Студопедия Главная Случайная страница Обратная связь

Разделы: Автомобили Астрономия Биология География Дом и сад Другие языки Другое Информатика История Культура Литература Логика Математика Медицина Металлургия Механика Образование Охрана труда Педагогика Политика Право Психология Религия Риторика Социология Спорт Строительство Технология Туризм Физика Философия Финансы Химия Черчение Экология Экономика Электроника

Прилади для спостереження віддалених об’єктів
Доверь свою работу кандидату наук!
Поможем с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой

Зорові труби – це оптичні системи, призначені для розглядання віддалених предметів. Зорові труби збільшують кут зору, внаслідок чого збільшується і зображення на сітківці ока. Тому для зорових труб важливе кутове збільшення. Найбільш поширені зорові труби Кеплера і Галілея.

 
 

Труба Кеплера у найпростішому випадку складається з двох збиральних лінз: довгофокусного об’єктива і короткофокусного окуляра. Лінзи розташовані так, що задній фокус об’єктива співпадає з переднім фокусом окуляра (рис. 3).

Внаслідок цього паралельний пучок променів, що падає на об’єктив, залишається паралельним після виходу із окуляра. Такі оптичні системи називаються телескопічними.

Телескопічна система не збирає промені і не розсіює, тобто фокусна відстань системи в цілому дорівнює нескінченності, а оптична сила дорівнює нулю. Тому такі системи ще називаються афокальні.

 
 

Від дуже віддалених об’єктів поширюється практично паралельний пучок променів. У цьому випадку для розрахунку збільшення труби достатньо одного променя, який проходить через оптичний центр об’єктива (рис. 4).

Об’єктив труби дає у фокальній площині дійсне, зменшене, перевернуте зображення нескінченно віддаленого предмета. Це зображення розглядається через окуляр як через лупу.

Кутове збільшення будь-якого оптичного приладу дорівнює

Г . З рис. 4 випливає, що ,  
Отже, Г (2)    

Відношення фокусних відстаней можна замінити відношенням діаметрів вхідного та вихідного пучків світла

Г (2а)

Труби Кеплера застосовують для спостережень земних і небесних об’єктів. Недоліком труби для спостереження земних об’єктів є то, що вона дає перевернуте зображення. Для повороту зображення використовують призматичні або лінзові оборотні системи. Наприклад, бінокль складається з двох труб Кеплера, в кожній з яких використовують дві оборотні призми. Це дає можливість отримати пряме зображення і одночасно зменшити довжину труби. Зорові труби для земних спостережень мають невеликі збільшення 2х-12х. Неоднорідності атмосфери спотворюють зображення, тому великої інформації про об’єкт спостережень великі збільшення не дають. Для астрономічних спостережень використовують труби Кеплера без оборотних систем (телескоп-рефрактор). Вони мають збільшення від 7х-8х до 500х.

 
 

Зорова труба Галілея складається з довгофокусної збиральної лінзи – об’єктива, і короткофокусної розсіювальної лінзи – окуляра. Оптична схема труби Галілея зображена на рис. 5. Це також афокальна система. В трубі, наведеній на нескінченність, фокуси об’єктива і окуляра співпадають (точка F). Уявне пряме зображення спостерігач бачить під більшим кутом зору, тому воно здається збільшеним. Як і у випадку труби Кеплера, кутове збільшення також дорівнює відношенню фокусних відстаней Г=f1/f2 або відношенню діаметрів світлових пучків Г=D/d.

Труба Галілея дещо коротша за трубу Кеплера. Вона дає пряме зображення. Недоліком труби є відсутність проміжного зображення, куди можна було б помістити перехрестя ниток або шкалу, що потрібно для деяких оптичних приладів (теодоліт), а також менше поле зору і неможливість отримання великих збільшень. Застосовується вона як невеличкі туристичні зорові труби або як театральний бінокль (дві скріплені між собою труби Галілея).Дата добавления: 2014-11-12; просмотров: 2649. Нарушение авторских прав; Мы поможем в написании вашей работы!

Studopedia.info - Студопедия - 2014-2022 год . (0.017 сек.) русская версия | украинская версия