Студопедия Главная Случайная страница Обратная связь

Разделы: Автомобили Астрономия Биология География Дом и сад Другие языки Другое Информатика История Культура Литература Логика Математика Медицина Металлургия Механика Образование Охрана труда Педагогика Политика Право Психология Религия Риторика Социология Спорт Строительство Технология Туризм Физика Философия Финансы Химия Черчение Экология Экономика Электроника

СИТУЦІЙНІ ЗАДАЧІ
1. Пацієнт, 52 роки 15 років працює електрозварювальником в цеху з поганою витяжкою. Зварює металічні конструкції, користується звичайними електродами. Скаржиться на помірну задишку при значному фізичному навантаженні, періодично турбує кашель. Хворим себе не вважає, обстежений при проведенні періодичного медогляду. При огляді загальний стан хворого задовільний. Границі серця в межах норми, тони чисті. Перкуторно над легенями визначається легеневий звук з коробковим відтінком, аускультативно – сухі свистячі хрипи на всьому протязі легень. На рентгенограмі - дифузне підсилення і деформація легеневого малюнку з великою кількістю, більше в середніх долях, дрібнозернистими ущільненнями. Корені легень розширені, тяжисті. ЖЕЛ дещо знижено.

Діагноз. Лікування. ЛТЕ.

Відповіді:

1) Діагноз. Пневмоконіоз II ст. електрозварювальника. ДН II ст.

2) Лікування. Вітаміни групи В і С, алое, аевіт, солодковий корінь, теопек.

3) ЛТЕ. Підлягає інвалідності III групи, або переведенню на іншу роботу.

2. Пацієнт Д., 42 роки. Працює 15 років забійником в шахті, в минулому році переведений на роботу слюсаря механічного цеху. Скаржиться на загальну слабість, задишку при фізичній роботі, кашель з мокротою, колючі болі в правому боці, пітливість, загальну сла­бість, підвищену температуру до 37,5С. Хворіє біля року, захворювання почалось поступово з вище перерахованих скарг. Загальний стан хворого задовільний, температу­ра тіла 37,6°С. Границі серця в нормі, тони чисті. Перкуторно над легенями - легеневий звук з коробочним відтінком. Дихання жорстке, розсіяні сухі хрипи, справа на верхівці прослуховуються мілко пухирчасті хрипи. Органи черевної порожнини без особливостей.

Ан. крові: ерит. 4,8х1012/л., лейк. 9,2х109/л. ШОЕ 32 мм/год. Рентгенологічно: легеневий малюнок підсилений, в середніх і нижніх відділах легень визна­чаються дрібнозернисті утворення. Корені легені розширені, тяжисті. Справа в верхньому відділі - вогнище інфільтрації 3 х 4 см.

Діагноз. Лікування. ЛТЕ.

Відповіді:

1) Діагноз. Смілікотуберкульоз II ст.. ДН II ст.

2) Лікування. Протитуберкульозні засоби, седативні, вітамінотерапія, відхаркуючі (амброксол, солодковий корінь), алое

3) ЛТЕ. Підлягає інвалідності II групи.

3. Пацієнт М., 56 р., працював 20 років кріпильником в шахті. Скаржиться на виражений кашель з виділенням харкотиння, задишку при незначному фізичному навантаженні і в спокої, болі в грудній клітці. Хворіє 12 років, Захворювання почалось, з кашлю і задишки при фізичному навантаженні, лікувався амбулаторно. За останні 3 роки стан хворого. погіршився. Загальний стан хворого середньої важкості, шкірні покриви ціанотичі, на гомілках пастозність. Пульс - 92 уд. :за хв., серце розширене більше вправо, тони ослаблені, грудна клітка розширена в передньо-боковому розмірі. Перкуторно над легенями - коробковий звук, при аускультації над легенями прослуховуються сухі свистячі хрипи, в нижніх відділах - за­стійні дрібнопухирчасті: хрипи.

Спірографія - виражене зниження ЖЕК.

ЕКГ - правограма, дифузні зміни в міокарді.

На рентгенограмі - емфізема легень, дифузний пневмосклероз.

Діагноз. Лікування. ЛТЕ.

Відповіді:

1) Діагноз. Пневмоконіоз, сілікатоз III ст. Емфізема легень. Дифузний пневмофіброз ДН II ст. Хронічне легеневе серце СН II А ст.

2) Лікування. Відхаркуючі засоби, вітамінотерапія (В1 В6 С), сечогінні (фуросемід, верошпірон), Для покращення роботи серцево-судинної системи – аспаркам, тіатриазолін.

3) ЛТЕ. Підлягає інвалідпості II групи.

4. Пацієнтка C., 37 років. Працює на протязі 14 років пакувальником на парфумерній фабриці по виготовленню пудри. Скаржиться на задишку при фізичному навантаженні сухий кашель, ниючі болі в грудях. Об'єктивно: загальний стан хворого задовільний, границі, серця в нормі, тони чисті. Перкуторно над легенями - помірно виражені познаки емфіземи, при аускультації дихання жорстке, розсіяні сухі хрипи, справа прослуховується шум тертя плеври.

Рентгенологічно:, дифузне підсилення дрібносітчатого малюнку легень з невеликою кількістю дрібних пятнистих тіней, в середніх відділах легень корені дещо розширені, згладжені.

Діагноз. Лікування. ЛТЕ.

Відповіді:

1) Діагноз. Талькоз I ст. ДН Iст

2) Лікування. Відхаркуючі засоби, вітамінотерапія, фізпроцедури (Луч-2, масаж грудної клітки, ванкіотерапія).

3) ЛТЕ. Перевести на іншу роботу.

5. Пацієнт І., 37 p., працює І5 років робіт­ником по виготовленні кам'яновугільного бри­кету. Скаржиться на сухий кашель, колючі болі в грудній клітці, задишку при фізичному на­вантаженні. Хворіє на протязі 3-х років. За­хворювання почалось з кашлю і задишки при фізичному навантаженні. Об'єктивно: загальний стан хворого за­довільний, межі серця в нормі, тони чисті. Перкуторно над легенями визначається леге­невий звук з коробковим відтінком. Дихання жорстке, поодинокі сухі хрипи. На рентгенограмі: підсилення легеневого малюнку в нижніх, частково в верхніх відділах легень і більше в середніх відмічаються дріб­нозернисті утворення (вузлики) в вигляді "снігової хуртовини", корені легень розширені тяжисті.

Діагноз. Лікування. ЛТЕ.

Відповіді:

1) Діагноз. Карбоконіоз II ст. ДН II ст.

2) Лікування. Еуфілін в табл., відхаркуюча мікстура, солодковий корінь, аевіт, фізпроцедури – масаж, Луч-2, мікрокліматотерапія.

3) ЛТЕ. Перевести на іншу роботу, при неможливості призначити III групу інвалідності.

6. Пацієнт Д., 35 років працює 16 років в че­сальному, цеху по переробці бавовни на бавов­няному комбінаті. Скаржиться на виснажуючий сухий кашель, відчуття тиснення в грудях під час роботи в цеху, загальну слабість. Хворіє на протягом року, спочатку з'явився кашель, болі в грудній клітці, інколи підви­щувалась температура тіла до 37,1 С, кашель підсилювався під час роботи в цеху особливо після вихідного дня. За останній місяць кашель і болі в грудній клітці підсилювались. Загальний, стан хворого задовільний, границі в нормі, тони дещо ослаблені. Перкуторно над легенями визначається коробковий звук. При аускультації на всьому протязі прослуховуються розсіяні сухі свистячі хрипи, в серед­ніх відділах поодинокі середньо пухирчасті вологі хрипи. На рентгенограмі: підвищення легеневої прозорості в середніх відділах легень, дифузне підсилення легеневого малюнку. Корені ле­гень тяжисті.

Діагноз. Лікування. ДТЕ.

Відповіді:

1) Діагноз. Бісеноз I ст. ДН I ст.

2) Лікування. Офлоксацин, діазолін, кофекс, відхаркуючи мікстура, алое, фізпрцедури – інгаляції, мікрокліматотерапія.

3) ЛТЕ. Перевести на іншу роботу.

7. Пацієнтка Д., 50 років працює в цеху меблевої фабрики, де використовують фарби і лаки, розчинені бензолом. Поступила в терапевтичне відділення зі скаргами на порушення чутливості в верхніх кінцівках, головокружіння, головні болі, порушення сну, загальну слабість, дратливість, швидке стомлювання. Періодично турбує нудота. З анамнезу відомо, що на фабриці використовується бензол для розчинення лаку. При об’єктивному обстеженні: шкіра і видимі слизові бліді. Пульс 84 уд. в хвилин. Границі серця в межах норми тони послаблені. В легенях прослуховується везикулярне дихання. Живіт при пальпації м’який. Печінка пальпується на 1,5 с. нижче правої реберної дуги, пальпація печінки болюча. В аналізі крові - виявлена помірна лейкопенія. Виділити основні синдроми. Попередній діагноз. Чи має зв’язок дане захворювання з професійними шкідливостями? Скласти план обстеження і лікування.

Відповіді:

1) Виділити синдроми. Синдром ураження центральної системи і гематологічних змін.

2) Має зв'язок

3) Обстеження. Загальний аналіз крові, тромбоцити, коагулограма, біохімічний аналіз крові – креатинін, сечовина, білірубін, АСТ, АЛТ, загальний аналіз сечі – білок, лейкоцити, еритроцити, консультація невропатолога.

8. Пацієнт Д., 56 років працює 24 роки мельником. Скаржиться на сухий кашель, задишку при фізичному навантаженні, відчуття стискання в грудях. Хворіє декілька років, .час від, часу турбує кашель, задишка, загальна слабість. Об'єктивно: загальний стан хворого за­довільний, серце розширене вправо, тони ослаблені. Перкуторно над легенями - легеневий звук з коробковим відтінком. При аускультації на фоні жорсткого дихання прослуховуються розсіяні сухі хрипи. Рентгенологічно - емфізема легень, помірний дифузний пневмосклероз.

Діагноз. ЛТЕ.

Відповіді:

1) Діагноз. Пневмоконіоз від органічного пилу «фермерська легеня

2) ЛТЕ. Вирішити питання працевлаштування, бажано перевести на іншу роботу.

9. Пацієнт Д., 54 роки, на протязі 20 років працює гончаром вдома. Для покриття керамічних виробів перед їх обпаленням використову­вав поливу, яка містить свинець. Правил особистої гігієни під час роботи не дотримувався. Скаржиться на головну біль, загальну сла­бість, болі в ділянці кистей і стоп, зниже­ння м’язової сили в руках. Загальний стан хворого задовільний, відмічається порушення шкірної, тактильної і больової чутливостей на руках і ногах, по типу «рукавиць» і «шкарпеток», м’язова сила в руках знижена. Пульс 82 уд. на хвилину. Серце і легені в межах вікових змін. Живіт м'який при паль­пації, не болючий. Печінка звичайних розмірів. Аналіз крові без змін. В сечі знайдений свинець.

Діагноз. Лікування. ЛТЕ.

Відповіді:

1) Діагноз. Хронічна інтоксикація свинцем середнього ступення важкості.

2) Лікування. тетацин кальцію 20% - 10,0 на 5% глюкозі довенно протягом 3 днів потім 3 дні перерва і повторюється введення тетацину кальцію 3 дні, вітамінотерапія.

3) ЛТЕ. Експертизи по професійному захворюванні не потребує, так як на виробництві не працює.

10. Пацієнт В., 48 років працює на протязі 12 років на заводі по виготовленню акумуляторів. Скарги на приступоподібні болі по всьому животу, нудоту, поганий апетит, постійні закрепи (стілець 1-2 рази на тиждень), за­гальну слабість. Хворіє на протязі місяця. Захворювання почалося з болів в нижній половині живота, які за останній час стали приступоподібними. Загальний стан хворого середньої важкос­ті. Шкірні покрови блідо-рожеві, язик воло­гий, покритий коричневим нальотом. Тони серця ослаблені, акцент 2 тону на аорті. А/Т-190/ІОО мм.рт.ст. В легенях дихання везикулярне. Живіт дещо, здутий при пальпації сигма і поперечно ободова кишка болючі. Печінка і селезінка не збільшені. Ан. крові, помірна анемія, базофільна зернистість еритроцитів Ан. сечі: в сечі свинець 0,36 мг/л. Діагноз. Лікування. ЛТЕ.

Відповіді:

1) Діагноз. Хронічна інтоксикація свинцем середньої важкості. Свинцева коліка.

2) Лікування. тетацин кальцію 20% - 10,0 на 5% глюкозі внутрішньовенно по схемі: 3 дні вводити потім 3 дні перерва послідуючі 3 дні тета цин кальцію в/в і так 3-4 курси, діротон 10 мг. 2 рази, спазмолітини – но-шпа, платифілін, вітамінотерапія

3) ЛТЕ. призначається інвалідність III групи, або переведення на іншу роботу в залежності від ефективності лікування

11. Пацієнт М., 47 років, газозварювальник. Звернувся зі скаргами на слабість, швидку втомлюваність, поганий сон, підвищену пітливість, головокружіння. З профанамнезу вияснено, що пацієнт на про­тязі 22 років займається, різкою металічних пластин, покрашених свинцевим суриком. При об'єктивному обстеженні: загальний стан хворого задовільний, А/Т 100/60 мм. рт. ст. Границі серця в межах норми: На верхівці серця прослуховується ніжний систолічний шум. Органи черевної порожнини без патологічних змін. Аналіз крові: помірна анемія, ретикулоцитоз, еритроцити з базофільною зернистістю 2-3 в полі зору. В сечі - свинець 0,4 мг/л.

Діагноз. Лікування. Профілактика.

Відповіді:

1) Діагноз. Хронічна інтоксикація свинцем легкий перебіг.

2) Лікування. Пеніцеламід 150 мг. 3 рази на добу, вітамінотерапія.

3) Профілактика. Використання індивідуальних засобів захисту – респіратори.

12. Пацієнт М., 35 років працює на заводі по ви­робництву бензолу, доставлений в терапевтичне відділення машиною швидкої допомоги зі скар­гами на головні болі, головокружіння, нудоту, блювоту, загальну слабість. З анамнезу вста­новлено, що .пацієнт на протязі години знаходив­ся в приміщенні, де була розбита скляна банка з бензолом. Після того, як пацієнт відчув нудоту, блювоту і головокружіння, звернувся в медпункт, і був направлений в стаціонар. При огляді загальний стан хворого задовільний Пацієнт збуджений, ейфоричний, мова заплітаюча, незрозуміла. Шкірні покриви бліді. Пульс 88 ударів за хвилину, тони серця ослаблені. В легенях дихання з жорстковатим відтінком. Живіт м’який, при пальпації помірна болючість в правому підребер’ї.

Діагноз. Невідкладна допомога.Відповіді:

Діагноз. Гостре отруєння бензолом.

Невідкладна допомога: оксигенотерапія, реополіглюкін, реосорбілакт 400,0, 5% глюкоза 200% в/в з вітаміном С 5% - 6.0, вітамінотерапія.

13. Пацієнт Л., 38 років, робочий нафтопереробного заводу по виробництву бензолу, стаж - 17 років. Поступив в гематологічне відділення зі скаргами на нездужання, носові кровотечі і крововиливи на шкірі. Загальний стан хворого середньої важкості, шкіра і слизові оболонки бліді. Симптом джгута і проба Нестерова позитивні. Пульс 88 уд. за хв. Серце розширене вліво, систолічний шум на верхівці, в легенях дихання везикулярне. Живіт м’який, без болючий, печінка і селезінка не збільшені. Аналіз крові; ер. 2,3 х 1012 /л, кольор. показник 1,0, гемоглобін 78 г/л, ретикулоцити 0,9%, тромбоцити 9,2 х 109 /л, лейк. 2,9 х 109/л, ШОЕ -14 мм/год. Осмотична стійкість еритроцитів макс. 0,36, мінім. - 0,56.

Діагноз. Виділити ведучі синдроми. Лікування. ЛТЕ.

Відповіді:

Діагноз. Хронічна інтоксикація бензолом середнього ступеня важкості.

Ведучий синдром. Гематологічний – анемія, лейкопенія, тромбоцитопенія.

Лікування. Дезинтоксикацій на терапія – реополіглюкін, реосорбілакт, 5% глюкоза, переливання крові, тромбоцитарної маси.

ЛТЕ. Призначається інвалідність II групи.

14. Пацієнт К., 28 років, закінчив полігра­фічний технікум. При оформленні на роботу в районну топографію в поліклініці пройшов по­передній медичний огляд, по якому виявлені функціональні розлади центральної нервової системи (неврастенія) і хронічний коліт. Чи може пацієнт працювати на виробництві, де є контакт зі свинцем? Що таке попередні і періодичні медогляди, мета їх проведення. Організація проведення профоглядів на підприємствах, документація.

Відповіді:

1) Не може – виявленні при медичному огляді хронічний коліт і невростенія є проти показанням до контакту з свинцем.

2) Попередній медичний огляд проводиться при поступленні на роботу, періодичні – в процесі роботи 1 раз в 3-6 і 12 місяці в залежності від специфіки виробництва. Санітарну книжку, крім того інженером по техніці безпеки ведеться журнал де реєструються всі дані за працюючими.

15. Пацієнтка С., 45 років працює в друкарського цеху районної типографії. Звернулася зі скаргами на постійні головні болі, зниження пам'яті, періодичне оніміння пальців рук і ніг, і зниження м'язової сили кистей. Важкість і болі в правому підребер’ї. Об'єктивно: загальний стан хворого задовільний, шкірні покриви бліді, землисто-сірого відтінку, по краях ясен - темно-сіра кайма. А/Т І50 / 90 мм. рт. ст. Серце і легені без па­тологічних змін. Живіт звичайної форми, печінка пальпується нижче реберного краю, на 3-5 см, щільно-еластичної консистенції, край заокруглений, сигмовидна кишка дещо спазмована, при пальпації болюча. Аналіз крові: єр. 2,6.І0І2/л-, гем. 45 г/л., кольоровий показник 0,7, лейк.-5,З.І09/л, ШОЕ 2 мм/ год., Базофільна зернистість еритроцитів 5-8 в п/зору, ретикулоцитів – 4,5%. Аналіз сечі: порфирин- 80 мкг/л.

Лікування. ЛТЕ.

Відповіді:

1) Діагноз. Хронічна інтоксикація свинцем середньої важкості.

2) Лікування. Тетацин кальцію 20% - 10,0 на 5% глюкозі внутрішньовенно по схемі: 3 дні вводити потім 3 дні перерва послідуючі 3 дні тета цин кальцію в/в і так 3 курси, вітамінотерапія В12, С, препарати заліза.

3) ЛТЕ. Призначається інвалідність III групи.

16. Пацієнтка X.. 26 років, медсестра, доставлена в реанімаційне відділення в непритомному стані. З розповіді лікаря швидкої допомоги вияснено, що чоловік хворої прийшов зранку з нічного чергування, відкрив ключем двері і відчув запах побутового газу, в кухні на плиті була каструля з водою, яка після закипання залила комфорку, вентиль газової плити був відкритий і газ надходив в приміщення. В спальні знайшов жінку в непритомному стані.

Пацієнтка доставлена в реанімаційне відділення. Об’єктивно: загальний стан хворої важкий, свідомість відсутня. Шкірні покриви рожевого кольору, зіниці звужені, реакція на світло відсутня. Сухожильні рефлекси різко пригнічені. Пульс 92 уд. за хв. Тони серця значно послаблені. Дихання поверхневе, часте. Органи черевної порожнини без патологічних змін.

Діагноз. Тактика лікування.

Відповіді:

1) Діагноз. Гостре отруєння чадним газом важкого ступеня.

2) Лікування. Оксигенотерапія, реосорбілакт, реополіглюкін, вітамінотерапія, симптоматична терапія, барокамера.

17. Пацієнт К., 28 років, скаржиться на виражені пульсуючі головні болі, переважно у висках, головокружіння, нудоту, серцебиття, виражену загальну слабість, що підсилюється при незначному фізичному навантаженні. З анамнезу видно, що пацієнт після роботи у власному гаражі включив мотор і зайнявся ремонтом машини. Через декілька годин сусід знайшов його лежачим на підлозі в непритомному стані, виніс його на свіже повітря, після чого пацієнт прийшов до свідомості. Машиною швидкої допомоги пацієнт завезений в терапевтичне відділення. Загальний стан хворого середньої важкості, пацієнт загальмований, в контакт вступає без бажання. Шкіра і видимі слизові з рожевим відтінком. Пульс 94 уд. за хв. Границі серця в межах норми, тони серця послаблені, дихання поверхневе. Діагноз, тактика і об’єм медичної допомоги.

Відповіді:

1) Діагноз. Гостре отруєння чадним газом легкого ступеня.

2) Доступ свіжого повітря, оксигенотерапія, вітамінотерапія, симптоматична терапія, барокамера.

18. Пацієнтка А., 18 років доставлена машиною швидкої допомоги в реанімаційне відділення в непритомному стані. Зі слів прибиральниці гуртожитку встановлено, що в 11.00 при прибиранні однієї з кімнат вона помітила сплячу ученицю, розбудити її не вдалось. Запідозривши недобре, прибиральниця викликала лікаря швидкої допомоги.

При огляді кімнати на столику знайдено п’ять пустих упаковок по 10 таблеток від люміналу.

Пацієнтка лежала на ліжку непритомна. В контакт не вступає, на больові подразнення не реагує. Очні, ковтальний і сухожильні рефлекси відсутні, зіниці звужені, тонус м’язів знижений. Шкірні покрови бліді. Пульс 84 уд. за хв. Границі серця в нормі, тони послаблені. AT 90/60 мм. рт. ст. Дихання поверхневе. Органи черевної порожнини без патологічних змін. Діагноз. Час можливого отруєння. Тактика І об’єм лікувальних заходів.

Відповіді:

1) Діагноз. Гостре отруєння барбітуратами важкого ступеня.

2) Час можливого отруєння – 8 годин.

3) Лікування. Промивання шлунку, реосорбілат, реополіглюкін, 5% глюкоза, бемегрид 5,0 в/в, вітамінотерапія.

19. Пацієнт К., 46 років, на протязі 9 років працює заправником літаків, де використову­ється етильований бензин. Поступив в клініку зі скаргами на головний біль, підвищену втом­люваність, нервозність, гіперсалівацію. Зран­ку виникають паморочні стани. Сон поверхне­вий. При обстеженні загальний стан хворого за­довільний. Відмічається асиметрія лицевої інервації, підвищення сухожильних рефлексів, неврівноваженість в позі Ромб ерга. Серце і легені, органи черевної порожнини без патологічних змін. Діагноз. Лікування. ЛТЕ.

Відповіді:

1) Діагноз. Хронічна інтоксикація тетраетилсвинцем легкого ступеня.

2) Лікування. Вітамінотерапія – В1 В6 і С, реополіглюкін, 5% глюкоза, рибок син.

3) ЛТЕ. Видача трудового лікарняного листа на 2 місяці з переведенням на іншу роботу.

20. Пацієнтка К., 32 роки, поступила в клініку зі скаргами на головну біль, швидку втомлю­ваність, поганий сон, підвищену пітливість, металевий смак в роті, зниження пам’яті. З анамнезу встановлено, що пацієнтка на протязі 6 років працює на заводі, що виготовляє ртутно-кварцеві лампи і має контакт з металевою ртуттю. Об'єктивно: загальний стан хворої задовільний, відмічається тремор, пальців витягнутих рук, стійкий червоний дермогра­фізм, знайдені трофічні розлади - ламкість нігтів, випадіння волосся. При огляді рото­вої порожнини відмічається кровоточивість ясен, помірний гінгівіт. Органи грудної кліт­ки і черевної порожнини без патологічних змін. При дослідженні крові - помірна анемія.

Діагноз. Лікування. Профілактика.

Відповіді:

1) Діагноз. Хронічна інтоксикація ртуттю середньої важкості.

2) Лікування. Унітіол 5% 5,0 в/в 2 рази на добу протягом 3-х днів, слідуючі 3 дні унітіол 5% 5,0 в/в 1 раз на добу, реополіглюкін, реосорбілат, вітамінотерапія, пірацетам, фезам.

3) Профілактика. Використання індивідуальних засобів захисту. Дотримання санітарно-гігієнічних вимог до приміщення.

21. Пацієнт, 45 років, захворів гостро 10.09.2003 р. Раптово підвищилась температура тіла до 39 0 С, задишка в спокої, кашель з виділенням слизово-гнійного харкотиння. Об’єктивно: над верхньою часткою правої легені притуплення, дихання бронхіальне, множинні звучні вологі хрипи. Кров: лейк.- 15,0 . 109/л, ШОЕ – 55 мм/год. Рентгенологічно: справа у верхній частці масивне негомогенне затемнення з ділянками просвітлень, зліва, біля кореня вогнища малої інтенсивності. В харкотинні МБТ (+) методом бактеріоскопії і посіву, стійкі до стрептоміцину.

Запитання:

1. Сформулюйте клінічний діагноз.

2. Призначте лікування в інтенсивній фазі (препарати добова доза, тривалість).

Відповіді:

1. ВДТБ (10.09.2003) верхньої частки правої легені (казеозна пневмонія, обсіювання) Дестр + МБТ + М+ К + Резист + ( S) Гіст 0 Кат 1 Ког 3 ( 2003) .

2. Ізоніазид 0,3, рифампіцин 0,6 ,канаміцин 1,0 в/мязово, протягом 2-х місяців, піразинамід

2,0 та етамбутол 1,2 г через день. Тривалість лікування в інтенсивній фазі 2 місяці.

22. При влаштуванні на роботу в серпні 2004 р у жінки 35 років під час флюорографічного обстеження на верхівці правої легені виявлені дрібні вогнища малої інтенсивності з нечіткими контурами. На протязі останніх 2-х місяців відмічає підвищену втомлюваність, пітливість, зниження апетиту. Кашлю не має.

Запитання:

1.Про яке захворювання можна думати, сформулюйте попередній діагноз;

2. Намітьте план обстеження.

Відповіді:

1) ВДТБ (08. 2004) верхівки правої легені (вогнищевий, інфільтрації) Дестр – МБТ 0 М 0 К 0 Резист 0 Гіст 0 Кат 3 Ког 3 (2004)

2) Оглядова і бокова рентгенографія органів грудної клітки, томографія, загальний аналіз крові і сечі, дослідження промивних вод бронхів на КСБ методом мікроскопії і посіву 3 рази, визначення чутливості до антимікобактеріальних препаратів.

23. Пацієнт В., 52 роки. Госпіталізований 5.04.2004 р. в тубдиспансер. Зміни в легенях виявлені при профогляді. Хворим себе не вважає, раніше нічим не хворів. Рентгенологічно – з обох сторін в верхніх частках на фоні фіброзу і пневмослекрозу поліморфні вогнища, поодинокі кальцинати, справа над ключицею тонкостінні порожнина до 3 см. в діаметрі. В харкотинні методом бактеріоскопії МБТ (-), методом посіву 5-10 колоній чутливі до антибактеріальних препаратів І ряду.

Запитання:

1. Сформулюйте клінічний діагноз.

2. Призначте лікування в інтенсивній фазі.

Відповіді:

1) ВДТБЛ (5.04.2004) (дисемінований) Дестр + МБТ + М – К+ Резист – Гіст 0 Кат 1 Ког 2 (2004)

2) Ізонізазид 0,3, рифампіцин 0,6 г, піразинамід 2,0 г, стрептоміцин 1,0 в/м м’язово протягом 2-х місяців.

24. Пацієнт 50 років, захворів на туберкульоз у 2000 році. Лікування неефективне, каверна не закрилась, від операції відмовився. Поступив у вересні 2004 р. із скаргами на кашель, , задишку при фізичному навантаженні, періодичне підвищення температури тіла. Об’єктивно: перкуторно притуплення на всьому протязі правої легені. Справа в підключичній ділянці дихання бронхіальне, вислуховуються вологі різнокаліберні хрипи. На рентгенограмі: права легеня звужена, негомогенно затемнена, на цьому фоні дві каверни розміром 3 і 4 см з товстими стінками. Зліва в нижньому відділі вогнищеві тіні з нечіткими контурами. Серцево-судинний пучок зміщений вправо. В харкотинні МБТ (+) методом бактеріоскопії і посіву, стійкі до ізоніазиду і стрептоміцину.

Запитання:

1. Сформулюйте клінічний діагноз.

Відповіді:

ХТБ (ІХ. 2004) правої легені (фіброзно-кавернозний, обсіювання) Дестр +, МБТ + М+ К + Резист + ( H, S) Гіст 0, ДН П ст. Кат 4 Ког 3 (2004).

25. Пацієнт 38 років. Зміни в легенях виявлені при профілактичному флюорографічному обстеженні (8.11.2004 р.). Скарг не пред’являє. При перкусії і аускультації легень патологічних змін не виявлено. На рентгенограмі справа в 6-му сегменті виявлена тінь округлої форми з чіткими контурами, негомогенна, діаметром 4 см. В оточуючій легеневій тканині поодинокі вогнищеві тіні середньої інтенсивності, незначний фіброз. Проба Манту - папула 22 мм. Аналізи крові і сечі без змін. В промивних водах бронхів МБТ не виявлені методом бактеріоскопії і посіву.

Запитання:

Сформулюйте клінічний діагноз.

2. Який метод лікування необхідно застосувати , якщо через 4 місяці лікування розміри тіні стабільні?

Відповіді:

1) ВДТБ (8.11.2004) нижньої частки правої легені (туберкульома) Дестр – М – К – Резист 0 Гіст 0 Кат 3 Ког 4 (2004).

2) Операція – резекція 6 сегменту правої легені.

 

26. У 5-ти річної дитини (8.06.2004) вперше позитивна реакція на пробу Манту з 2 ТО – 7 мм. Скарги на знижений апетит, загальну слабість, покашлювання. Над легенями – значне притуплення справа парастернально від П до ІУ міжребер’я, ослаблене везикулярне дихання в підключичній ділянці. Рентгенологічно: справа в 3-му сегменті інфільтративна тінь, яка переходить в широкий інфільтрований корінь легені. Аналіз крові: лейк. – 8,0 .10 9/л , ШОЕ – 20 мм/год. В харкотинні МБТ (-) методом бактеріоскопії і посіву.

Запитання:

1. Сформулюйте клінічний діагноз.

2. Призначте лікування в інтенсивній фазі (препарати, добові дози, тривалість).

Відповіді:

1) ВДТБ (8.06.2004) верхньої частки правої легені (первинний туберкульозний комплекс, інфільтрації) Дестр – МБТ – М- К- Резист 0 Гіст 0 Кат 3 Ког 2 (2004)

2) Ізоніазид 5 мг/кг маси тіла, рифампіцин 10 мг/кг, піразинамід 25 мг/кг протягом 2-х місяців.

27. Чоловік 40 років, не працює, 4 роки тому вийшов з місць позбавлення волі, останнє профілактичне флюорографічне обстеження 4 роки назад. При звернені в поліклініку обстежений флюорографічно, виявлено фіброзно-кавернозний туберкульоз правої легені. Госпіталізований в протитуберкульозний диспансер.

Запитання:

1. Оцініть якість виявлення, обґрунтуйте своє заключення.

2. Які фактори ризику захворювання на туберкульоз є у хворого?

3. Як часто необхідно було проводити профілактичне флюорографічне обстеження хворому, хто за це відповідає?

Відповіді:

1) Пізнє виявлення. Вперше виявлено занедбану форму -фіброзно-кавернозний туберкульоз. 2.Безробітний, знаходився в місцях позбавлення волі.

3) Один раз на рік. Відповідальний за обстеження хворого дільничний лікар-терапевт, сімейний лікар.

28. Пацієнт В., 68 років, поступив на стаціонарне лікування 02.02.2006 р. Скаржиться на тупий біль в ділянці правої лопатки, кашель з виділенням харкотиння з домішками крові, пітливість, задишку при незначному фізичному навантаженні. Вважає себе хворим протягом 3 місяців. Об’єктивно: над верхнім відділом правої легені вкорочення перкуторного звуку, вологі друбноміхурцеві хрипи після покашлювання. На оглядовій рентгенограмі негомогенне затемнення верхньої частки правої легені, в центрі якого деструкція до 2-х см. В лівій легені в язичкових сегментах вогнища малої інтенсивності. В харкотинні МБТ (+) методом бактеріоскопії і посіву, чутливі.

Запитання:

1.Сформулюйте клінічний діагноз.

 

 

2. Схема інтенсивного етапу лікування.

Відповіді:

1) ВДТБ (02.02.2006)верхньої частки правої легені (інфільтративний) (обсіювання), Дестр + , МБТ + М+ К+ , Резист -, Гіст 0. К;кровохаркання. КУат 1 Ког 1 (2006).

2) На інтенсивний етап лікування хворому призначено 4 антибактеріальних препарати (вважаючи, що його вага менше 50 кг): ізонізади 0,3 г на добу, рифампіцин 0,3 г на добу, піразинамід 1,5 г 02,0 г на добу, стрептоміцин 0,75 г в/м або етамбутол 1,2 -1,6 г на добу.

29. Пацієнт 35 років. Захворювання почалося гостро, 25.09.04 - підвищення температури тіла до 39 0 С, кашель з виділенням харкотиння слизового характеру, біль в грудній клітці справа. Протягом тижня лікувався амбулаторно, отримував антибіотики широкого спектру дії, стан не поліпшився. На рентгенограмі на всьому протязі обох легень, більше у верхніх відділах, множинні вогнища різної величини з нечіткими контурами і тенденцією до злиття. В нижньому відділі правої легені від ІУ ребра до діафрагми гомогенне затемнення з косою верхньою межею, перкуторно над цією ділянкою тупість, дихання не прослуховується.

Запитання:

1. Сформулюйте попередній діагноз.

2. Складіть план обстеження хворого.

Відповіді:

а) Попередній діагноз ВДТБ (02.10.04) обох легень (дисемінований) (інфільтрація) Дестр -, МБТ 0 , М0, Гіст 0, ексудативний плеврит справа, Кат 1, Ког 4 (2004)

б) Загальний аналіз крові, сечі, біохімічний аналіз крові, аналіз харкотиння на МБТ, аналіз плевральної рідини на МБТ, проба Манту з 2 ТО ППД-Л, КТ і ПТМ , томограми на відповідних зрізах.

30. Пацієнт К. Поступив у грудні 2003 р. Скарги на сильний головний біль, нудоту, блювання, яка не приносить полегшення, загальну слабість, Т до 39 0 С протягом 3-х тижнів. Пацієнт лежить на правому боці, голова закинута назад, птоз лівої повіки, асиметрія обличчя, зглаженість носогубної складки. Рентгенологічно на всьому протязі обох легень, але більше у верхніх відділах множинні вогнища різних розмірів з нечіткими контурами і тенденцією до злиття. Корені структурні.

Запитання:

1. Сформулюйте попередній діагноз.

2. План обстеження.

Відповіді:

1) ВДТБ 12.2003) обох легень (дисемінований) (інфільтрація), Дестр – МЮТ 0, М0, Гіст 0. Туберкульозний менінгоенцефаліт, Кат 1, Ког 4 (2003).

 

31. Дитина 5-ти років ( вага 20 кг) поступила у вересні 2004 р. з симптомами інтоксикації. У матері діагностована відкрита форма туберкульозу легень. На рентгенограмі: справа збільшені бронхопульмональні лімфатичні вузли з нечіткими контурами. В аналізі крові дитини ШОЕ- 31 мм/год. Проба Манту з 2 ТО – папула 18 мм. В промивних водах бронхів МБТ (–)методом бактеріоскопії і посіву.

Запитання:

1.Сформулюйте клінічний діагноз.

2. План І етапу лікування.

Відповіді:

1) ВДТБ (вересень 2004) бронхопульмо лімфатичних вузлів справа (бронхо…) (інфільтрація), Дестр -, МБТ -, М-, К -, Резист 0, Гіст 0, кат 3, Ког 3 (2004).

2) Призначають 3 антимікобактеріальних препаратів згідно ваги дитини: ізоніазид 0,15 г (0,2 г) на добу, рифампіцин 0,15 г на добу, піразинамід 0,5 г на добу.

32. Пацієнт 32 років. Скарг не пред’являє. При перкусії і аускультації патологічних змін бронхолегеневої системи не виявлено. 17.05.2005 р. На рентгенограмі зліва під ключицею група вогнищевих тіней без чітких контурів, малої інтенсивності Проба Манту з 2 ТО- папула 11 мм. В харкотинні МБТ (-) методом бактеріоскопії і посіву.

Запитання:

1. Сформулюйте клінічний діагноз.

2. План І і П етапу лікування.

Відповіді:

1) ВДТБ (127.05.2005) верхня частка лівої легені (вогнищевий) (інфільтрація), Дестр - ,МБТ -. К – Резист 0, Гіст 0 ,Кат 3, Ког 2 (2005).

2) І етап: ізоніазид 0,3 г на добу, рифампіцин 0,6 г на добу, піразинамід 2,0 г на добу або етамбутол 1,6 г на добу

П етап: ізоніазид 0,3 г (0,2 г) на добу або 0,45 г через день, рифампіцин 0,6 г на добу або 0,6 г через день.

33. Пацієнт 40 років, поступив у квітні 2004 р. із скаргами на кашель з виділенням харкотиння, підвищену температуру тіла до 38 0 С. Хворіє тиждень. Аналіз крові: лейк. - 15,1 . 10 9 /л, ШОЕ – 42 мм/год. В харкотинні МБТ (–) методом бактеріоскопії і посіву. На рентгенограмі: в верхніх частках обох легень вогнищеві тіні без чітких контурів, малої інтенсивності, зліва під ключицею вогнища зливного характеру з множинними просвітленнями розміром 1-2 см.

Запитання:

1. Сформулюйте клінічний діагноз.

Відповіді:

ВДТБ (квітень 2004) обох легень (дисемінований) (інфільтрація) Дестр +, МБТ -, М -, К -, Резист 0, Гіст 0, Кат 1, Ког 2 (2004).

 

34. Пацієнт Л., 45 років, захворів гостро в червні 2004 р. Скарги на загальну слабість, Т до 39 0 С, сухий кашель, задишку, захриплість голосу, головний біль, блювання. Об’єктивно: перкуторно над легенями тимпаніт, дихання везикулярне, хрипів не чути. Позитивні симптоми Керніга і Брудзінського. На рентгенограмі: на всьому протязі обох легень, починаючи з верхівок, множинні вогнища розміром 1-2 мм малої інтенсивності з нечіткими контурами.

Кров: лейк.- 14,5 . 10 9/л, ШОЕ – 25 мм/год.

Запитання:

1. Сформулюйте попередній діагноз.

2. План обстеження.

Відповіді:

1) ВДТБЛ (червень 2004) обох легень (міліарний) туберкульозний менінгіт, Дестр - , МБТ 0

2) Дослідження ліквору

- ЗАК

-ЗАС

- БАК (білок, глюкоза)

- огляд очного дна

- харкотиння на наявність МБТ

- харкотиння на флору і чутливість до антибіотиків

- мазок із зіву і носа на МБТ

- мазок із зіву і носа на наявність менінгокока

- проба Манту

- томограма на серединному зрізі

- посів промивних вод бронхів на наявність МБТ.

35. Чоловік 55 років, проживає з дружиною, хворою на фіброзно-кавернозний туберкульоз, захворів поступово, протягом 1 місяця турбує загальна слабість, поганий апетит, Т 0 спочатку субфебрильна, пізніше до 39 0 С, біль у грудній клітці справа, задишка. Госпіталізований 10.01. 2004 р. Об’єктивно: права половина грудної клітки відстає в акті дихання. Над правою легенею перкуторно притуплення від середини лопатки вниз, там же дихання ослаблене. На рентгенограмі справа від ІУ ребра донизу гомогенна тінь з косим верхнім контуром.

Запитання:

1. Сформулюйте попередній діагноз.

2. План обстеження.

Відповіді:

Вперше діагностований туберкульоз легень (10.01.2004). Туберкульозний ексудативний плеврит справа.

1. а) загальний аналіз крові

б) загальний аналіз сечі

 

в) пункція плевральної порожнини справа з бактеріологічним дослідженням

г) спірографія

д) бактеріологічне дослідження харкотиння.

36. Пацієнт М., 4 роки тому хворів на туберкульоз правої легені, лікування було ефективним. В даний час скарги на кашель, слабість, температура тіла 37,5 0 С, пітливість вночі. Перкуторно дихання везикулярне, хрипів не чути. Справа у верхній частці негомогенне затемнення з доріжкою до кореня, на фоні затемнення порожнина до 2 см. В харкотинні методом бактеріоскопії МБТ (-), методом посіву виявлено 3-4 колонії, чутливі.

Запитання:

1. Сформулюйте діагноз.

Відповіді:

РТЛ верхньої частки правої легені (інфільтративний туберкульоз, хмароподібний інфільтрат, деструкція (+), МБТ +, М -, К +, Резист +.

37. У дитини 4-х років реакція на пробу Манту з 2 ТО – папула 18 мм. Вакцинована в пологовому будинку. В 3 роки реакція на туберкулін – 5 мм.

Запитання:

1. Визначте природу позитивної реакції на туберкулін.

2. Визначте тактику лікаря стосовно дитини.

Відповіді:

а) В даному випадку наявний віраж туберкулінових реакцій внаслідок світового інфікування мікобактеріями туберкульозу. Виникло на фоні після вакцинної алергії.

б)Ретельне обстеження дитини з подальшим лікуванням. Обстеження контактних осіб.

38. У хлопчика у 4 і 5 років проба Манту з 2 ТО – папула 7-4 мм. В 6 років папула діаметром 12 мм. Вакцинований в пологовому будинку.

Запитання:

1. Визначте природу позитивної реакції на туберкулін.

2. На якій підставі дано висновок ?

3. Тактика фтизіатра стосовно дитини.

Відповіді:

а) В даному випадку ми спостерігаємо віраж туберкулінових реакцій внаслідок світового інфікування мікобактеріями туберкульозу.

б) На підставі переходу попередньо позитивних реакцій на туберкулін позитивні, або збільшення чутливості до туберкуліну

в) Детальне обстеження і подальше лікування.Обстеження контактних осіб.

39. Пацієнт 50 років. 4 роки тому лікувався з приводу фіброзно-кавернозного туберкульозу правої легені, МБТ (+). В даний час скарги на задишку при

 

незначному фізичному навантаженні. Перкуторно: справа на верхівці під ключицею притуплення, там же ослаблене везикулярне дихання. Рентгенологічно – в зменшеній верхній частці правої легені масивне негомогенне затемнення, корінь підтягнутий догори, органи середостіння зміщені вправо. В харкотинні методом бактеріоскопії МБТ +, стійкі до рифампіцину.

Запитання:

1. Сформулюйте діагноз.

Відповіді:

Циротичний туберкульоз легень, Дестр -, МБТ +, М -, К +, Резист + (рифампіцин).

40. На третьому тижні лікування ізоніазидом, рифмпіцином, стрептоміцином і етамбутолом у хворої на інфільтративний туберкульоз верхньої частки правої легені у фазі розпаду, МБТ (+), зявилося відчуття сп’яніння, шум в голові та зниження слуху.

Запитання:

1. Чим зумовлені вказані явища?

2. Ваша тактика.

Відповіді:

а) стрептоміцином;

б) замість стрептоміцину призначити піразинамід; глюкозу, вітаміни В 1, В 6, глютамінову кислоту і короткочасно – сечогінні.

41. Пацієнт М., 32 роки звернувся у перший день захворювання зі скаргами на загальне нездужання, сильний біль голови, здебільшого в лобній, висковій ділянках і ділянці надбрівних дуг, ломоту у всьому тілі, закладеність носа, світлобоязнь, біль в очних яблуках, особливо при поворотах очей, озноб. При огляді температура тіла 38,9 0С. Лице гіперемійоване, ін’єкція судин склер і кон’юнктиви. Слизова оболонка м’якого піднебіння і задньої стінки глотки гіперемійована. Пульс 84 хв, АТ – 110 і 65 мм рт ст. Тони серця ослаблені. Дихання часте за 1 хв, аускультативно в легенях жорстке дихання.

ЗАПИТАННЯ:

1. Обгрунтуйте ймовірний діагноз

2. Призначте необхідне обстеження для верифікації діагнозу

3. Надайте невідкладну допомогу

Відповіді:

1) Грип, типова форма, середньої тяжкості (гострий початок, максимальні прояви хвороби в перші години від початку захворювання, вираженість явищ токсикозу і катаральні явища.

2) Загальний аналіз крові (лейкопенія з відносним лімфоцитозом, збільшена, або нормальна,ШОЕ);

Метод імунофлюоресценції (мазки з носоглотки);

РГГА, РЗК, РРГ (парні сироватки з 5-6 дня хвороби

3. Велика кількість рідини, потогінні засоби, реанімація за схемою: у перший день по 0,1г 3 рази , на 2-й і 3-й дні – по 0,1 г 2 рази на день, а на 4-й день – 0,1г; лейкоцитарний інтерферон закапувати в носові ходи через кожні 1-2 год; амізон по 0,25 г 3 рази 5-7 днів.

42. До дільничого лікаря звернувся пацієнт, 45 років, зі скаргами на загальне нездужання, біль голови, різкі болі в м’язах, особливо – литкових. Хворіє 3-й день. Захворювання почалося гостро, впродовж декількох годин температура тіла підвищилася до 39 0С. При огляді – обличчя одутле, гіперемічне, ін’єкція судин склер і кон’юнктив, крововилив в перехідній складці лівого ока. Герпетичні висипання на губах. Пульс відповідає температурі, АТ знижений. В легенях жорстке дихання, поодинокі сухі хрипи. Слабо позитивний симптом Пастернацького. Олігурія.

ЗАПИТАННЯ:

1. Обгрунтуйте ймовірний діагноз

2. Призначте необхідне обстеження для верифікації діагнозу

3. Надайте невідкладну допомогу

Відповіді:

1) Лептоспіроз, без жовтянична форма, реальний синдром, середньої тяжкості. Гостра ниркова недостатність, стадія олігурії (раптовий початок, висока гарячка, м’язів біль в литкових м’язах, ін’єкція судин склер, кон’юнктивіт, одутість обличчя, крововиливи в перехідній складці ока, олігурія).

3) Заг.аналіз крові (нейтрофільний лейкоцитоз із зсувом формули вліво, висока ШОЕ);

Заг. аналіз сечі (білок, лейкоцити, еритроцити, гіалінові циліндри);

Біохімічний аналіз крові (збільшення вмісту сечовини, креатині ну, залишкового азоту, підвищення АЛТ);

Мікроскопія крові (з 67 дня сечі) в темному полі (знаходження лептоспір);

РМА з культурами лептоспір (з 3-го дня хвороби);

Посів крові (5-10 крапель) на середовище Уленгута.

3. Госпіталізація в інфекційне відділення. Протилептоспірозний імуноглуболін (10мл протягом 3 днів). Бензилпеніцилін (6-9мл на добу), дезінтоксикаційні засоби, форсований діурез.

43. До терапевта звернувся пацієнт М., 28 років, зі скаргами на загальну слабість, пронос. Повернувся з відпочинку у Криму. При огляді загальний стан середньої тяжкості. Температура 36,0 0С, шкірні покриви чисті, акроціаноз. Язик сухий. Живіт м’який, неболючий. Випорожнення рясні, водянисті, без запаху і патологічних домішок.

ЗАПИТАННЯ:

Обгрунтуйте ймовірний діагноз

Призначте необхідне обстеження для верифікації діагнозу

3. Надайте невідкладну допомогу

 

 

Відповідь:

1) Холера типова форма, середньої тяжкості (прибув з регіону де реєструвалися випадки холери, зниження температури, відсутність болей в животі, рясні водянисті випорожнення)

2) Загальний аналіз крові (псевдоеритроцитоз, псевдо лейкоцитоз);

Загальний аналіз сечі (підвищення густини сечі, сліди білка)

Біохімічний аналіз крові (підвищення кількості білка, зниження коефіцієнту Na/К);

Мікроскопія нативних мазків випорожнень, блювотиння;

Посів випорожнень, блювотиння на пептонну воду або лужний агар;

Прискорені методи діагностики (метод іммобілізації і мікро аглютинації, макроаглютинації, люмінесцентно-серелогічний, іммобілізації вібріонів РА і РПГА

3.Негайно: госпіталізація і ре гідратаційна терапія (“Трисіль” “Кисіль” “Кварта сіль” “Ацесіль” “Хлосіль” – парантерально, “Ораліт” “Ре гідрон” – перорально), антибіотикотерапія (тетрациклін, еритроміцин – впродовж 5 діб)

44. Хворого А., 14 років, турбує біль у горлі, загальна слабість, порушення носового дихання. Об’єктивно: температура 38,2 0С, пульс 98 хв. Гіперемія щік, мигдалики збільшені, рихлі, з гнійними нашаруваннями. Пальпуються збільшені, неболючі задньошийні, передньошийні, підщелепні, пахові та пахвинні лімфатичні вузли. Печінка виступає з-під краю реберної дуги на 2 см. Пальпується нижній полюс селезінки.

ЗАПИТАННЯ:

1. Обґрунтуйте діагноз

2. Призначте необхідне обстеження для верифікації діагнозу

3. Надайте невідкладну допомогу

Відповідь:

1) Інфекційний Мононуклеоз, типова форма, гострий перебіг, середньої тяжкості (біль у горлі, генералізована лімфаденопатія, гепатоспленомегалія)

2) Загальний аналіз крові(лейкоцитоз, лімфоцитом, збільшення кількості паличкоядерних нейтрофілів, атипові мононуклеари, помірно збільшена ШОЕ)

Біохімічний аналіз крові (підвищення кількості АлАТ і АсАТ, лужної фосфатази;

Реакція Пауля-Бруннеля-Давідсона;

Імуно-ферментний метод

2.Дієта №5, антибіотики (бензилпеніциліни) тавегіл, полоскання

45. Пацієнт М., 30 років, захворів поступово: з’явилась загальна слабість, нездужання, біль голови, поганий сон та апетит, підвищилася температура тіла. На 8-й день захворювання з’явилися поодинокі розеольозні висипання на животі. Об’єктивно: пацієнт блідий, температура 39 0С. Пульс 84 за 1 хв, АТ 100 і 65 мм рт ст. Язик потовщений, обкладений білим нашаруванням, кінчик і краї язика червоні. Живіт здутий, пальпуються збільшені печінка та селезінка.

ЗАПИТАННЯ:

1. Обґрунтуйте діагноз

2. Призначте необхідне обстеження для верифікації діагнозу

3. Надайте невідкладну допомогу

Відповідь:

1) Черевний тиф, типова форма, середньої тяжкості (поступовий початок, безсоння, біль голови, блідість шкіри, брадикардія, поодинокі розеоли на животі з 2-го тижня хвороби, потовщений язик з білим нашаруваннями по центру, гепатоспленомегалія)

2) Загальний аналіз крові (лейкопенія, лімфоцитом, тромбоцитопенія, збільшена ШОЕ)

Загальний аналіз сечі (альбумінурія, поодинокі еритроцити)

Гемокультура (з 1-го тиж). Посів на середовище Раппопорта

Копро-уринокультура (з 2-го тижня). Посів на середовище Плоскирєва, Ендо, Мюллера.

РА, РНГА (з 2-го тижня) ІФА

3) Обов’язкова госпіталізація в інфекційний відділ. Строгий ліжковий режим до 8 тижня нормальної температури. Антибіотикотерапія (левоміцетин 2г, або ампіцилін 4-6г на добу до 10 дня нормальної температури); патогенетична терапія (сольові розчини, 5% розчин глюкози); метилурацил.

46. Пацієнт Л., 60 років, без постійного місця проживання, госпіталізований в інфекційний відділ з діагнозом „Грип”. На 5-й день захворювання на тулубі і внутрішніх поверхнях кінцівок з’явилась розеоло-петехіальна висипка. Температура тіла 40 0С. Пацієнт збуджений, відмічається гіперемія обличчя, явища склериту, кон’юнктивіт. Тремор язика. Тахікардія. Гепатоспленомегалія.

ЗАПИТАННЯ:

1. Обґрунтуйте діагноз

2. Призначте необхідне обстеження для верифікації діагнозу

3. Надайте невідкладну допомогу

Відповідь:

1) Висипний тиф, перебіг середньої тяжкості (гострий початок хвороби, збуджений, гіперемія шкіри, ін’єкція судин склер, кон’юнктивіт, с-м Говорова-Годельє, тахікардія, розеоло-петехіальна висипка з 5-го дня, гепатоспленомегалія)

2) Загальний аналіз крові (лейкоцитоз, збільшення кількості паличкоядерних елементів, тромбоцитопенія, ШОЕ помірно збільшена)

Загальний аналіз сечі (насичена, збільшення питомої ваги, незначна альбумінурія)

Біохімічний аналіз крові (метаболічний ацидоз, зниження кількості білка)

Серелогічні реакції, з 2-го тижня хвороби Вейля-Фелікса, РЗК, РАР, РНГА ,ІФА.

 

 

47. Пацієнт П.,70 років, захворів гостро. Після вживання тушкованого м’яса і маринованих грибів з’явилися болі в епігастральній ділянці, одноразове блювання, двічі були рідкі випорожнення. Згодом з’явилися сухість у роті, „туман” і „сітка” перед очима. При огляді: температура тіла 36,8 0С. Птоз, мідріаз, анізокорія. Дихання часте.

ЗАПИТАННЯ:

1. Обґрунтуйте діагноз

2. Призначте необхідне обстеження для верифікації діагнозу

3. Надайте невідкладну допомогу

Відповідь:

1) Ботулізм , харчовий , офтальмоплегічний , середньго ступеня тяжкості ( вживання маринованих грибів , відсутність гарячки , сухість слизових оболонок за відсутності ознак зневоднення , наявність очних симптомів і дихальної недостатності )

2) 2.Бактеріологічне дослідження фекалій , блювотиння , промивних вод , залишків їжі ( посів на середовище Кітта-Тароцці ).

-Біологічна проба ( на білих мишах ).

3) 3.Обовязкова госпіталізація . Суворий ліжковий режим . Ретельне промивання шлунку і кишківника . Дача ентеросорбентів . Введення полівалентної протиботулічної сироватки . Антибіотики ( левоміцетин 2г на добу , або ампіцилін 4-6г впродовж 5-7 днів ). Патогенетичне лікування – 5% глюкоза , ізотонічний розчин , достатня кількість ( до 3л ) рідини per os ; верошпірон , прозерин.

48. Пацієнт О., 39 років, звернувся до лікаря із скаргами на диплопію, порушення ковтання, слабість у верхніх і нижніх кінцівках. З анамнезу відомо, що 10 днів тому турбували болі в горлі, важкість при ковтанні, зміна голосу. За медичною допомогою звернувся вперше.

ЗАПИТАННЯ:

1. Обгрунтуйте ймовірний діагноз

2. Призначте необхідне обстеження для верифікації діагнозу

3. Надайте невідкладну допомогу

Відповідь:

1) Дифтерія ротоглотки , тяжкий перебіг , ускладнена раннім полірадикулоневритом ( перенесене ураження мигдаликів – порушення ковтання , біль в горлі , гугнявість , явища полірадикулоневриту по типу висхідного паралічу Ландрі )

2) 2.Загальний аналіз крові – нейтрофільний лейкоцитоз із зсувом формули вліво , помірно збільшена ШОЕ.

-Загальний аналіз сечі – білок , гіалінові і зернисті циліндри.

-Бактеріоскопія секрету ротоглотки і носа.

-Бактеріологічне дослідження – посів носоглоткового слизу на середовище Леффлера , Клауберга.

-РПГА з парними сироватками

-Огляд ЛОР-лікаря

-ЕКГ

3) 3.Обовязкова госпіталізація в інфекційне відділення , ліжковий режим . Антибіотики – ампіцилін 3г на добу , еритроміцин – 2г . У разі наявності плівок – протидифтерійна сироватка . Прозерин , піридоксин , глюкокортикоїди , ЛФК , масаж.

49. Пацієнт Н., 30 років захворів гостро: з’явився озноб, підвищилася температура до 38 0С, виникли повторне блювання, біль у горлі при ковтанні, у животі, крупних суглобах. На 4-й день хвороби приєднались жовтушність шкіри і склер, темний колір сечі. На обличчі, шкірі бічних поверхонь тулуба, кистях і стопах з’явились дрібно-плямисті висипання. Язик малиновий. Полімікролімфаденопатія, печінка збільшена.

ЗАПИТАННЯ:

1. Обгрунтуйте ймовірний діагноз

2. Призначте необхідне обстеження для верифікації діагнозу

3. Надайте невідкладну допомогу

Відповідь:

1) Псевдотуберкульоз, екземна форма, гострий перебіг, тяжкий перебіг (гострий початок, поліморфізм клінічних проявів, скарлатиноподібний висип з елементами “рукавичок”, “каптурника”.

2) Загальний аналіз крові – помірний лейкоцитоз із зсувом формули вліво, лімфопенія, підвищення ШОЕ

Загальний аналіз сечі – зміни характерні для токсичного подразнення нирок (сліди білка, поодинокі еритроцити)

Біохімічний аналіз крові – білірубінемія, підвищення АлАТ, АсАТ.

Бактеріологічне дослідження фекалій, крові сечі

Виявлення антигенів ієрсиній, реакція гальмування непрямої гемаглютинації.

Серологічні методи діагностики ІФА, РНГА, РБЛ

Біологічний метод – зараження морських свинок або білих мишей

Алергологічний метод – внутрішньо шкірна проба з псевдотуберкульозним діагностикумом

4) Госпіталізація в інфекційне відділення. Дієта №5. Антибіотикотерапія (левоміцетин 3г на добу, гентаміцин – 80- 120 мг 3 рази на добу. Патогенетична терапія – ентеросорбенти, дезінтоксикаційні, десенсибілізуючі засоби

50. Пацієнт К., 27 років, занедужав через 2 дні після повернення з Індії. Захворювання почалося з проносу, випорожнення були кожні 30 хв і незабаром набули водянистої консистенції. Згодом приєдналося багаторазове блювання „фонтаном” без нудоти. Наростали загальна слабість, спрага. Самопочуття прогресивно погіршувалось і пацієнт через 10 год доставлений в інфекційне відділення у тяжкому стані. Афонія.Температура тіла 35,4 ºС. Судоми рук та ніг, шкіра синюшна, суха, холодна на дотик. Пульс на променевій артерії не визначається, тони серця послаблені. Живіт втягнутий, не болючий при пальпації, визначається шум плескоту. Анурія. При дослідженні крові: еритроцити – 9×1012 /л, лейкоцити – 25,1×109 /л.

ЗАПИТАННЯ:

1. Обґрунтуйте діагноз і вкажіть причину різкого погіршення стану пацієнта.

2. Призначте необхідне обстеження для верифікації діагнозу.

3. Надайте невідкладну допомогу.

Відповідь:

1) Холера типова форма, дуже тяжкий ступінь. Зневоднення IV ступеня. Гостра ниркова недостатність (епідеміологічний анамнез – перебування в несприятливій по холері місцевості – гострий початок; відсутність болю в животі; часті у великій кількості випорожнення; блювання сильні без нудоти; субнормаль на температура тіла; циркулярні розлади; виражене зневоднення, лейкоцитоз).

2) Загальний аналіз крові (псевдоеритроцитоз, псевдо лейкоцитоз);

Загальний аналіз сечі (підвищення густини сечі, сліди білка)

Біохімічний аналіз крові (підвищення кількості білка, зниження коефіцієнту Na/К);

Мікроскопія нативних мазків випорожнень, блювотиння;

Посів випорожнень, блювотиння на пептонну воду або лужний агар;

Прискорені методи діагностики (метод іммобілізації і мікро аглютинації, макроаглютинації, люмінесцентно-серелогічний, іммобілізації вібріонів РА і РПГА

3) Негайно: госпіталізація і регідратаційна терапія (“Трисіль” “Кисіль” “Кварта сіль” “Ацесіль” “Хлосіль” – парантерально, “Ораліт” “Ре гідрон” – перорально), антибіотикотерапія (тетрациклін, еритроміцин– впродовж 5 діб)

51. Пацієнт К., 57 років, поступив у клініку інфекційних хвороб зі скаргами на повторне блювання, біль в епігастрії, часті випорожнення рідкої консистенції, що нагадують багновиння, загальну слабість, підвищення температури тіла до 39,5 0С. Хворіє 2-й день захворювання пов’язує з вживанням тушкованої качки.Через годину після поступлення стан хворого раптово погіршав. У свідомості, однак постійно загальмований, млявий, адинамічний. Температура тіла 36,9 0С. Шкіра бліда, холодна на дотик, вкрита потом. Ціаноз дистальних відділів кінцівок. Пульс 120 за 1 хв, слабкого наповнення і напруги. АТ 90 і 60 мм рт ст. Індекс Альговера – 1,3. Тони серця послаблені. Дихання поверхневе, частота 30 хв. Живіт м’який, болючий в епігастрії, за ходом товстої кишки. Загальний аналіз крові: еритроцити – 3,8х10 12/л, гемоглобін – 147 г/л, лейкоцити – 15,8х10 9/л, еозинофіли – 0 %, мієлоцити – 2 %, паличкоядерні нейтрофіли – 25 %, сегментоядерні нейтрофіли – 65 %, лімфоцити – 7 %, моноцити – 1 %, ШОЕ – 35 мм/год.

ЗАПИТАННЯ:

1. Обґрунтуйте діагноз і вкажіть причину різкого погіршення стану пацієнта.

2. Призначте необхідне обстеження для верифікації діагнозу.

3. Надайте невідкладну допомогу.

Відповідь:

1) Сальмонельоз, гастроінтестинальна форма, гастроентерит тяжкого ступеня. ІТШ II ступеня (вживав качаче м`ясо, гострий початок і коротнкий інкубаційний період, пожднання загальноінтоксикаційного і гастроінтестинального синдромів, підвищення температури і зниження її при шоку, живіт болючий в епігастрії, характерні рідкі, зеленуваті випорожнення)

2) Загальний аналіз крові (лейкоцитоз, щзсув формули вліво, збільшення ШОЕ);

- загальний аналіз сечі (сліди білка, поодинокі еритроцити і лейкоцити – прояв токсичних реакцій);

- копроцитограма (м`язові волокна, лейкоцити, слиз, еритроцити, аморфний крохмаль);

- бактеріологічний метод (посів блювотиння, випорожнень, сечі, крові на рідкі і щільні живильні середовища)

- серологічні дослідження (РА, РЗК з 2-го тижня і РНГА з 4-5-го тижня)

3) Вивести хворого з шоку (преднізолон, реополіглюкін. при необхідності – дофамін, добутамін). Промити шлунок і кишечник, ввести ентеросорбент. Інфузійна терапія (сольові розчини). Етіотропні засоби (фуразолідон, левоміцетин, канаміцин) та імуностимулятори (метилурацил).

52. Пацієнт А., 39 років, поступив у стаціонар на 3-й день хвороби зі скаргами на сильні переймисті болі внизу живота, тенезми і позиви на низ, нудоту, відсутність апетиту і часті, до 12 разів за добу, випорожнення з наявністю слизу і крові. Об'єктивно: температура тіла 38 °С, шкірні покриви сухі, пульс 92 за 1 хв. З боку серця і легень відхилень не виявлено. Артеріальний тиск 110 і 60 мм рт. ст. Язик сухий, обкладений білим нальотом. Живіт помірно здутий, сигмоподібна кишка спазмована, різко болюча.

ЗАПИТАННЯ:

1. Обґрунтуйте діагноз і вкажіть причину різкого погіршення стану пацієнта.

2. Призначте необхідне обстеження для верифікації діагнозу.

3. Надайте невідкладну допомогу.

Відповідь:

1) Шигельоз, колітна форма, гострий перебіг середньої тяжкості (гострий початок, переймистий біль у животі, болючість, тенезми, несправжні поклики на низ і спазм сигмоподібної кишки, домішки слизу і крові в калі);

2) Загальний аналіз крові (помірний нейтрофільний лейкоцитоз)

- копроцитограма (слиз, еритроцити, лейкоцити)

- бактеріологічний метод (посів випорожнень на середовище Плоскірєва, Левіна, Ендо)

- серологічні дослідження (РА, РНГА)

- ректороманоскопія (явища проктосигмоїдиту)

53. Пацієнт Р., учасник геологічної розвідки в Прикаспійський степах, захворів гостро: з’явились озноб, загальна слабість, температура підвищилася до 38-39 0С. Загальний стан тяжкий. У паховій ділянці виявлено лімфатичний вузол величиною як куряче яйце, різко болючий, малорухомий, без чітких контурів, щільний, шкіра над ним напружена, гіперемійована з ціанотичним відтінком.

ЗАПИТАННЯ:

1. Обгрунтуйте ймовірний діагноз.

2. Призначте необхідне обстеження для верифікації діагнозу.

3. Надайте невідкладну допомогу.

Відповідь:

1) Чума, бубонна форма, лівобічний паховий бубон (перебування в неблагополучному стосовно чуми регіоні, гострий початок з високою гарячкою, загальноінтоксикаційний синдром, одиничний щільний різкоболючий спаяний з прилеглими тканинами паховий бубон, відсутність лімфангоїту, гіперемія з ціанозом шкіри над бубоном)

2) – Загальний аналіз крові (лейкоцитоз із зсувом вліво до юних, токсична зернистість лейкоцитів, знижена ШОЕ)

- Бактеріоскопічний метод (забарвлення мазків з вмісту бубону)

- Бактеріологічний метод (посів крові, вмісту бубону на живильне середовище);

- Біологічна проба на морських свинках або білих мишах

- Серологічні дослідження (РПГА)

- внутрішньошкірна проба з пестином

54. Пацієнт М., 27 років, не працює. Скарги на гарячку, підвищену пітливість, загальну слабість, рідкі випорожнення, втрату маси тіла, кашель, болі в кінцівках. Захворів рік назад, коли з’явились гарячка з ознобами і пітливістю, висипання на шкірі, лімфаденопатія. Шість місяців тому випорожнення стали рідкої консистенції до 3-4 разів за добу, почало випадати волосся. Антибіотикотерапія ефекту не дала.

ЗАПИТАННЯ:

1. Обгрунтуйте ймовірний діагноз.

2. Призначте необхідне обстеження для верифікації діагнозу.

3. Надайте невідкладну допомогу.

Відповідь:

1) ВІЛ-інфекція, стадія СНІДу. III клінічна стадія (гарячка і діарея понад 1 міс., лімфаденопатія, тривалий кашель)

2) Загальний аналіз крові (лейкопенія, тромбоцитопенія, анемія)

- ІФА (виявлення антитіл до ВІЛ)

- ПЛР (виявлення РНК ВІЛ або ДНК провірусу ВІЛ)

- імунограма (змееншення кількості Т-хелперів менше 200 в 1 мкл, зменшення СD4/CD8 до 0,5-0,3)

3) Призначення антиретровірусних препаратів

 

 

55. Пацієнт К., 29 років, вчитель поступив в інфекційне відділення на 2-й день хвороби. Захворів гостро, температура 40 0С. Сильний біль голови, багаторазове блювання, світлобоязнь. Загальний стан тяжкий, свідомість затьмарена. На шкірі живота, сідниць і нижніх кінцівок зірчасті висипання. Виражена ригідність потиличних м’язів, позитивний с-м Керніга. Пульс 100 за 1 хв, тони серця ослаблені. АТ 160 і 30 мм рт ст.

ЗАПИТАННЯ:

1. Обґрунтуйте діагноз.

2. Призначте необхідне обстеження для верифікації діагнозу.

3. Надайте невідкладну допомогу.

Відповідь:

1) Менінгококова інфекція, генералізована форма, менінгококцемія, менінгіт, тяжкий ступінь.

2) - Загальний аналіз крові (нейтрофільний лейкоцитоз із зсувом аж до юних форм, анеозинофілія, збільшення ШОЕ);

- загальний аналіз сечі (сліди білка);

- аналіз СМР (витікає під підвищеним тиском, каламутна, цитоз в тисячах за рахунок нейтрофілів, підвищення кількості білка, зниження рівня глюкози);

- бактеріоскопія мазка, крові або СМР, забарвлених за Грамом (у забарвлених мазках – диполоки)

- бактеріологічне дослідження (мазка з носоглотки, крові, СМР);

- ПЛР.

56. Пацієнт Н., 60 років, працюючи на дачній ділянці отримав колоту рану лівої стопи. Через 16 днів виникли тягнучі болі в ділянці жувальних м’язів і затруднення при відкриванні рота. Звернувся до стоматолога. Було видалено 5-й нижній корінний каріозний зуб зліва, однак стан погіршився, посилились болі в жувальних м’язах і важкість при відкриванні рота. Виникли напруження і болючість м’язів потилиці.

ЗАПИТАННЯ:

1. Обґрунтуйте діагноз.

2. Призначте необхідне обстеження для верифікації діагнозу.

3. Надайте невідкладну допомогу.

Відповідь:

1) Загальний типовий правець, середньої тяжкості (наявність колотої рани, тризму, напруження м`язів шиї)

2) Загальний аналіз крові (нейтрофільний лейкоцитоз, зсув формули вліво. анеозинофілія)

Бактеріоскопія вмісту з рани

3) - Обов`язкова госпіталізація у відділення реанімації;

- обов`язкова ревізія, хірургічна обробка рани;

- ретельний догляд та повноцінне харчування;

- нейтралізація токсину (введення протиправцевої конячої сироватки 100 тис. ОД або протиправцевого імуноглобуліну 900 МО);

- зняття судомного синдрому (літична суміш – аміназин 2 % 2,0, промедол 2 % 1,0, димедрол 1 % 2,0 тричі на добу, хлоралгідрат 2 % в клізмі, діазепам, фенобарбітал)

- дезінтоксикаційна терапія (полііонні та білкові розчини)

57. Пацієнт С., 44 роки, доставлений в лікарню зі скаргами, зі слів родичів, на періодичні приступи психомоторного збудження й агресивність. При спробі випити воду відчув спазм в ділянці глотки. Перед початком захворювання у великій кількості вживав алкоголь в родичів, до яких приїхав в гості.

ЗАПИТАННЯ:

1. Обґрунтуйте діагноз і вкажіть причину різкого погіршення стану пацієнта

2. Призначте необхідне обстеження для верифікації діагнозу

3. Надайте невідкладну допомогу

Відповідь:

1) Сказ, стадія збудження (зміна поведінки, судомне скорочення жувальних м`язів при спробі випити воду)

2) Зібрати епіданамнез (чи були укуси тварин), спостереження в динаміці, гарячка, аеро- і гідрофобія, галюцинації, гіперсалівація, гіпергідроз; виявлення вірусу в слині хворого, ІФА відбитків з рогівки.

3) Госпіталізація;

- седативні засоби;

- при судомах – промедол, аміназин;

- корекція водно-електролітного балансу (сольові розчини).

58. Пацієнтка А., 42 років, свинарка, поступила в стаціонар на 30-й день хвороби в тяжкому стані. При огляді: блідість шкірних покривів, різкий біль по ходу товстої кишки, особливо справа. Кал напівсформований, смердючий кровянисто-слизовий, в якому є грудки гною.

ЗАПИТАННЯ:

1. Обгрунтуйте ймовірний діагноз.

2. Призначте необхідне обстеження для верифікації діагнозу.

3. Диференціальний діагноз.

Відпровідь:

1) Балантидіаз, гостра форма, тяжкий ступінь (виник в особи, яка долядає за свиньми, тривалий перебіг, характерні випорожнення).

2) Загальний аналіз крові (нейтрофільний лейкоцитоз зі зсувом вліво, анемія);

- паразитоскопія випорожнень (виявлення живих балантидія, які швидко рухаються);

- бактеріологічний метод (посів випорожнень на штучні живильні середовища)

- серологічне дослідження (реакції РЗК, преципітації в агарі, іммобілізації);

- ректороманоскопія (глибокі виразки з підритими краями і білі нашарування над виразками).

3) Антибіотики (мономіцин, тетрациклін);

- антипротозойні препарати (ятрен, метронідазол, амінарсон);

- патогенетична терапія.Дата добавления: 2015-06-12; просмотров: 3796. Нарушение авторских прав


Рекомендуемые страницы:


Studopedia.info - Студопедия - 2014-2020 год . (0.123 сек.) русская версия | украинская версия