I семестр
Мова і Мовлення
Урок 1
Тема. Уявлення про мову як засіб людського спілкування. Ознайомлення з мовними і немовними знаками Мета:дати учням уявлення про мову як найважливіший засіб спілкування між людь- ми, розкрити деякі способи передачі інформації знаками; учити розрізняти найпростіші мовні і немовні знаки; закріплювати каліграфічні навички письма; ознайомити дітей з процесом розвитку мови, її знаковою природою; збагачувати словниковий запас; розвивати усне мовлення; виховувати любов до рідної мови, бажання більше дізна- тися про неї.
Хід урОКу I. Організаційний момент
Добрий день, мої любі діти! я щаслива вас зустріти. Хай вам радісно сонечко світить! Й будемо вчитися… В добрий час!
II. сприймання й усвідомлення нового матеріалу. подорож до країни мови — Вирушаємо у мандрівку країною Мови! Вивчайте мову українську — Дзвінкоголосу, ніжну, чарівну, Прекрасну, милу і чудову, як материнську пісню колискову. А. Каніщенко
1 Розвиток усного мовлення учнів — А тепер поміркуємо разом: для чого людям потрібна мова? Робота в парі — Запитайте в сусіда по парті, де він провів літні канікули. — розкажіть, що цікавого відбулося під час вашого відпо- чинку. — Отже, за допомогою чого ви передавали свої думки і вра- ження від проведеного відпочинку?
2 Слово вчителя — Правильно, за допомогою мови. Адже мова — одне з чудес, за допомогою якого люди передають найтонші відтінки думок і по- чуттів. Вона віддзеркалює душу народу, його історію. Український народ має милозвучну, солов’їну, рідну українську мову. Вона має статут державної і є обов’язковою для вивчення. Адже кожна лю- дина, яка проживає в Україні, повинна вміти розмовляти і добре знати державну мову. Але чи завжди існувала мова? Ні, не за- вжди.
3 Ознайомлення з мовою знаків
Цікаво знати! У дуже давні часи, коли люди жили у печерах, мови не було. Але людям потрібно було добувати їжу, домовлятися про полю- вання, будівництво житла. Гуртом працювати набагато легше. Але для цього треба розуміти одне одного. Спочатку люди навчилися говорити. які ж слова з’явилися першими? Спочатку це були вигуки: ой, ух, ех, ай, ей. Можливо, саме з них згодом з’явилися слова: жах, біль, сміх. Першими були звуконаслідувальні слова: дзень-дзень, гав-гав, няв-няв, ко-ко-ко. Уміння володіти звуками свого голосу та запам’ятовувати зна- чення цих звуків назавжди відокремило людину від тварин. емо- ційні вигуки, що виражали застереження, привітання, прохання, такі як сучасні давай, спасибі, прошу, були вже словами, які по- значали не предмет, а дію. Це було дуже важливо, бо саме тоді мова стала для людей справжнім засобом спілкування. Але вимовлене слово швидко зникає. людям потрібно було придумувати, як зберегти слова і по- тім передати їх іншим людям. Так з’явилося писемне мовлення. Мова і письмо з’явилися не водночас. Звукова мова виникла, можливо, 2 млн років тому, письму ж не більше 6–7 тис. років. Гра «Мікрофон» — Для чого людям потрібна мова? (Щоб розуміти один одного.) — А для чого необхідно розуміти одне одного? (Щоб легше пра- цювати.) — який вид мовлення з’явився першим? (Усне мовлення.) Історична подорож — Пізніше люди навчилися і писати, але писали вони не бук- вами, а знаками і малюнками. Учитель демонструє зразки наскельних малюнків.
— Але розібрати письмо у малюнках через кілька сотень років буває дуже нелегко. Поступово з фігурок малюнкового письма виро- бились букви — літери. Згодом люди винайшли перші абетки, доду- малися писати на глиняних табличках, які потім сушили й випалю- вали на вогні. Але такі книги були незручні і важкі. Пізніше писали на пергаменті — козячій шкірі. Такий матеріал був дуже дорогим. через тривалий час люди розпочали писати на папірусі. Це болотяна рослина, яка піддавалася сушінню. Але ми з вами маємо папір, на якому пишемо, а почали його виготовляти у XIII ст. в європі. Небезпідставним є твердження, що ми живемо у світі знаків. Дзвінок будильника вранці — сигнал того, що час прокидатися. червоне світло світлофора — знак заборони переходити вулицю, зе- лений — знак дозволу. По дорозі в школу ви зустрічаєте товариша, кивком голови вітаєтеся з ним чи тиснете йому руку — це знак по- ваги, прихильного ставлення до нього. У їдальні ви розплачуєтеся грошовими знаками. А якщо додати до цього різні вивіски на гро- мадських чи торговельних закладах, стрілки, що вказують на рух чи місцезнаходження чогось, різні схеми і графіки, з якими кож- ного дня доводиться стикатися, то все це засвідчує велику роль різ- них знакових систем у нашому повсякденному житті.
Гра «Хто більше?» — Потрібно прочитати математичні приклади різними спосо- бами. Проведемо гру між хлопчиками і дівчатами. Хто більше на- зве, той і виграв. 5 + 3 (сума чисел п’яти і трьох дорівнює восьми; перший дода- нок — п’ять, другий — три, сума — вісім; до п’яти додати три буде вісім; п’ять збільшити на 3 дорівнює вісім; п’ять плюс три дорівнює вісім.) 6 – 2 (різниця чисел шести і двох дорівнює чотирьом; зменшу- ване — шість, від’ємник — два, різниця — чотири; від шести від- няти два буде чотири; шість мінус два дорівнює чотирьом.) Фізкультхвилинка III. Осмислення, узагальнення та систематизація знань — яке це диво — людська мова! Без мови неможливе життя людини. — З чого складається мова? З букв, слів, словосполучень, ре- чень, тексту.
Каліграфічна хвилинка — Назвіть літери, виставлені на набірному полотні. е р в е с е н ь
Учитель записує літери на дошці, пояснюючи правопис кожного еле- мента тої чи іншої букви, а діти записують їх у зошиті. — яке слово можна утворити з цих літер? Вересень — Запишіть його в зошит і виконайте звуко-буквений аналіз цього слова.
|