Мета і завдання курсу
З КУРСУ «БЮДЖЕТУВАННЯ ДІЯЛЬНОСТІ ПІДПРИЄМСТВА»
За наведеним прикладом скласти бюджет підприємства
На основі розкритих вище підрозділів фінансового плану було облено фінансовий план фірми “Кристал” з виробництва кристалів на три роки. тан (прогноз) реалізації монокристалів подано у табл.1 ПДВ буде становити 20 % ціни 1 кг монокристалів.
Таблиця 1. Прогноз продажу монокристалів
У табл. 2 наведені дані щодо чистого доходу (виручки) фірми «Кристал» за три роки.
Таблиця 2. Бюджет чистого доходу фірми від реалізації, тис. грн.
Для першого року формується план продажу на кожний місяць (табл. 3), а для другого — тільки на квартал. У зв’язку з договорами, укладеними фірмою на тривалий період (на 10 років), обсяг продажу на другий рік передбачається здійснювати рівними частками, тобто 25 % на кожний квартал. 6—8 місяців до початку року буде проведено уточнення щодо обсягів продажу. Поки за цими даними обсяги реалізації моно кристалів будуть становити (з ПДВ):
Таблиця 3. Бюджет продажу монокристалів на запланований рік
— 1-й квартал — 269,85 тис. грн; — 2-й квартал — 269,85 тис. грн; — 3-й квартал — 269,85 тис. грн; — 4-й квартал — 269,85 тис. грн; Обсяг продажу монокристалів у першому плановому році з ПДВ становитиме 873,428 тис. грн (727,857+145,571), а без ПДВ — 727,857 тис. грн. На 3-й рік обсяг продажу монокристалів із ПДВ досягне 182,6 тис. грн. Наступний етап у формуванні фінансового плану — визна- ення витрат і надходження коштів від продажу монокристалів, і дані розраховані на перший рік у табл. 4 та 5. Таблиця 4. Бюджет витрати і надходження коштів від продажу монокристалів (на перший рік), тис. грн
У табл. 5 наведено бюджет витрати та надходження від алізації монокристалів протягом 3 років.
Таблиця 5. Бюджет витрати і надходження від реалізації монокристалів проягом трьох років, тис. грн
У запланованих періодах передбачаються певні фінансові ізультати за такими елементами: прибуток від інвестиційної а фінансової діяльності (продаж необоротних активів, майна, інансових інвестицій, отримані дивіденди, відсотки, участь у італі і т. ін.). По фірмі “Кристал” ці дані показано в табл. 6.
Таблиця 6. Бюджет фінансові результати щодо фінансової та інвестиціної діяльності фірми планового періоду, тис. грн
На підставі складових прибутку (доходу) від усіх видів діяльості проведено розрахунки (табл. 7). Це дає змогу запланува- и фінансові результати фірми “Кристал” на три роки. Фірма не ередбачає прибутків чи збитків внаслідок надзвичайних подій. Таблиця 7. Дані для розрахунку прибутковості фірми, тис. грч
Розрахуємо чистий прибуток по фірмі за даними табл. 8. Таблиця 8. Вихідні дані для розрахунку чистого прибутку фірми “Кристал”, тис. грн.
Виходячи з надходжень коштів від продажу готової продукції табл. 8), фінансової та інвестиційної діяльності, визначається фінансовий результат планованого періоду. Розробляється пла- іжний календар надходжень і витрат коштів фірмою. Всі розр ахунки наведено в табл. 9.
Таблиця 9. Баланс грошових витрат і надходжень, тис. грн
Тут передбачається частка власних і позикових коштів. Рекомендується, щоб позикові кошти не перевищували 30 % загальної суми коштів фірми. Потім потрібно врахувати реальну дебіторську і кредиторську заборгованість. Слід передбачити кредит балансів та інші позикові кошти фірми. Рекомендується класти кредитний календар, де буде відображено надходження повернення кредиторської заборгованості. Кошти, розрахунки та інші джерела коштів фірми планують залежно від балансу витрат і надходжень. На це впливають ціни на готову продукцію, яку потрібно продавати, її собівартість (у Втому числі постійні й змінні витрати) і обсяги продажу. Вплив них чинників можна визначити розрахунковим і графічним методом. Проводимо такі розрахунки на основі попередніх даних табл. 1, 2, 3 і табл. 11. Таблиця 10. Платіжний календар надходжень і витрат коштів фірмою на запланований період, тис. грн.
Повна собівартість виробництва монокристалів з розбивкою шва постійні й змінні витрати подано в табл. 11. Передбачається продати 6000 кг монокристалів; треба визначити вигідність цього плану. Необхідно розрахувати собівартість її кг монокристалів і всього випуску за різних рівнів обсягу виробництва за рівняннями: де у, Y - собівартість 1 кг і всього обсягу монокристалів, грн (тис. грн); b — змінні витрати на 1 кг монокристалів, грн; і; А — постійні витрати на весь обсяг випуску, тис. грн; х — обсяг | виробництва та продажу монокристалів, кг
Таблиця 11. Витрати на виробництво монокристалів на запланований рік
У табл. 12 наведено результати розрахунків.
Таблиця 12. Витрати на виробництво монокристалів і обсяг продажу
Точка беззбитковості (критичний обсяг виробництва (Хкр) — досягнення такого обсягу виробництва і продажу, коли фірма почне отримувати прибуток. Її можна визначити за формулою
Це означає, що, починаючи з обсягу виробництва монокри- ~ів у кількості 3440,5 кг, фірма “Кристал” почне одержувати буток. Таким чином, фірмі вигідно виробити та продати -)0 кг монокристалів. Розрахунки можна підтвердити графічно (рис. 6.7, 6.8).
Як визначено на графіку, точка беззбитковості Хкр — це точка еретину виручки від продажу та собівартості виробництва монокристалів. Таким чином, після досягнення критичного обсягу Виробництва (3440,5 кг монокристалів) фірма почне отримувати Прибуток (за умови, що ціна 1 кг монокристалів буде дорівнювати 121,31 грн). Збільшення обсягів реалізації монокристалів Забезпечить підвищення прибутку фірми в запланованому році ЗМІСТ
ВСТУП
Неодмінною умовою вдосконалення управління є докорінна реконструкція його технічної та інформаційної бази на основі автоматизованої системи обліку, контролю й аналізу з використанням автоматизованих робочих місць бухгалтера (АРМБ). Одним з найважливіших завдань у цій справі є подальший розвиток і вдосконалення інформаційних систем підприємств із використанням нових засобів управління та сучасних технічних засобів. Відповідно до цього має змінитися роль бухгалтерського обліку, а отже, методологічні та методичні його аспекти потребуватимуть коригування. Бухгалтерський облік і бухгалтерська інформація в умовах автоматизованої системи обробки інформації використовуються значно ширше, ніж у разі ручної обробки даних. Змінюється й цільове призначення бухгалтерського обліку. Він дедалі більше стає складовою управлінської системи підприємства. Процес автоматизації бухгалтерського обліку має розвиватися за умови комплексного, системного та цілеспрямованого підходу з орієнтацією на потреби відповідної ланки управління підприємства. Система управління має виконувати провідну роль в організації бухгалтерського обліку, що є забезпечувальною ланкою у фінансово-господарській діяльності підприємства. Бухгалтерський облік доповнює інші інформаційні системи, причому основну частину вхідної інформації він дістає безпосередньо із цих систем. Перетворившись на одну з кількох інформаційних підсистем, взаємозв'язаних як на рівні вирішення завдань, так і на рівні всієї інформаційної системи підприємства, бухгалтерський облік відіграє одну з основних функцій управління в умовах застосування автоматизованих систем. Успіх у здійсненні управлінської функції при цьому істотно залежить від правильного встановлення взаємозв'язків задач. У разі комплексного підходу до організації бухгалтерського обліку в умовах автоматизованої обробки інформації відбувається перехід від організації окремих елементів до організації цілісних наборів елементів інформаційних систем, а також налагодження взаємозв'язків між окремими підсистемами і комплексами завдань. Розробка облікової інформації — не кінцева мета, а лише частина облікової функції системи. Важливим завданням є створення такого засобу передавання інформації конкретним користувачам, що дає змогу їм правильно сприйняти інформацію і зрозуміти її потенційну корисність. Це насущне завдання, оскільки в разі невдалого подання даних навіть дуже цінна інформація може втратити свою вагу. Тоді успіх у здійсненні облікової функції багато в чому залежить від правильної побудови комунікаційних процесів.
мета і завдання курсу
В наш час важко знайти область діяльності людини, де б для обробки тієї чи іншої інформації не використовувалася комп’ютерна техніка. І бухгалтерський облік не є виключенням. На сьогоднішній день розроблено масу програмних пакетів, покликаних полегшити рутинну працю бухгалтера. Найбільш популярними на сьогоднішній день є прості в використанні пакети “1С:Бухгалтерія”, “Галактика” та інші. Також багато підприємств замовляє власні інформаційні системи, адаптовані під специфіку діяльності даних підприємств. Але, так як програмне забезпечення швидко змінюється, для кваліфікованого фахівця недостатньо механічно оволодіти типовими інформаційними системами, а зрозуміти принципи їх побудови та функціонування. В результаті вивчення дисципліни студент повинен: - знати основні принципи організації аналізу та аудиту в умовах функціонування управлінської інформаційної системи (УІС); - познайомитися з основними методами формування, збереження та представлення інформації в умовах функціонування УІС; - вміти автоматизовувати задачі аналізу за допомогою програми Exel; - ознайомитися з основними прийомами роботи з пакетом прикладних програм «1С:Бухгалтерія», Exel. Даний курс має на меті формування у студентів теоретичної бази для вивчення таких фахових дисциплін спеціальності «Облік і аудит», як «Організація і проведення аудиту» та «Фінансовий аналіз». Головною метою курсу «Управлінські інформаційні системи в аналізі та аудиті» є формування у студентів системи теоретичних знань, необхідних для автоматизованої обробки облікової інформації відповідно до інформаційних потреб управління. Основними завданнями дисципліни є вивчення особливостей технології облікового, контрольного та аналітичного процесів в умовах автоматизованої обробки інформації. Метою виконання контрольної роботи є закріплення теоретичного матеріалу з кусу та виконання індивідуальних завдань кожним студентом.
|