Виконати завдання 2-3
6. Уважно розгляньте таблицю «Творення дієприкметників та дієприслівників». Зробіть висновки про творення особливих форм дієслова.
Дієприкметник – особлива форми дієслова, що виражає ознаку за дією і відповідає на питання який? яка? яке? які?
Дієприслівник – особлива незмінювана форма дієслова, що означає додаткову дію і відповідає на питання що роблячи? що зробивши?
Виконайте завдання 4-5. 8. Ознайомтесь з особливостями вживання дієслівних форм і документах. Пам’ятка «Використання дієслівних форм у документах»
1. Уникати умовного способу:
Неправильно правильно
Підприємства змогли б виконати Підприємства виконають(зможуть замовлення, якби… виконати) замовлення, якщо… 2. Використання дієслівних форм на -но, -то, щоб акцентувати увагу на дії, а не на виконавцях: Постанову прийнято одноголосно. 3.Вжитваючи наказовий спосіб дієслів, слід враховувати конкретну ситуацію, умови спілкування. Іноді в актах, наказах, розпорядженнях, службових листах, інструкціях, дорученнях замість наказового способу використовують неозначену форму дієслова (інфінітив) Довести до відома… Звільнити з посади… 4. Уникати дієслова давайте:
Неправильно правильно
давайте проголосуємо проголосуймо давайте почнемо є пропозиція почати давайте привітаємо нашу гостю прошу привітати нашу гостю
5. Надавати перевагу складним формам дієслів недоконаного виду в майбутньому часі:
Неправильно правильно перераховуватимемо будемо перераховувати завтра відпочиватимемо завтра будемо відпочивати 6. Не вживати коротких (розмовних) форм дієслів теперішнього часу
Неправильно правильно носе носить робе робить виклика викликає 7. Уникати форм активних дієприкметників
Неправильно правильно вхід за документами, вхід за документам, що посвідчуючими особу посвідчують особу академік, керуючий відділом академік, який керує відділом 8. Дія, названа дієсловом, і дія, названа дієприслівником, обов’язково мають виконуватися одним суб’єктом.
|