словами між ними
Прислівником називається незмінна частина мови, яка виражає ознаку дії (стану) або ознаку іншої ознаки і відповідає на питання як? яким способом? скільки? якою мірою? де? коли? чому? навіщо? Міцно і щиро стискаю вашу руку (Леся Українка). Море — надзвичайно гарного кольору (М. Коцюбинський). Прислівники є незмінюваними словами.
Правопис И та І в кінці прислівників 1. У кінці прислівників після приголосних г, к, х завжди пишеться и: навкруги, верхи, пішки. 2. Після ч, ж може писатися и або і: а) и пишеться у прислівниках типу по-заячи, по-ведмежи, по-дівочи; б) і пишемо в усіх інших випадках: двічі, тричі, вночі. Складні прислівники можуть писатися разом, окремо або через дефіс.
ЗАПАМ'ЯТАЙТЕ!
Окремо пишуться такі прислівники:
від ранку до вечора, день у день, з боку на бік, з дня на день, один в один, раз у раз, рік у рік, як (сполучник) тим часом все одно, все рівно, світ заочі АЛЕ якраз, тимчасом, чимдуж, чимдалі.
ЗАВДАННЯ НА ЗАКРІПЛЕННЯ:
1. До поданих слів підберіть займенники з протилежним значенням. Зразок: у чомусь — ні в чому, щось — ніщо. З кимсь у якомусь хтось у когось за чим усім за когось з чим скількох
2.У якому рядку всі займенники пишуться через дефіс? 1) хто/небудь, аби/що, казна/хто, будь/що, казна/чий, кому/небудь, будь/який; 2) хтозна/скільки, казна/що, кому/небудь, будь/кому, чий/небудь, казна/кому; 3) кому/небудь, будь/чого, хтозна/в/кого, будь/у/чому, де/кого, ні/який; 4) з ким/небудь, аби/хто, де/котрий, хтось/таки, ані/який, за кого/небудь.
3.Вставте пропущені и або і.
Трич..., поноч..., по-заяч..., до реч..., оддалік..., верх..., вдвіч..., отутечк..., по-геройськ..., навесн..., вкуп..., трох..., щоноч..., по-молодецьк....
У словах, які закінчуються на и, підкресліть третю від початку букву і прочитаєте закінчення вислову Франсуа Вольтера: " Коли закінчуєш хорошу книгу, здається, що прощаєшся..."
4.Вставте пропущені и або і.
Восен..., мовчк..., навік..., трич..., трох..., пішк..., опівноч..., по-вінницьк..., по-хлопчач..., навкруг..., навшпиньк..., двіч..., по-овеч..., по-козацьк..., по-вороняч..., по-ведмеж..., почаст..., завдовжк..., насторож..., сидяч..., заввишк..., вноч..., вскачк..., заоч..., згинц..., безвіст..., по-сороч..., навпак....
5.Вставте, де потрібно, дефіс у прислівники.
З дня на день, будь коли, де не де, сам на сам, раз у раз, геть чисто, один в один, рік у рік, по ведмежому, ледве ледве, з дня на день, по дитячому, сяк так, час від часу, з боку на бік, віч на віч. У прислівниках, які пишуться через дефіс, підкресліть четверту з кінця букву і прочитаєте відгадку до загадки: " Біле поле, чорне насіння, хто його сіє, той розуміє".
6. Вставте, де потрібно, дефіс у прислівники.
Без кінця, без сумніву, пліч о пліч, в обмін, по свійськи, в міру, вперед таки, до запитання, казна коли, до лиця, до речі, на щастя, з краю в край, хтозна де, з усіх усюд, в основному, багато багато, в цілому, до побачення.
У прислівниках, які пишуться через дефіс, підкресліть другу від початку букву і прочитаєте відгадку до загадки: " Ростом невеличке, ні звір, ні пташка, а землю риє, будинок будує". 7. Поставте дефіс у прислівниках або з'єднайте лінією, де потрібно, прислівникові сполучення.
1) По осінньому прохолодно; по осінньому лісі; живемо по новому; по новому містку; буде по нашому; по нашому полю; по перше, це цікаво, а по друге, корисно; треба пофарбувати не по перше, а по друге вікно. 2) У трьох класах; співали у трьох; на семеро дітей; розділити на семеро; піднялися у двох; у двох будинках; в гору Говерлу; глянути в гору; в край треба зробити; в край рідний.
8. Утворіть від прислівників де, куди, звідки, як, коли, якось нові за допомогою префіксів та суфіксів будь-, казна-, хтозна-, -небудь, -то, -от, -таки.
9. Складіть речення з прислівниками і словосполученнями. Спробуйте поєднати ці речення у розповідь.
Вдень - в день народження; востаннє - в останнє завдання; втретє - в третє вікно, назустріч - на зустріч з друзями.
10. Запам'ятайте правопис поданих прислівників і запишіть їх по пам'яті.
Без кінця, без наміру, без угаву, в далечінь, в ногу, в обріз, до вподоби, до діла, до краю, до крихти, до лиха, до лиця, до пуття, до смаку, до смерті, за кордоном, з болю, з переляку, з радості, з розгону, на бігу, на диво, на дозвіллі, на жаль, на зло, на самоті, на світанку, на мить, на ходу, на щастя, під силу, під час, по правді, у вись, у поміч, через силу, як слід, як треба.
11. Визначте рядок, у якому всі прислівники написані правильно.
1. За кордон, в осени, по-п'яте, до речі, на жаль. 2. Попідтинню, праворуч, восновному, якнайкраще, чимдуж. 3. Віч-на-віч, вчотирьох, безвідома, нарівні, все одно. 4. З усіх-усюд, в цілому, час від часу, щодня, до лиця.
12. Визначте рядок, у якому всі прислівники записані правильно. Підкресліть слова з помилками.
1. Без кінця-краю, віднині, зроду-віку, хтозна-куди, нежданно-негаданно, вище. 2. Зосліпу, у стократ, по-заячи, не в двічі, найщиріше, удвох, в цілому, втри- дорога. 3. Внічию, будь-коли, сам-на-сам, без сумніву, світ за очі, нізвідки, самовіддано. 4. Сумлінно, насторожі, десь-то, один в один, як раз, назустріч, знаскоку, навесні, ближче, менше.
|