Сынып. Математика.
Сабақтың тақырыбы:17, 18 сандарының екі бір таңбалы сандарға жіктелуінің құрамы және қосу мен азайтудың сәйкес жағдайлары Білімділік мақсаты: жауабы 17, 18 болатын қосудың кестелік жағдайын және азайтудың сәйкес жағдайларын оқып үйрену. Дамытушылық мақсаты:осысандық кесіндіде сандардың ондық құрамы негізінде қосу мен азайтудың есептеу тәсілдерін қарастыру Тәрбиелік мақсаты:сандардың өзара ерекшеліктерін ажырата алуларына үйрету.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ. Әдіс-тәсілдері: сұрақ-жауап, әңгімелеу, түсіндіру, ойын, көрнекілік. Көрнекіліктер: сандар жазылған карточкалар
Сабақтың барысы: 1. Ұйымдастыру кезеңі:Сәлемдесу, сабақтан қалған оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың зейінін сабаққа аудару. Сабақтың тақырыбын хабарлау. Мақсатымен таныстыру. Бүгінгі сабағымыздың мақсаты 17, 18 болатын қосудың кестелік жағдайын және азайтудың сәйкес жағдайларын оқып үйрену. Ал,балалар, алғашқы сабағымызды көңілді тілектерден бастайық. Бір-бірімізге қарап хормен бүгінгі күнге тілек тілейміз. Қуанамын мен де, Қуанасың сен де. Қуанайық,достарым, Арайлап атқан күнге. ІІ. Үй тапсырмасын тексеру. 39-бет. №6
ІІІ. Тақырыпқа көшу кезеңі. Ауызша жаттығулар. «Өрнек құрастыр» (11-16 сандары құрамының белгілі жағларын қайталау). Мысалы: 6+6=12 7+8=15 «Тізбек қандай саннан басталады?» ?+4-5+3=12 Математикалық диктант. «Аталған санды 2, 3, 4, 5-ке арттыр». Мұғалім 5, 6, 7,8, 9 сандарын атайды. «Әрбір аталған санды 2, 3, 4, 5-ке кеміт». Мұғалім 15, 14, 13, 12, 11 сандарын атайды. ІҮ. Жаңа материалды оқып үйрену. «Пойыз құрастырамыз» ойыны. Тақтаға 9 баланы шығарып, олар бірінің артына бірі тұрады(9 вагоннан тұратын пойыз құрайды) Тоғыз вагонға тағы 8 вагон тіркеп алуды сұраймыз. Мысалды тақтаға жазып, сұрақ қоямыз: -9 вагонға барлығы қанша вагон тіркелді? (8) -Пойыз құрамын 10-ға толтыру үшін алдымен қанша вагон тіркеледі?(1) -Енді қанша вагон тіркеу қажет? (7) Тақтаға мына мысалдар жазылады: 9+8=17 9+1+7=17 -пойыз құрамында барлығы қанша вагон бар? (17) Осылайша вагондармен азайту амалдары көрнекі түрде көрсетіледі.
Ү. Сабақты бекіту. «Мысалдар құрастыр» ойыны.
Оқулықпен жұмыс. (Өткен материалды пысықтау.) №2. Есептеп дұрыстығын тексер. №3. Теңдеулерді шеш. №4. Есепті шығар. №5. Есепті санды деректермен толықтыр және оны шығар. ҮІ. Сабақты қорыту. Сабақты қорытындылау, үйге тапсырма беру, оны түсіндіру. ҮІІ. Үйге тапсырма. ҮІІІ. Бағалау. Оқушылардың еңбегін мадақтау. 2-сынып. Математика. Сабақтың тақырыбы: Өткенді пысықтау. Сабақтың мақсаты: 1.Есептің өтілген түрлерін шығарудағы есептеу дағдыларын жетілдіру 2.Осысандық кесіндіде сандардың ондық құрамы негізінде қосу мен азайтудың есептеу тәсілдерін қарастыру 3. Сандардың өзара ерекшеліктерін ажырата алуларына үйрету. Сабақтың түрі: қайталау сабағы. Әдіс-тәсілдері: сұрақ-жауап, әңгімелеу, түсіндіру, ойын, көрнекілік. Көрнекіліктер: сандар жазылған карточкалар
Сабақтың барысы: 1. Ұйымдастыру кезеңі:Сәлемдесу, сабақтан қалған оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың зейінін сабаққа аудару. Сабақтың тақырыбын хабарлау. Мақсатымен таныстыру. Бүгінгі сабағымыздың мақсаты осысандық кесіндіде сандардың ондық құрамы негізінде қосу мен азайтудың есептеу тәсілдерін қарастыру. Ал,балалар, алғашқы сабағымызды көңілді тілектерден бастайық. Бір-бірімізге қарап хормен бүгінгі күнге тілек тілейміз. Қуанамын мен де, Қуанасың сен де. Қуанайық,достарым, Арайлап атқан күнге. ІІ. Үй тапсырмасын тексеру. 39-бет. №6
ІІІ. Тақырыпты қайталау. Ауызша жаттығулар. «Өрнек құрастыр» (11-16 сандары құрамының белгілі жағларын қайталау). Мысалы: 6+6=12 7+8=15 «Тізбек қандай саннан басталады?» ?+4-5+3=12 Математикалық диктант. «Аталған санды 2, 3, 4, 5-ке арттыр». Мұғалім 5, 6, 7,8, 9 сандарын атайды. «Әрбір аталған санды 2, 3, 4, 5-ке кеміт». Мұғалім 15, 14, 13, 12, 11 сандарын атайды.
Ауызша жаттығуларға мынадай тапсырмаларды енгізуге болады: 15, 18, 19 сандарының «көршілерін» ата. Мына сандарды 5-ке арттыр: 1, 5, 6, 7, 9. Келесі сандарды 6-ға кеміт: 8, 10, 12, 13, 15. Сандарды салыстырып, жауабын карточкалардың көмегімен көрсет. Тақтада мынадай сандар жазылған: 12* 15 5*12 9*7
5*8 1*4 3*0 ІҮ. Сабақты бекіту. «Үндемес» ойыны.Тақтаға жазылған мысалдарды көрсетіп, оқушылардан жауабын карточкалардың көмегімен көрсетуді сұраймыз. 3. Сандарды салыстыру. Тақтаға сандарды жазып, олармен тура теңсіздіктер құрастыруды сұраймыз. Тақтаға мына сандар жазылады: 16,17, 19, 9, 90, 20, 12,15, 13. Содан кейін оқушылар оқулықтағы тапсырманы орындайды. 2-есептің сызбасы бойынша оқушылар өтілген түрлер бойынша ауызша да, жазбаша да шығаруға болатын есептер құрастырады. Бұл жаттығудың құндылығы сонда, есеп құрастыру және шығару бойынша шектеу болмайды. Алдымен оқушылардың назарын «болды, қалды» деген есептің мазмұнын анықтайтын негізгі тірек сөздерге аударады. Ары қарай есептің мазмұны қандай заттармен (ұшақ, шар, құс, т.б.) байланысты екені, одан соң олармен не болуы мүмкін (сатылды, ұшып кетті, т.б.) екені анықталады. Содан соң алдын ала есептің шарты, сұрағы болатынын естеріне түсіріп, балалардан есеп құрастыруды сұраймыз. Бір есеп құрастырылғаннан кейін, балалардың назарын сандық деректерді өзгертуге немесе сұрақты өзгертуге болатынына көңіл аударады. Бұл бір кесте бойынша көптеген есептерді құрастыруға мүмкіндік береді. Ү. Сабақты қорыту. Сабақты қорытындылау, үйге тапсырма беру, оны түсіндіру. ҮІ. Үйге тапсырма. 40-бет. №3.
ҮІІ. Бағалау. Оқушылардың еңбегін мадақтау.
|