Не можна стверджувати, що в даній точці простору існує тільки електричне або магнітне поле, оскільки до електромагнітного поля застосовується принцип відносності Ейнштейна. Якщо електричне поле створюється системою нерухомих зарядів, то ці заряди, які є нерухомими відносно однієї інерційної системи відліку, рухаються відносно іншої і відповідно будуть породжувати не тільки електричне, а й вихрове магнітне поле. Аналогічно, нерухомий відносно однієї інерційної системи відліку провідник із постійним струмом, що збуджує в кожній точці простору постійне магнітне поле, рухається відносно інших інерційних систем, і змінне магнітне поле, що породжується, збуджує вихрове електричне поле.
Рис. 7.
Розглянемо коливальний контур, в якому пластини конденсатора з'єднані провідником з індуктивністю L (рис.7). Коли ключ К замкнули, то на ділянці АОВ виникає змінний електричний струм, зумовлений коливальним рухом електронів. За час , де Т - період електромагнітних коливань. У контурі, струм зростає від нуля до деякого максимального значення, а разом з ним зростає і вихрове магнітне поле. Напрямок ліній індукції цього поля визначається за правилом правого свердлика.
В області простору (наприклад, лівіше точки О), що пронизується лініями магнітної індукції змінного магнітного поля, виникає змінне електричне поле. При перезарядженні конденсатора в наступний час електрони будуть рухатись зі сповільненням, і в просторі біля провідника вихрове магнітне поле почне зменшуватись, зміниться на протилежний і напрямок вихрового електричного поля. При безперервних коливаннях електронів у контурі в просторі буде поширюватись електромагнітна хвиля.