Студопедия Главная Случайная страница Обратная связь

Разделы: Автомобили Астрономия Биология География Дом и сад Другие языки Другое Информатика История Культура Литература Логика Математика Медицина Металлургия Механика Образование Охрана труда Педагогика Политика Право Психология Религия Риторика Социология Спорт Строительство Технология Туризм Физика Философия Финансы Химия Черчение Экология Экономика Электроника

Стратегічний баланс, PEST, SPACE та SWOT-аналізи





Стратегічний баланс - це певне поєднання факторів, які негативно та позитивно впливають на діяльність підприємства (загроз і можливостей), що об'єктивно існують у зовнішньому середовищі підприємства та суб'єктивно оцінені керівниками, з порівняно сильними та слабкими сторонами у функціонуванні підприємства.

До того ж, найбільші загрози виникають тоді, коли негативний розвиток ситуації в середовищі накладається на слабкі сторони підприємства; можливості - це ситуації в зовнішньому середовищі, позитивний процес чи явище, за яких підприємство має змогу проявити свої сильні сторони. Потрібно своєчасно виявляти загрози з метою запобігання кризі підприємства, а знання про потенційні можливості дає змогу заздалегідь підготуватися до найбільш ефективного їх використання.

Складання стратегічного балансу - дуже поширений вид діяль­ності на успішних підприємствах світу. У західній літературі наводяться приклади складання або перегляду стратегічного балансу щонайменше двічі на рік.

Практика застосування виокремлює такі головні особливості стратегічного балансу:

- суб'єктивний характер добору факторів, що становлять сильні/слабкі сторони підприємства, за ступенем їхньої важливості, а також специфіку сприймання менеджерами впливу факторів зовнішнього середовища;

- імовірність та ризик віднесення факторів до тієї чи іншої групи (минулі переваги можуть у майбутньому стати недоліками, і навпаки);

- необхідність постійного складання та перегляду стратегічного балансу, оскільки середовище, швидко змінюючись, потребує постійної уваги до себе.

Процвітаючі фірми, що ефективно застосовують стратегічне управління, складають стратегічний баланс у вигляді PEST, SPACE або SWOT-аналізу за обраним переліком і оцінками факторів.

PEST-аналіз виходячи з абревіатури англійських слів: P-policy, E-economy, S-society, T-technology, являє собою експертний аналіз зовнішнього середовища, у якому виділяється чотири основні групи факторів впливу:

- політичні: політична ситуація в країні, зміни в законодавстві, державне регулювання в галузі й інших.

- економічні: підйоми, або спади в економіці, рівень інфляції, співвідношення курсу гривні до інших валют, експортно-імпортна політика.

- соціальні: зміни в базових цінностях, зміни в стилі життя, демографічні зміни, зміни в структурі доходів і інших.

- технологічні: державна технологічна політика, тенденції в НТПКР, нові патенти, нова продукція, зміни технологій в окремих галузях.

Відповідно до даної методики експерти оцінюють значимість основних факторів макросередовища, потім ранжирують їх по значимості, окремо для кожної групи факторів. Далі результати роботи експертів збираються й визначаються статистичні характеристики результатів ранжирування (математичне очікування, середньоквадратичне відхилення рангів). Крім кількісних характеристик експерти також можуть дати оцінку якісним характеристикам факторів макросередовища, які описують її стан у перспективі.

Переваги даної методики полягають у наступному:

1. У керівників і в персоналу підприємства виробляється чітке й осмислене бачення зовнішнього середовища й факторів, що роблять на неї вплив;

2. Вивчаючи послідовно вплив того або іншого фактору, у майбутньому виробляється цілісна картина зовнішнього оточення;

3. Постійно вивчаючи зовнішнє оточення, у персоналу підприємства виробляється звичка міркувати не тільки над внутрішніми проблемами, але й звертати увагу на зовнішні фактори впливу.

Нарівні з PEST-аналізом може бути використана так звана методика SPACE-аналізу (Strategic Position and Action Evaluation), перевагою якої є те, що за результатами проведення даного аналізу підприємство може чітко визначитися з його наявною стратегією розвитку, навіть якщо підприємство цілеспрямовано не займається питаннями стратегічного планування.

За допомогою SPACE-матриці можна визначити стратегію підприємства, його можливості простим ранжируванням критеріїв оцінки підприємства й вибором найбільш значимих для подальшого аналізу (присвоєння їм конкретних оцінок по певній шкалі) і далі вже побудовою матриці з використанням виявлених можливостей підприємства.

Так, в SPACE-аналізі визначають чотири групи критеріїв оцінки підприємства:

- економічний потенціал (фінансова сила підприємства);

- конкурентні переваги підприємства;

- привабливість даної галузі (напрямку бізнесу);

- стабільність навколишнього середовища (зовнішні умови для розвитку бізнесу).

Кожний з перерахованих вище критеріїв складається з певного переліку факторів, які виражаються певними показниками. Дані показники потрібні для побудови матриці SPACE-аналізу. Кожному з відібраних експертами критеріїв привласнюється оцінка по певній шкалі, визначається частка даного критерію у всій сукупності оцінюваних критеріїв. Вона повинна бути від 0 до 1. Після цього виводиться загальна сумарна оцінка по кожній групі критеріїв оцінки підприємства.

Отримані результати наносяться на прямокутну систему координат, і будується вектор, що характеризує стратегію, що існує в даний період часу на певнім підприємстві.

Далі вже підприємство вирішує для себе питання, розглянувши й проаналізувавши які можна буде зробити висновок:

1. Про оптимальність діючої стратегії розвитку підприємства з погляду її конкурентоспроможності.

2. Про те, які ключові фактори успіху даної стратегії в галузі.

3. Про можливі погрози й внутрішні втрати, які можна запобігти, застосовуючи дану стратегію розвитку й подальшого функціонування підприємства.

4. Про переваги даної стратегії, у порівнянні з усіма, які раніше застосовувалися.

5. Про ті дії, які необхідно почати для поліпшення конкурентних позицій підприємства.

Аналіз даних питань повинен показати, чи застосовувати підприємству діючу стратегію з мінімальними коректуваннями, або кардинально все змінити аж до самої стратегії.

Наступна найпоширеніша методика для оцінки зовнішнього й внутрішнього середовища управління підприємством – SWOT-аналіз.

Існує чимало визначень окремих елементів SWOT-аналізу. Наведемо деякі з них:

Сильні сторони (strength) — внутрішні можливості (навички, потенціал) чи ресурс, що можуть зумовити формування конкурент­ної переваги.

Слабкі сторони (weaknesses) — види діяльності, які фірма здійснює не досить добре, або ресурси, підсистеми потенціалу, що неправильно використовуються.

Можливості (opportunities) — сукупність факторів, що переважно позитивно впливають на діяльність організації, альтернати­ви, що їх може використати підприємство для досягнення стратегічних цілей (результатів).

Загрози (threats) — сукупність факторів, що переважно негативно впливають на діяльність організації, будь-які процеси або явища, що перешкоджають руху підприємства чи організації в напрямку досягнення своїх місії та цілей.

Ці складові об’єктивно існують у середовищі та суб’єктивно оцінюються керівниками організації.







Дата добавления: 2014-11-10; просмотров: 2271. Нарушение авторских прав; Мы поможем в написании вашей работы!




Аальтернативная стоимость. Кривая производственных возможностей В экономике Буридании есть 100 ед. труда с производительностью 4 м ткани или 2 кг мяса...


Вычисление основной дактилоскопической формулы Вычислением основной дактоформулы обычно занимается следователь. Для этого все десять пальцев разбиваются на пять пар...


Расчетные и графические задания Равновесный объем - это объем, определяемый равенством спроса и предложения...


Кардиналистский и ординалистский подходы Кардиналистский (количественный подход) к анализу полезности основан на представлении о возможности измерения различных благ в условных единицах полезности...

Словарная работа в детском саду Словарная работа в детском саду — это планомерное расширение активного словаря детей за счет незнакомых или трудных слов, которое идет одновременно с ознакомлением с окружающей действительностью, воспитанием правильного отношения к окружающему...

Правила наложения мягкой бинтовой повязки 1. Во время наложения повязки больному (раненому) следует придать удобное положение: он должен удобно сидеть или лежать...

ТЕХНИКА ПОСЕВА, МЕТОДЫ ВЫДЕЛЕНИЯ ЧИСТЫХ КУЛЬТУР И КУЛЬТУРАЛЬНЫЕ СВОЙСТВА МИКРООРГАНИЗМОВ. ОПРЕДЕЛЕНИЕ КОЛИЧЕСТВА БАКТЕРИЙ Цель занятия. Освоить технику посева микроорганизмов на плотные и жидкие питательные среды и методы выделения чис­тых бактериальных культур. Ознакомить студентов с основными культуральными характеристиками микроорганизмов и методами определения...

Тема 2: Анатомо-топографическое строение полостей зубов верхней и нижней челюстей. Полость зуба — это сложная система разветвлений, имеющая разнообразную конфигурацию...

Виды и жанры театрализованных представлений   Проживание бронируется и оплачивается слушателями самостоятельно...

Что происходит при встрече с близнецовым пламенем   Если встреча с родственной душой может произойти достаточно спокойно – то встреча с близнецовым пламенем всегда подобна вспышке...

Studopedia.info - Студопедия - 2014-2025 год . (0.012 сек.) русская версия | украинская версия