Лабораторна робота №8
Тема: Карбонові кислоти Актуальність: Карбонові кислоти є найбільш поширеніші в природі органічні сполуки. Вони були вперше виділені з рослинної сировини, де містяться як у вільному стані, так у вигляді сполук.Більшість насичених одноосновних кислот має історичні (тривіальні) назви – за природнім джерелом, в яких ця кислота міститься або з якого була виділена. Більшість з них є біологічно – активними сполуками і використовуються як ліки, або в їх виробництві. Дикарбонові кислоти, як і монокарбонові, є біологічно-активними речовинами, які утворюють ряд похідних, використовуються в органічних синтезах, зокрема і в організмі людини, а також у виробництві лікарських препаратів. Навчальні цілі: Знати: гомологічні ряди насичених і ненасичених моно- та дикарбонових кислот, ізомерію і номенклатуру, фізичні і хімічні властивості кислот та їх застосування. Якісні реакції на карбонові кислоти. Вміти: розпізнавати насичені і ненасичені, одноосновні та двохосновні карбонові кислоти проводити ідентифікацію монокарбонових кислот, вирішувати типові задачі. Самостійна позааудиторна робота студентів. ! Написати в робочому зошиті: 1. Написати формули сполук: А) пропілетаноат, Б) ізопропілпропаноат, В) етилпропаноат. 2. Написати ізомери складу С5Н10О2. Назвати сполуки. 3. Написати рівняння реакцій, що лежать в основі схем. Вказати умови їх проходження. Назвати невідомі речовини, виражені літерами:
4. При взаємодії етанової кислоти з пентанолом добувають естер з характерним запахом бананів. Які маси вихідних речовин треба взяти для добування пентилетаноату кількістю речовини 12 моль? 5. Етилетаноат масою 616 кг прореагував при нагріванні з надлишком калій гідроксиду. Які речовини утворилися і якій кількості речовини це відповідає? 6. Етен об’ємом 112 л окиснили надлишком кисню в присутності паладій та купрум хлоридів. Утворилася речовина А, що змінює забарвлення лакмусу на рожеве. Речовину А піддали етерифікації з пропанолом з утворенням речовини Б. Назвіть речовини А і Б та обчисліть, яка маса останньої утворилася, якщо масова частка виходу речовини А становить 90%, а речовина Б – 85%.
6 Дати відповіді на тести в робочому зошиті: 1. Яка із загальних формул виражає склад молекул естерів: а) R – O – R, б) RCOH в) RCOOR г) R – OH 2. У якому випадку фізичні властивості естерів охарактеризовано найповніше: а) рідини з приємним запахом, б) рідини та тверді речовини з приємним запахом в) леткі рідини, мають приємний фруктовий запах, деякі добрі розчинники. 3. Змістити рівновагу реакції естерифікації в бік утворення естеру можна: а) підвищенням температури і тиску, б) пониженням температури, в) відгонкою естеру із суміші речовин. г) проведенням реакції гідратації 4. Змістити рівновагу реакції гідролізу естеру з утворенням кислоти і спирту можна завдяки: а) застосуванню водовіднімаючих засобів, б) підвищенню температури та наявності каталізатора, в) проведенню реакції в присутності лугу 5. Реакція перетворення толуолу в бензойну кислоту відбувається в умовах а) Дії натрій гідроксиду при кімнатній температурі б) Нагрівання з сульфатною кислотою в) Дії гідроген пероксиду при кімнатній температурі г) Кип’ятіння з перманганатом калію д) Кип’ятінні на повітрі 6. Який продукт утворюється в результаті реакції нітрування бензойної кислоти: а) б) в) г). 7. Для якої із приведених сполук буде характерна цис-транс ізомерія: а) СН≡ СН б) СН3 –СН2 -СН=СН2 в) СООН-СН=СН-СООН г) СООН-СН2-СН2-СООН 8. Який реагент дозволяє відрізнити олеїнову кислоту СН3(СН2)7СН=СН(СН2)7СООН від стеаринової СН3(СН2)16СООН? а) NaHCO3, б) NaOH, в) NH3, г) Бромна вода 9. Вкажіть, яка максимальна кількість атомів брому може приєднатися до молекули олеїнової кислоти (C17H33COOH)? а) 1, б) 2, в) 3, г) 4 Контрольніпитання 1. Яке застосування етанової кислоти? 2. Яка реакція називається реакцією нейтралізації? 3. Пояснити умови реакції естерифікації. Яка роль сульфатної кислоти? 4. Пояснити, чому оцтова кислота має вищу температуру кипіння, ніж етиловий спирт. 5. Етиловий естер мурашиної кислоти використовується як ароматизатор у виробництві мила. Скласти рівняння реакції утворення цього естеру.
Самостійна робота на занятті 1. Виконання лабораторних робіт, описаних в даних методичних вказівках. 2. Обговорення результатів та оформлення висновків. 3. Оформлення протоколу лабораторної роботи. 4. Здійснити хімічні перетворення: а) СН4 ® А ® С2Н4О ® С2Н4О2 б) С2Н5ОН ® СН3СОН ® А ® (СН3СОО)2Са в) С2Н2 ® СН3СОН ® А ® СН3СООС2Н5 5. Піддали естерифікації етанол масою 11, 5 г та пропанову кислоту масою 22 г. Яка маса утвореного продукту? 6*. Відважити на терезах і покласти у пробірку порошок магнію масою 1, 2 г. Долити етанової (оцтової) кислоти до повного розчинення металу. Які продукти реакції утворилися? Обчислити об’єм газу, що виділиться при цьому. 7*. Налити у пробірку метанової кислоти об’ємом 1-1, 5 мл і долити концентрованої сульфатної кислоти об’ємом 3, 5-4 мл. Закрити пробірку корком з газовідвідною трубкою, кінець якої помістіть у пробірку, наповнену водою. Нагріти суміш у пробірці. Що відбувається з водою у пробірці-збирачі? Написати рівняння реакції та обчисліть об’єм газу, якщо для реакції взяли метанову кислоту кількістю речовини 0, 4 моль. Який це газ?
|