Студопедия Главная Случайная страница Обратная связь

Разделы: Автомобили Астрономия Биология География Дом и сад Другие языки Другое Информатика История Культура Литература Логика Математика Медицина Металлургия Механика Образование Охрана труда Педагогика Политика Право Психология Религия Риторика Социология Спорт Строительство Технология Туризм Физика Философия Финансы Химия Черчение Экология Экономика Электроника

Тема 14. Соціальне партнерство в організації
 

 

14.1. Соціальні партнери: роботодавці та наймані робітники.

Спільність і розходження їхніх інтересів, імовірність конфліктів.

14.2. Соціальне партнерство як спосіб узгодження інтересів

роботодавця і працівників. Форми соціального партнерства.

14.3. Роль профспілкової організації як представника інтересів найманих робітників.

14.4. Колективний договір як спосіб узгодження інтересів роботодавця і працівників організації.

14.5. Зміст і порядок складання колективного договору, контроль за його виконанням.

 

Соціальне партнерство можна визначити як систему інститутів, механізмів і процедур, покликаних підтримувати баланс інтересів сторін, що беруть участь у переговорах стосовно оплати і умов праці (роботодавців і найманих працівників), сприяти досягненню взаємоприйнятного для них компромісу заради реалізації як корпоративних, так і загальносоціальних цілей.

Соціальне партнерство виступає як специфічний тип суспільних відносин, притаманних цивілізованому суспільству з ринковою економікою і характеризується такими рисами:

1. Це відносини між суб'єктами, сторонами, що мають поряд з тотожними інтересами і принципово різні, протилежні соціальні, економічні, політичні інтереси.

2. Відносини орієнтуються не на конфронтацію сторін, а на пошук, досягнення соціального консенсусу, при якому власник може забезпечити собі стабільне отримання відповідного прибутку, а найманий працівник ― гідну освіту.

3. Це такий тип відносин, у якому об'єктивно зацікавлені всі найважливіші соціальні групи, держава в цілому, так як при ньому досягається соціальна стабільність суспільства, його прогрес, соціально-економічний розвиток.

Соціальне партнерство ― особливий тип соціально-трудових відносин, властивий ринковому суспільству, що забезпечує оптимальний баланс реалізації інтересів різних соціальних груп, у першу чергу найманих працівників і роботодавців. Система соціального партнерства включає в себе такі елементи: принципи, суб'єкти, рівні, функції, форми та механізм реалізації. Зупинимося послідовно на кожному з них.

Основні принципи соціального партнерства: дотримання норм законодавства; повноважність представників сторін; рівноправність сторін у свободі вибору та обговорення питань, що становлять зміст колективних договорів і відносин; добровільність сторін у прийнятті на себе обов’язків; систематичність контролю та відповідальність за виконання зобов'язань.

В якості суб'єктів (сторін) соціального партнерства виступають роботодавці й держава.

Представницькими органами, що виражають інтереси сторін у переговорному процесі, можуть бути такі:

- від імені працівників ― професійні спілки та інші вповноважені працівниками представницькі органи;

- від імені роботодавця на рівні організації ― керівник організації, власник майна, що виконує функції роботодавця або вповноважені ним особи; на федеральному, галузевому і територіальному рівнях ― представницькі органи відповідного рівня об'єднань роботодавців, наділені певними повноваженнями.

Література до вивчення: [10,13,15]

 


Поможем в написании учебной работы
Поможем с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой

Дата добавления: 2014-11-10; просмотров: 384. Нарушение авторских прав; Мы поможем в написании вашей работы!

Studopedia.info - Студопедия - 2014-2022 год . (0.013 сек.) русская версия | украинская версия
Поможем в написании
> Курсовые, контрольные, дипломные и другие работы со скидкой до 25%
3 569 лучших специалисов, готовы оказать помощь 24/7