VIII. Осмислення й узагальнення нових знань
1 Робота в парі Діти отримують картки із завданням. Треба визначити, чи є по- дані речення текстом. — Прочитайте речення. Картка 1 Жили собі дід та баба. Була у них Курочка ряба. А хто, хто в рукавичці живе? Картка 2 Йшов дід лісом та й загубив рукавичку. Бігла мишка, та й до рукавички. Знесла курочка яєчко. Картка 3 Посадив дід ріпку. Виросла ріпка велика-превелика. Покликав дід трьох синів. — чому це не текст? Доведіть це одне одному. — Спробуємо виправити, щоб вийшов текст. — Зайве речення закресліть, а своє допишіть так, щоб вийшов зв’язний текст. — чому ви легко відновили тексти? (Казки знайомі.) 2 Слухання тексту Бібліотека — це зібрання книг, які одна людина або багато лю- дей зібрали і зберігають. якщо ти не збираєш книги — почни зби- рати. Тоді у тебе буде своя бібліотека. Тримай у ній книги в по- рядку. читай їх і давай читати друзям. — Про що йдеться в тексті? — Доберіть заголовок. — якими словами в тексті автор замінив слово бібліотека, книги? Висновок. Слова в тексті замінюють для того, щоб не повторю- вати одне й те саме слово в сусідніх реченнях. 3 Робота в групах — Прочитайте текст. Доберіть заголовок з поданих варіантів. Обґрунтуйте свою відповідь. Уже осінь. Білочка готується до зими. Цілий день вона носить жолуді, горіхи. Сушить і складає їх у своєму дуплі. З такими запа- сами не страшно звірятку взимку. а) Білочка; б) Осінь;
в) Осінні клопоти; г) Незабаром зима. IX. підсумок уроку — З чого складається текст? — Що можна дібрати до тексту? — як пов’язані між собою речення в тексті? — Що вам найбільше сподобалося на уроці? — Що здалося складним?
Урок 6
Тема. Будова тексту. Спостереження за роллю абзаців у тексті Мета:дати учням уявлення про будову тексту, його частини; розвивати вміння ви- діляти в тексті зачин, основну частину, кінцівку, абзаци; розвивати мовлення учнів; поширювати словниковий запас; виховувати бережливе ставлення до природи.
Хід урОКу I. Організаційний момент На білому світі, На чорній землі є мова у квітів, є мова в зорі. є мова у бджілки, В метелика й клена, В бузкової гілки, В любистка зеленого. є мова в калини, В дрімучого лісу, У річки й стежини, В осіннього листу. Та тільки тому, Хто цурається рідної мови, Не промовлять вони Ані слова.
|