ПРАКТИЧНЕ ЗАНЯТТЯ № 37
Складні випадки правопису різних частин мови. Правопис та відмінювання числівників. МЕТА: узагальнити й систематизувати знання про частини мови, їх морфологічну, синтаксичну, лексико-граматичну роль у мові; розвивати вміння використання прислівників у власних висловлюваннях; виховувати любов до рідної мови, усвідомлення її багатства, уміння працювати самостійно й у парах, доходити до спільного рішення. ОБЛАДНАННЯ: методичний посібник для виконання ПР, письмове приладдя, підручник. ПЛАН: 1. Розряди числівників за значенням. 2. Типи відмінювання кількісних числівників. 3. Творення і відмінювання порядкових числівників. 4. Завдання на закріплення.
КЛЮЧОВІ ПОНЯТТЯ: Іменник Дієслово Числівник Прийменник Сполучник Частка
МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ ДО ПИТАНЬ: Особливості творення та відмінювання числівників Числівником називається повнозначна частина мови, до складу якої входять слова, що означають кількість предметів або порядок їх при лічбі. Відповідають на питання скільки? скількох? скільком? котрий? котра? котре? котрі? котрого? і т. д.: один, чотири, сто, мільйон, двадцять перший, десятитисячний, п'ятеро, шістнадцятеро.
Розряди числівників за значенням
Типи відмінювання кількісних числівників
Умовно відмінювання всіх числівників ми можемо поділити на 6 типів:
1. Кількісний числівник один становить окрему групу відмінювання, змінюється за родами і числами. У називному відмінкові числівники один, одна, одне, одні мають форми прикметників. У середньому роді вживаються 2 форми: одно (давніша форма) та одне (новіша, що виникла під впливом прикметників нове, гарне, тихе). У непрямих відмінках ці числівники мають закінчення прикметників твердої групи, крім родового та орудного відмінків жіночого роду, які мають паралельні форми: одної, одною (як у прикметника червоної, червоною) і однієї, однією (як у займенника тієї, тією).
Н. один одно (-е) одна одні Р. одного однієї (-ої) одних Д. одному одній одним Зн. один, одного одну одні, одних Ор. одним однією (-ою) одними М. (на) одному одній одних
|