Студопедия Главная Случайная страница Обратная связь

Разделы: Автомобили Астрономия Биология География Дом и сад Другие языки Другое Информатика История Культура Литература Логика Математика Медицина Металлургия Механика Образование Охрана труда Педагогика Политика Право Психология Религия Риторика Социология Спорт Строительство Технология Туризм Физика Философия Финансы Химия Черчение Экология Экономика Электроника

ПРАВОВА КУЛЬТУРА ЮРИСТА





Питання, що виносяться на розгляд на семінарському занятті.

1. Право і свідомість. Поняття і структура правосвідомості. Місце і роль правової свідомості в системі форм суспільної свідомості.

2. Класифікація форм правосвідомості за суб’єктами (звичайна, компетентна, професійна і наукова) та глибинні відбиття правової дійсності.

3. Функції правосвідомості. Роль правосвідомості у процесі правотворчості та правореалізації.

4. Правова культура: поняття, система, структура і функції. Правова культура суспільства. Правова культура особи.

5. Професійна правосвідомість і правова культура юриста.

6. Професійна деформація: форми, причини та шляхи її подолання.

7. Правовий нігілізм і правовий ідеалізм. Правова демагогія.

8. Правова соціалізація: суспільний і особистий рівні. Правове виховання: поняття, форми, методи.

Методичні рекомендації

Правова свідомість є вагомим чинником життєдіяльності суспільства, оскільки соціально-правові відносини складаються у процесі усвідомлення і здійснення інтересів і потреб суб’єктів права, їх соціальних цінностей та ідеалів.

Аналізуючи перше питання, необхідно з’ясувати сутність і особливості правової свідомості як однієї з найважливіших форм суспільної свідомості. З’ясування структури, функцій і класифікації правової свідомості дає можливість поглибити уявлення про механізм формування та функціонування правової свідомості в життєдіяльності суспільства. Для цього слід дати характеристику емпіричному, буденному і теоретичному рівням правової свідомості; проаналізувати структуру, складні функції правової свідомості; розкрити роль і значення правової ідеології як важливого чинника суспільного життя.

Правова культура суспільства є якісним критерієм його розвитку. Формування демократичної правової культури зумовлює успішне вирішення важливих державотворчих процесів. З’ясовуючи сутність правової культури, важливо проаналізувати її основні характеристики, представлені численними визначеннями цього поняття. Феноменальність політичної культури, її роль і функції в політичному житті яскраво проявляються через дослідження цього питання. Необхідно розкрити структуру і дати характеристику структурним компонентам політичної культури, зокрема таким, як політичні знання, оцінка політичних явищ, політична поведінка і політичні дії тощо. Важливо також проаналізувати критерії та запропоновані вченими типи політичної культури, умови їх формування та сутнісні ознаки.

Сучасне правове життя українського суспільства яскраво свідчить про складність і багатогранність процесу формування правової свідомості і культури. У цьому питанні важливо проаналізувати найважливіші обставини і чинники впливу на відбиття правових інтересів, цінностей, ціннісних орієнтацій громадян, менталітету і правової культури українців. Необхідно з’ясувати тенденції формування правової свідомості, складнощі та суперечності правових орієнтацій, зумовлених як історичними передумовами, так і сучасними трансформаційними процесами.

Практичні завдання

Під час підготовки до семінарського заняття курсанти та студенти повинні.

1. Засвоїти визначення понять: правосвідомість, правова культура, професійна деформація, правовий нігілізм, правовий ідеалізм, правова соціалізація.

2. Самостійно скласти схеми: видів правосвідомості, видів правової культури.

3. Дати відповіді на наступні питання.

У Конституції України записано, що жодна ідеологія не може визнаватися державою як обов’язкова. Як розуміти це положення в умовах плюралізму ідей? Аргументуйте свою точку зору.

Чи тотожні поняття: світогляд, свідомість, ідеологія, політика? Якщо так, то охарактеризуйте особливості взаємовпливу та взаємозв’язку.

Яку роль відіграє суспільна думка у правовій свідомості різних верств населення?

Визначте зміст і характер формування правової свідомості в сучасному українському суспільстві.

Визначте правові традиції і сучасні правові цінності українського суспільства.

Які, на вашу думку, причини поширення правового нігілізму у свідомості українського суспільства? Укажіть основні методи профілактики правового нігілізму. Який із них найбільш ефективний? Чому?

4. Знайти відповідність між стовпцями таблиці та дописати визначення.

А. Рівні правосвідомості. 1. Індивідуальна -
2. Професійна -
3. Суспільна -
Б. Види правосвідомості. 4. Буденна -
5. Групова -
6. Наукова -

5. Знайти відповідність між стовпцями таблиці «Прояви деформацій правосвідомості».

Правовий нігілізм. Народний депутат вимагає прийняття закону, в якому зацікавлені фінансові кола, що його підтримують.
Правовий ідеалізм. Керівник установи видає наказ про дисциплінарне стягнення щодо працівника, не знаючи відповідних норм трудового законодавства і покладаючись на власний досвід.
Правовий інфантилізм. Жертва злочину звертається по допомогу до місцевого кримінального «авторитета», оскільки не вірить у можливості міліції знайти та покарати злочинця.
Правовий дилетантизм. Адвокат не ознайомився детально зі справою, по якій має виступати в судовому засіданні, покладаючись на власну красномовність та уміння переконувати аудиторію.
Правова демагогія. Громадська організація наполягає на прийнятті закону про запобігання зловживанню владою, вірячи в те, що його прийняття покладе край цьому негативному явищу.

6. Ознайомитися з національною програмою правової освіти населення і навести конкретні приклади форм правового виховання.

7. Визначити етапи та форми правової соціалізації особистості.

8. Використовуючи свої знання з юридичної деонтології та теорії держави і права, скласти портрет сучасного юриста.

9. Підготувати реферати за темами: “Право і свідомість”, “Правова акультурація”, “Шляхи подолання правового нігілізму”, “Правовий нігілізм як прояв професійної деформації працівника ОВС”, “Сутність і зміст концепції громадянської культури”, “Правова культура як фактор модернізації суспільства”.







Дата добавления: 2014-11-10; просмотров: 1499. Нарушение авторских прав; Мы поможем в написании вашей работы!




Шрифт зодчего Шрифт зодчего состоит из прописных (заглавных), строчных букв и цифр...


Картограммы и картодиаграммы Картограммы и картодиаграммы применяются для изображения географической характеристики изучаемых явлений...


Практические расчеты на срез и смятие При изучении темы обратите внимание на основные расчетные предпосылки и условности расчета...


Функция спроса населения на данный товар Функция спроса населения на данный товар: Qd=7-Р. Функция предложения: Qs= -5+2Р,где...

Оценка качества Анализ документации. Имеющийся рецепт, паспорт письменного контроля и номер лекарственной формы соответствуют друг другу. Ингредиенты совместимы, расчеты сделаны верно, паспорт письменного контроля выписан верно. Правильность упаковки и оформления....

БИОХИМИЯ ТКАНЕЙ ЗУБА В составе зуба выделяют минерализованные и неминерализованные ткани...

Типология суицида. Феномен суицида (самоубийство или попытка самоубийства) чаще всего связывается с представлением о психологическом кризисе личности...

Основные симптомы при заболеваниях органов кровообращения При болезнях органов кровообращения больные могут предъявлять различные жалобы: боли в области сердца и за грудиной, одышка, сердцебиение, перебои в сердце, удушье, отеки, цианоз головная боль, увеличение печени, слабость...

Вопрос 1. Коллективные средства защиты: вентиляция, освещение, защита от шума и вибрации Коллективные средства защиты: вентиляция, освещение, защита от шума и вибрации К коллективным средствам защиты относятся: вентиляция, отопление, освещение, защита от шума и вибрации...

Задержки и неисправности пистолета Макарова 1.Что может произойти при стрельбе из пистолета, если загрязнятся пазы на рамке...

Studopedia.info - Студопедия - 2014-2025 год . (0.01 сек.) русская версия | украинская версия