Тема 4. Форма держави
Поняття і елементи форми держави. Співвідношення типу і форми держави. Форма державного правління: поняття і види. Поняття, види і характеристика монархій. Загальні закономірності та особливості розвитку монархії. Поняття, види і загальна характеристика республік. Форма правління в Україні на сучасному етапі. Форми державного устрою: поняття і види. Форма державного устрою в Україні. Державний режим: поняття і види, сутність і загальна характеристика. Поняття і види демократичних режимів. Поняття і види антидемократичних державних режимів. Державний режим України. Тема 5. Державна влада і механізм держави Державна влада – особливий різновид соціальної влади. Форми і способи здійснення державної влади. Співвідношення політичної і державної влади. Основні ознаки і властивості державної влади. Сутність державної влади. Легітимність і легальність державної влади. Принципи єдності і поділу державної влади. Поняття механізму держави. Механізм держави і його роль у здійсненні функцій держави. Механізм держави і державний апарат. Структура державного апарату. Поняття і ознаки державних органів, види державних органів. Проблема розподілу влади і система державних органів. Законодавча влада. Парламент, його повноваження і структура. Влада глави держави. Виконавча влада. Уряд у сучасних країнах. Судова влада: поняття, сутність, види і призначення. Контрольна влада. Омбудсман у сучасній державі. Принципи організації і діяльності державного апарату. Поняття і сутність бюрократії. Бюрократія і бюрократизм. Демократичний і бюрократичний централізм. Тема 6. Політична система суспільства і держава Політика і політична організація суспільства. Поняття, структура, функції політичної системи суспільства. Тіпологія політичних систем. Держава в політичній системі. Місце і роль органів державної влади в політичній системі держави і суспільства. Держава та об’єднання громадян. Місце і роль політичних партій і громадських організацій у політичній системі. Держава і місцеве самоврядування. Державна політика, політична діяльність і політична культура. Держава і правова надбудова суспільства. Держава, правові процеси, правові відносини і правові акти.
Тема 7. Громадянське суспільство і держава Поняття і види суспільства. Громадянське суспільство: становлення концепції. Поняття, ознаки, структура і сутність громадянського суспільства. Співвідношення держави і громадянського суспільства. Держава і соціальне партнерство. Тема 8. Демократична, правова, соціальна держава Поняття, приципи і форми демократії. Співвідношення держави і права: основні підходи. Роль держави в забезпечення права. Вплив права на державу. Зв’язаність держави правом. Виникнення і розвиток учення про правову державу в політико-правовій світовій думці. Ідея правової держави як загальнолюдська цінність. Правова держава як форма соціальної демократичної держави громадянського суспільства і гарант здійснення та захисту основних прав людини. Правова держава: поняття, сутність та ознаки. Загальні соціально-змістовні ознаки правової держави. Загальні формальні ознаки правової держави. Стан і перспективи формування правової держави в Україні. Правова держава і громадянське суспільство. Соціальна держава: становлення ідеї. Сутність і призначення соціальної держави. Соціальна держава: основні ознаки та функції. Шляхи формування соціальної держави в Україні. Правова держава, громадянське суспільство і держава соціальної демократії.
Тема 9. Держава та особистість Історія ідей прав людини. Покоління прав людини. Права людини - нормативна форма взаємодії індивідів, суспільства, держави. Правовий статус особистості: поняття, структура, види. Права людини і права громадянина. Міжнародні стандарти в галузі прав людини. Міжнародні стандарти прав дітей і молоді. Система основних прав та свобод людини і громадянина. Юридичні обов’язки особистості. Система гарантій прав людини в демократичній державі. Соціально-правовий механізм гарантування прав людини. Міжнародний захист прав людини. Роль правоохоронних органів у гарантуванні прав і свобод людини. Тема 10. Основні концепції праворозуміння Сучасні підходи до розуміння права і їх практичне значення для юридичної практики. Загальні питання розуміння права та їх значення для практичної діяльності. Основні напрямки вчень про право. “Нормативний” підхід до розуміння права як засіб підтримки законності і стабільності. “Соціологічний” підхід до розуміння права як засіб забезпечення динамізму суспільного життя. Психологічна теорія права та можливості її використання в юридичній практиці. Теорія природного права як утвердження волі рівності і справедливості у практиці правової держави. Інтегративний підхід до розуміння права. Поняття права в різних правових системах. Праворозуміння як елемент правової культури. Праворозуміння і професійно-правова діяльність. Тема 11. Поняття і сутність права Сутність права: еволюція уявлень. Наступність у праві. Пошуки нового розуміння права. Сучасне нормативне розуміння права: поняття, основні ознаки, визначення. Широке розуміння права. Поняття та визначення права. Сучасні методологічні підходи до аналізу природи права. Право в об’єктивному і суб’єктивному розумінні. Нормативність, загальнообов’язковість, формальна визначеність та вольовий характер права. Загальносоціальне, класове і національне у праві. Соціальне призначення права. Функції права. Загальносоціальні функції. Спеціальні юридичні функції. Цінність права. Принципи права: загальноправові, міжгалузеві, галузеві. Правові презумпції, сфера їх застосування. Правові аксіоми, їх значення. Правові фікції.
Тема 12. Соціальні норми Поняття і види соціального регулювання. Нормативні акти, їх види і співвідношення. Норми: поняття, ознаки, види. Система регулювання суспільних відносин: індивідуальний і нормативний рівні. Поняття і види соціальних норм. Соціальні і технічні норми. Норми права, моралі, звичаї, традиції, релігійні, корпоративні та інші норми. Право – особливий вид соціальних норм. Співвідношення норм права і норм моралі. Співвідношення норм права та інших соціальних норм. Право і звичай. Право і релігія. Право і корпоративні норми. Право і політика.
|