Тема: Морфологічні типи плодів
Мета:Познайомитися з принципами класифікації плодів за типами гінецею і плацентації‚ характером оплодню‚ способу розкривання‚ кількістю гнізд і насіння. Об’єкти дослідження: колекції‚ гербарні зразки‚ фіксовані плоди аконіту‚ жовтцю‚ магнолії‚ сокирок‚ шипшини‚ суниці‚ малини‚ вишні‚ акації або квасолі‚ люцерни‚ в’язелю‚ тюльпану‚ льону-довгунця‚ рицини‚ бавовнику‚ гвоздики‚ мильнянки‚ маку‚ блекоти‚ липи‚ дуба‚ ліщини‚ берези‚ клену‚ мальви‚ кропу‚ представників род. губоцвітих‚ шорстколистих‚ злакових‚ крушини‚ бузини‚ грецького горіху‚ жимолості‚ винограду‚ картоплі‚ грициків‚ соняшника‚ аґрусу (смородини)‚ яблуко‚ померанець (цитрусових).
Література: 1. Григора І.М., Верхогляд І.М., Шабарова С.І., Алейніков І.М., Якубенко Б.Є. Морфологія рослин. Навчальний посібник для аграрних ун-тів. – Київ: Фітосоціоцентр, 2004. – 143 с., С.114-123 2. Жуковський П.М.Ботаніка. – М:Колос,1982.-623с., С.336-372 3. ВасильевА.Е., Воронин Н.С. и др. Ботаника. Морфология и анатомия растений. - М.: Просвещение, 1982. – 497 с., С.413-431 4. Хржановский В.Г. Курс общей ботаники. – Ч1.- М.: Высшая школа, 1982.- 384 с., С. 318-325 Питання до самопідготовки:
1. Що таке плід? Утворення і будова плоду. 2. Типи оплодню. 3. Принципи класифікації плодів. 4. Класифікація плодів в залежності від типу гінецею і плацентації. 5. Класифікація плодів в залежності від типу зав’язі. 6. Морфологічна класифікація плодів (горіхоподібні‚ коробочкоподібні‚ ягодоподібні‚ кістянкоподібні плоди). 7. Способи розкривання плодів‚ пристосування до поширення плодів і насіння. 8. Значення плодів.
Питання до контролю знань: 1. З якої частини квітки утворюється плід? 2. Яка структура квітки? 3. З яких шарів утворюється оплодень? 4. Які плоди називаються коробочкоподібними‚ горіхоподібними? 5. У чому відмінність синкарпних‚ паракарпних і лізікарпних плодів? 6. У чому подібність і відмінність між листянкою і бобом‚ стручком і стручечком? 7. У чому подібність і відмінність між зернівкою‚ сім’янкою‚ горіхом? 8. У чому подібність і відмінність між ягодою і кістянкою? 9. Які плоди називаються несправжніми або нижніми? 10. Який плід називається коробочкою? Які генетичні типи коробочок ви знаєте? 11. Як відрізнити лізікарпну коробочку від паракарпної‚ паракарпну від синкарпної? 12. Який плід називається крилаткою? 13. Які плоди називаються складними або збірними? 14. Який плід називається яблуком? Для яких рослин характерний цей тип плоду? 15. Який плід у суниці? У чому особливість його будови? 16. У чому особливість будови плоду шипшини? 17. Які плоди називають роздрібними‚ а які членистими? 18. Як утворюється супліддя?
|