Практичне заняття №3
Тема заняття: Багатозначні слова і контекст. Пароніми у професійному мовленні. Синонімічний вибір слова. Тривалість заняття: 2 години Мета: · поглибити знання студентів про групи слів за лексичним значенням, ознайомити з правилами їх вживання у діловому мовленні; · розвивати писемне мовлення, уважність, наполегливість; · виховувати розуміння краси української мови. Обладнання і матеріали: схема «Групи слів за лексичним значенням», підручники. Зміст і послідовність виконання завдань: 1. Розглянути таблицю «Групи слів за лексичним значенням».
Групи слів за лексичним значенням
2. Скласти схему «Групи слів за лексичним значенням». 3. Опрацювати та навести приклади різновидів омонімів, синонімів. Завдання 1. Прочитайте й перекажіть. Запишіть у стовпчик риси схожості предметів, на основі яких можуть розвинутися нові значення слів (за формою, розміром тощо). Переважна більшість слів української мови є багатозначними. Наприклад, лексема сідати означає займати місце; приступати до роботи, що виконується; бути ув'язненим; мешкати; приземлятися; спускатися за лінію обрію; обмежити себе чимось у харчуванні (сісти на дієту). Слова, які виражають кілька значень, називаються багатозначними, або полісемантичними (від грецьк. poly — багато і sema — знак). Багатозначність у слові розвивається поступово у процесі розвитку мови. Наприклад, у слова морж раніше було одне значення в словнику: морж — водяний ластоногий ссавець із вусатою мордою, великими іклами та короткою шерстю; а в 60-х роках XX століття розвинулося переносне значення: морж — людина, яка любить купатися в крижаній воді. Слова, які не мають переносних (вторинних) значень, називаються однозначними.
Завдання 2. Прочитайте та запам’ятайте. Омоніми (від грецьк. homos — однаковий і опута — ім'я) — це слова, які однаково звучать, але мають різне значення. Розрізняють лексичні омоніми абсолютні (або повні) та неповні. Повні омоніми бувають в межах однієї частини мови. Звуковий склад абсолютних (повних) омонімів збігається в усіх граматичних формах. Наприклад: деркач — невеликий перелітний птах і деркач — стертий віник; деркача, (з) деркачем. Неповні омоніми — це слова, що збігаються звучанням не в усіх граматичних формах. Неповні лексичні омоніми називають омоформами. Наприклад: кілька (імен.) — маленька рибка і кілька (числівн.) — неозначена кількість предметів; синів (імен.) — родовий відмінок множини іменника син і синів (дієсл.) — форма минулого часу чоловічого роду дієслова синіти. Омографи — це орфографічний тип омонімів, — слова, однакові за написанням, але різні за звучанням (мають різний наголос) і значенням. Наприклад: води — род. відм. одн. іменника вода і води — наз. відм. мн. іменника вода; сурма — духовий музичний інструмент і сурма — сріблясто-білий крихкий метал. Омофони — слова, що збігаються своїм звуковим складом, але різні за значенням і написанням. Наприклад: сон це (щось сниться) і сонце (світить). Увага! Відрізняйте омоніми від багатозначних слів. Між значеннями багатозначного слова існують зв'язки, вони об'єднані спільним поняттям, схожою ознакою чи подібною функцією. Наприклад: ручка (дитини) — ручка (для письма) — ручка (дверей); корінь (дуба) — корінь (слова). Коли ж окремі значення різко відділяються від основного змісту слова і втрачають з ним зв'язок, то це омоніми. Наприклад: ласка (пестощі) і ласка (звірок), правий (бік) і правий (невинний).
Завдання 3. Прочитайте та перекажіть. Синоніми (від грецьк. synonymos — однойменний) — це слова, які мають близьке або тотожне значення, але різні за звучанням. Наприклад: говорити — балакати — базікати — цвенькати. Сукупність синонімів мови називається синонімією. Наприклад: ліс, бір, діброва, пуща — іменникові синоніми; сміливий, хоробрий, відважний — прикметникові; іти, крокувати, плестися — дієслівні; раптово, несподівано — прислівникові; біля, коло, край — прийменникові; а, але, та, проте, однак — сполучникові тощо. Синоніми об'єднуються у синонімічні ряди, або г н і з-д а, центром яких є основне, стрижневе слово, що є носієм загального значення і стилістично нейтральне: гарний — красивий — чудовий — чарівний — гожий — вродливий. Розрізняються лексичні і контекстуальні синоніми. Лексичні — це такі синоніми, які належать до однієї частини мови і мають певний відтінок у значенні. Наприклад: постихати і квапитися мають однакове значення — «намагатися якнайшвидше зробити що-небудь», а синонім до них хапатися має ще додатковий відтінок «жадібно братися до роботи»: Гнат метнувся помагати їй, він так хапався до всього, що мало не побив образів (М. Коцюбинський). Серед лексичних виділяють: 1) абсолютні синоніми, наприклад: азбука — алфавіт, буква — літера; 2)стилістичні синоніми — слова, однакові за значенням, але різні за стилістичними відтінками, тобто такі, що неоднаково використовуються у різних стилях мови. Вони мають у своєму значенні вказівку на позитивну або негативну оцінку предмета, явища, ознаки, дії тощо. Наприклад: гордовитий — чванливий — чванькуватий — бундючний; 3) семантичні синоніми, які ще називають понятійними, позначаючи один і той же предмет, відрізняються певними елементами своїх значень, що зумовлено різною мотивацією цих назв (різна кількість, якість, інтенсивність ознаки). Наприклад: хуртовина — завірюха — заметіль — хуга. Семантичні синоніми не мають емоційного забарвлення; 4)семантико-стилістичні синоніми відрізняються один від одного як значенням, так і експресивним забарвленням. Наприклад: пити — хлистати. Контекстуальні синоніми — це такі слова або сполучення слів, які лише в контексті мають близьке значення, а поза контекстом вони не мають загального спільного значення. Наприклад: Гуде вогонь... І спить в печі веселий сатана (Л. Костенко). Контекстуальні синоніми творяться в процесі індивідуального мовлення і широко використовуються в художньому й публіцистичному стилях.
Завдання 4. Усно опишіть своє кар’єрне зростання, використовуючи омоніми, пароніми, синоніми та омоніми.
Завдання 5. Визначте, як називаються такі пари слів. Складіть з ними словосполучення або речення: Завдання – задача Виборний – виборчий Керівництво – керування Карта – картка Власна – власниця Свідчення – свідоцтво Кошти – кошторис ________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ Завдання 6. Прочитайте. Випишіть синоніми. З'ясуйте, якими частинами мови вони є, якими відтінками значень різняться. I. Не один ти стрічала погрозний погром, знаєш тупіт, і стукіт, і грюкіт Батиїв, — та з пожару щораз лазуровим вінком виникав твій співучий, могучий твій Київ. 2. Дуби ростуть поволі, неквапливо. 3. Буває так: ще темна ніч надворі; ще сон колише землю, як маля, німує небо, і мовчить земля, зірок не видно в тиші непрозорій, — і враз прокинешся. 4. Сталь об сталь нечутно дзвонить, сталь поблискує і гасне... Знову стали діти школярами, і синиця дзвонить школярам. 5. Минають, зникають літа, всі літа ідуть до одного, та радісна серцю мета, нова моя, нова дорого (3 те. М. Рильського). ____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Завдання 7. Слова погрупуйте в синонімічні ряди. Знайдіть спільне, що об'єднує їх у синонімічне гніздо, і відмінне, що відрізняє слова одне від одного. Сміливий, відвертий, близький, швидкий, нерішучий, прямий, моторний, горіти, дерзати, сум, чудовий, спритний, рішучий, гарний, проворний, лякливий, відважний, розкішний, журба, дружній, червоний, ретельність, пурпурний, сумлінність, печаль, завзятість, малиновий, старанність, горе. Методичні рекомендації:
1. Підготуватися до заняття, уважно опрацювати теоретичний матеріал. 2. Записати у зошит винятки із правил. Контрольні запитання: 1. Які групи слів називаються омонімами? 2. Назвіть та охарактеризуйте різновиди омонімів. 3. Чим один від одного можуть відрізнитися пароніми? 4. Охарактеризуйте правила використання мовного потенціалу у діловому мовленні. 5. Назвіть відмінності між омонімами та багатозначними словами. Після виконання практичної роботи студент повинен
|