Студопедия Главная Случайная страница Обратная связь

Разделы: Автомобили Астрономия Биология География Дом и сад Другие языки Другое Информатика История Культура Литература Логика Математика Медицина Металлургия Механика Образование Охрана труда Педагогика Политика Право Психология Религия Риторика Социология Спорт Строительство Технология Туризм Физика Философия Финансы Химия Черчение Экология Экономика Электроника

ДІЛОВА СИТУАЦІЯ 6 РОЗРОБКА СИСТЕМИ СТРАТЕГІЧНИХ ЦІЛЕЙ ПІДПРИЄМСТВА ТА ЇХ РАНЖУВАННЯ ЗА СТУПЕНЕМ ВАГОМОСТІ ПРИ ДОСЯГНЕННІ ГЕНЕРАЛЬНОЇ ЦІЛІ





 

Ціль завдання – закріпити навики розробки системи стратегічних цілей підприємства з використанням методу «Дерева цілей» та їх ранжування за впливом на досягнення генеральної цілі.

Постановка завдання. Побудувати «дерево стратегічних цілей підприємства» на основі наданої генеральної цілі з дотриманням вимог до формулювання цілей (без їх кількісного вимірювання). Студентам необхідно побудувати «дерево цілей» підприємства, яке містить не менше двох рівнів декомпозиції. Генеральна ціль являє собою нульовий рівень ієрархії цілей. Побудовану систему цілей необхідно оцінити експертним шляхом, визначивши найбільш вагомі підцілі, що в більшій мірі забезпечують досягнення генеральної цілі.

Методичні вказівки до виконання завдання

Конкретні кінцеві параметри, до яких прагне підприємство, фіксуються у вигляді його цілей. Інакше кажучи, цілі - це конкретний стан окремих характеристик підприємства, досягнення яких є для нього бажаним і на досягнення яких спрямована його діяльність.

Визначення конкретних цілей допомагає перейти від загального формулювання місії до окремих планів роботи, за допомогою яких можна досягти успіху. Ціль служить для визначення напрямів діяльності і розвитку підприємства.

Основою системи цілеформування є розробка генеральної цілі підприємства, що повинна містити чіткі кількісні і якісні характеристики у вигляді найважливіших показників діяльності підприємства, які необхідно досягти на кінець планованого періоду.

Генеральна ціль деталізується за допомогою формування системи стратегічних цілей. До стратегічних відносяться цілі, пов'язані з рішенням довгострокових і масштабних проблем, і визначальні перспективи розвитку підприємства. Окрім змісту і кількісного вираження генеральної цілі, склад і величини стратегічних цілей визначаються галузевою специфікою підприємства, стадією його життєвого циклу і іншими чинниками. Найбільш поширеними напрямами встановлення цілей є:

- прибутковість, що характеризується показниками: " величина прибутку", " рентабельність", " доход на акцію" і т.п.;

- положення на ринку, що описується такими показниками, як частка ринку, обсяг продажів по відношенню до конкурента, частка окремих продуктів в загальному обсязі продажів і т.п.;

- продуктивність та ресурсоємність, що виражається у витратах на одиницю продукції, матеріаломісткості, віддачі з одиниці виробничих потужностей, об'ємі продукції, що виробляється в одиницю часу і т.п.;

- фінансові ресурси, які характеризуються показниками: структура капіталу, грошові потоки підприємства, величина оборотного капіталу і т.п.;

- потужності підприємства, що виражаються в цільових показниках, що стосуються розміру виробничих потужностей, кількості одиниць техніки і тому подібне;

- розробка, виробництво продукту і оновлення технології, що описуються в таких показниках, як величина витрат на виконання проектів в області НДР, терміни введення в дію нового устаткування, терміни і обсяги виробництва продукту, терміни введення нового продукту, якість продукту і тому подібне;

- робота з покупцями, що виражається в таких показниках, як швидкість обслуговування клієнтів, число скарг з боку покупців і т.п.

Теоретичне узагальнення практичного досвіду по встановленню цілей дозволяє виділити декілька ключових вимог, яким повинні задовольняти правильно сформульовані цілі (рис. 6.1).

Рисунок 6.1 – Вимоги, яким повинні задовольняти цілі

У будь-якого великого підприємства, такого, що має декілька різних структурних підрозділів і декілька рівнів управління, складається ієрархія цілей, що є декомпозицією цілей вищого рівня в цілі нижчого рівня. Особливість ієрархічної побудови цілей на підприємстві полягає в тому, що, по-перше, цілі вищого рівня завжди носять ширший характер і мають більш довгостроковий часовий інтервал досягнення. По-друге, цілі нижчого рівня виступають свого роду засобами для досягнення цілей вищого рівня. Ієрархія цілей на підприємстві грає дуже важливу роль, оскільки вона встановлює взаємозв'язки і забезпечує орієнтацію діяльності усіх підрозділів підприємства на досягнення цілей верхнього рівня. Якщо ієрархія цілей побудована правильно, то кожний підрозділ, досягаючи свої цілі, вносить необхідний внесок у діяльність підприємства по досягненню цілей підприємства в цілому.

Процедура декомпозиції цілей припускає використання спеціальних методів. Одним з найбільш поширених з них є метод " дерева цілей". Сутність методу " дерева цілей" полягає в наступному. Спочатку генеральна ціль розбивається на цілі нижчого рівня, що визначають основні напрями її досягнення. Таким чином формується перший рівень " дерева цілей". Потім кожна мета першого рівня підрозділяється на більш конкретні цілі, тобто формується другий рівень. Аналогічним чином поступають і з декомпозицією цілей кожного подальшого рівня. Загальний вигляд " дерева цілей" представлений на рис. 6.2.

Рисунок 6.2 - Структура «дерева цілей»

Структуризація генеральної цілі конкретного підприємства є творчим завданням. Загальні правила побудови «дерева цілей»:

1. Цілі кожного рівня " дерева", що розробляється, повинні підкорятися цілям вищого рівня, витікати з них і забезпечувати їх реалізацію. Виконання цього правила забезпечує формування системи взаємозв'язаних цілей.

2. Цілі одного і того ж рівня мають бути порівнянні по масштабу і значущості і отримані в результаті деталізації за однією і тією ж ознакою (напрями діяльності, об'єкти управління та ін.).

3. Кожен рівень " дерева" повинен включати усі можливі цілі, виділені за цією ознакою. Виконання цього правила гарантує розробку повної системи цілей.

4. У " дереві цілей" не повинно бути замкнутих контурів, тобто зв'язки, що виходять з однієї цілі, не можуть повертатися до неї через інші послідовно пов'язані підцілі.

Формування генеральної мети і системи стратегічних цілей, що деталізують її по рівнях декомпозиції, забезпечує підприємство розумінням основних стратегічних орієнтирів його діяльності і служить основою розробки стратегічного плану, дає можливість впровадження цілеорієнтованої системи мотивації працівників підприємства, сприяє підвищенню дієвості системи контролю, дає можливість прийняття несуперечливих і обґрунтованих управлінських рішень.

Після визначення системи стратегічних цілей підприємства необхідно оцінити їх вагомість з точки зору впливу на досягнення генеральної цілі. Оцінку пропонується робити експертним шляхом, результати оформити у вигляді таблиці 6.1.

 

Таблиця 6.1 – Оцінка вагомості стратегічних цілей підприємства

Стратегічні цілі 1-ого рівня декомпозиції Стратегічні цілі 2-ого рівня декомпозиції Оцінка вагомості цілі (ОВі) Оцінка актуальності цілі (ОАі) Рівень актуальності цілі (РАі) Загальна оцінка цілі (Оі)
           
           
           

 

Стовпчики 1 та 2 переносяться з загальної схеми «дерева цілей», у стовпчику 3 виконується оцінка вагомості цілей другого рівня декомпозиції за наступною логікою: 10 балів вагомості розподіляються на цілі другого рівня декомпозиції у межах цілі першого рівня декомпозиції.

У четвертому стовпчику таблиці виконується оцінка актуальності цілей з урахуванням специфіки роботи підприємства в умовах сьогодення. Використовується той же самий підхід як і при визначенні вагомості цілей.

Рівень актуальності цілі розраховується за формулою:

 

(6.1)

 

де ОАі – оцінка актуальності і-тої цілі.

Розрахунок вагомості стратегічних цілей підприємства з урахуванням їх актуальності виконується за формулою:

 

(6.2)

 

де ОВі – оцінка вагомості стратегічної цілі другого рівня декомпозиції за 10-бальною шкалою;

РАі – рівень актуальності стратегічної цілі другого рівня декомпозиції.

На основі отриманих результатів необхідно визначити найбільш вагомі цілі підприємства з урахуванням їх актуальності.

Приклад розв’язання завдання

Розглядається умовне металургійне підприємство, що має в своєму складі коксохімічне виробництво (далі ПАТ «Вектра»).

Генеральна ціль – досягти беззбитковості роботи підприємства до кінця 2013 року.

Беззбитковість – це такий стан роботи підприємства, при якому обсяги доходів підприємства дорівнюють обсягам його витрат.

Проведення аналізу беззбитковості передбачає, що всі витрати підприємства можна розділити на змінні і постійні. Постійні витрати залишаються незалежними від обсягу в межах області релевантності. Загальна сума змінних витрат змінюється прямо пропорційно зміні обсягів виробництва.

Відповідно до методики визначення рівня беззбитковості він залежить від суми постійних і змінних витрат, а також від рівня цін на продукцію. При підвищені цін потрібно менше реалізовувати продукції, щоб отримати необхідну суму виручки для компенсації постійних витрат підприємства, і навпаки, при знижені рівня цін беззбитковий об’єм реалізації збільшується. Збільшення ж питомих змінних і постійних витрат підвищує поріг рентабельності і зменшує зону безпеки.

Тому кожне підприємство прагне до скорочення в першу чергу постійних витрат. Оптимальним вважається той план, який дозволяє знизити долю постійних витрат на одиницю продукції, зменшити беззбитковий об’єм продажу і збільшити зону безпеки.

Розроблена система цілей підприємства («дерево цілей») для визначення шляхів досягнення беззбитковості діяльності підприємства «Вектра» наведена на рис. 6.3. При розробці цілей враховувався той факт, що підприємство не може впливати на фактор ціни, оскільки рівень цін досить жорстко регулюється ринком. Всі зусилля були направлені на скорочення питомих змінних витрат, загальної суми постійних витрат та скорочення питомих постійних витрат за рахунок збільшення обсягів виробництва.

Оцінка вагомості визначених стратегічних цілей другого рівня декомпозиції цілей представлена у таблиці 6.2. Аналогічні розрахунки можна робити і для визначення вагомості цілей третього рівня декомпозиції генеральної цілі.


Знизити витрати підприємства на Х%
Знизити собівартість продукції групи «А» на Н% до кінця року
Знизити інші операційні, адміністративні витрати на Р% до кінця року
Збільшити доходи на К тис. грн.
Знизити вартість позикового капіталу в 2012р.
Досягти беззбитковості ПАТ «Вектра» до кінця 2013 року
Збільшити обсяги продажів існуючого портфеля продукції до кінця року
Розширити асортимент продукції та послуг до кінця року
Рисунок 6.3 - Дерево цілей ПАТ «Вектра»


Таблиця 6.2 – Оцінка вагомості стратегічних цілей підприємства «Вектра»

Стратегічні цілі 1-ого рівня декомпозиції Стратегічні цілі 2-ого рівня декомпозиції Оцінка вагомості цілі (ОВі) Оцінка актуальності цілі (ОАі) Рівень актуальності цілі (РАі) Загальна оцінка цілі (Оі)
           
Знизити витрати підприємства на Х%   Знизити собівартість продукції групи «А» на Н% до кінця року     =5/10 = 0, 5 = 6 х (1+0, 5) = 9, 0
Знизити інші операційні, адміністративні витрати на Р% до кінця року     0, 1 1, 1
Знизити вартість позикового капіталу в 2012р     0, 4 4, 2
Збільшити доходи на К тис. грн.   Збільшити обсяги продажів існуючого портфеля продукції до кінця року     0, 8 12, 6
Розширити асортимент продукції та послуг до кінця року     0, 2 3, 6

Відповідно до отриманих розрахунків можна зробити висновок про те, що найбільш важливими для досягнення генеральної цілі є цілі зниження собівартості продукції підприємства та збільшення обсягів реалізації існуючого портфелю продукції. Друга ціль прямо (через розподіл умовно-постійних витрат) сприятиме досягненню першої цілі.








Дата добавления: 2014-11-10; просмотров: 1832. Нарушение авторских прав; Мы поможем в написании вашей работы!




Шрифт зодчего Шрифт зодчего состоит из прописных (заглавных), строчных букв и цифр...


Картограммы и картодиаграммы Картограммы и картодиаграммы применяются для изображения географической характеристики изучаемых явлений...


Практические расчеты на срез и смятие При изучении темы обратите внимание на основные расчетные предпосылки и условности расчета...


Функция спроса населения на данный товар Функция спроса населения на данный товар: Qd=7-Р. Функция предложения: Qs= -5+2Р,где...

Шрифт зодчего Шрифт зодчего состоит из прописных (заглавных), строчных букв и цифр...

Краткая психологическая характеристика возрастных периодов.Первый критический период развития ребенка — период новорожденности Психоаналитики говорят, что это первая травма, которую переживает ребенок, и она настолько сильна, что вся последую­щая жизнь проходит под знаком этой травмы...

РЕВМАТИЧЕСКИЕ БОЛЕЗНИ Ревматические болезни(или диффузные болезни соединительно ткани(ДБСТ))— это группа заболеваний, характеризующихся первичным системным поражением соединительной ткани в связи с нарушением иммунного гомеостаза...

Меры безопасности при обращении с оружием и боеприпасами 64. Получение (сдача) оружия и боеприпасов для проведения стрельб осуществляется в установленном порядке[1]. 65. Безопасность при проведении стрельб обеспечивается...

Весы настольные циферблатные Весы настольные циферблатные РН-10Ц13 (рис.3.1) выпускаются с наибольшими пределами взвешивания 2...

Хронометражно-табличная методика определения суточного расхода энергии студента Цель: познакомиться с хронометражно-табличным методом опреде­ления суточного расхода энергии...

Studopedia.info - Студопедия - 2014-2025 год . (0.01 сек.) русская версия | украинская версия