Речення
Тема. Речення, основні ознаки речення Мета:формувати поняття про речення як одиницю мовлення, що виражає закінчену думку; розвивати вміння розрізняти на слух завершене і незавершене речення; ви- ховувати доброзичливе ставлення до природи.
Хід урОКу I. Організаційний момент
II. повідомлення теми і мети уроку — Сьогодні ми помандруємо казковою країною речення, де пригадаємо, з чого складається речення, навчимося правильно складати і записувати речення. А допомагатиме нам веселий ге- рой. Відгадайте загадку — і дізнаєтесь, хто він.
• я — клубочок не простий. я — клубочок чарівний. я тобі допоможу І дорогу покажу. я від діда утік, І від баби утік. Ти тепер за мною йди І знання собі знайди. (Колобок) III. каліграфічна хвилинка — На кого схожий Колобок? (на сонечко) — На яку букву починається слово сонечко? — Сьогодні ми повторимо написання букви «ес». с с со сві ос схо — Запишіть каліграфічно речення. сонце світить, та не гріє. — Коли так кажуть? Поясніть. IV. сприймання й усвідомлення нового матеріалу 1 Гра «Кращий знавець мови» — Хто першим правильну відповідь дав, той фішку отримав. Хто назбирає більше фішок, той і переможець. • З чого складається текст? (З речень) • як відокремлюються речення в усному мовленні? (паузою) • А в писемному? (розділовими знаками) • З чого складається речення? (Зі слів) • як пишуться слова в реченні? (окремо) • З якої букви пишеться перше слово в реченні? • Що ставимо в кінці речення? Оголошення переможця.
2 Створення проблемної ситуації Школярі повісили.
Школярі повісили на деревах годівниці. — Зіставте подані групи слів. — яка з них виражає закінчену думку, а яка — ні? — Що виражає речення? Висновок. речення виражає закінчену думку. — як ви вважаєте, за для чого школярі та дорослі повісили го- дівниці? 3 Інтонування речень — Прочитайте виразно текст. Кінець кожного речення позна- чайте зниженням голосу і паузою. Щодня ти ходиш до школи. Твій обов’язок — добре вчитися. У школі тебе навчають учителі. Вони хочуть, щоб ти добре знав свою рідну мову. — Скільки абзаців у цьому тексті? — Про що розповідається в першому абзаці? Скільки в ньому речень? Спишіть друге речення. — Про що розповідається в другому абзаці? Скільки в ньому речень? Спишіть перше речення. 4 Словникова робота Учитель — той, хто вчить, викладає навчальний предмет у школі. — Складіть речення зі словом учителька і запишіть у зошиті. 5 Робота з деформованим реченням — Котиться Колобок далі, а назустріч йому — Зайчик. Допо- моги просить. Склав він речення, а не второпає — чи правильно. рано встати золоте сонечко. — як ви гадаєте, це речення? (ні, слова тут не пов’язані між собою.) — Змініть слова так, щоб утворилося речення. Висновок. Слова в реченні мають бути пов’язані між собою і ви- ражати закінчену думку. 6 Фізкультхвилинка
V. Закріплення й осмислення нових знань 1 Гра «Розсипанка» — Біжить Колобок далі. А назустріч йому — Вовк. Слова роз- сипав! — Складіть речення із розсипаних слів.
ліс осінь У прийшла. одягли плаття Дерева жовті. у Птахи краї відлітають теплі. 2 Робота за індивідуальними картками — Котиться Колобок лісом, а назустріч йому — лисичка. Та й каже: — якщо твої школярі такі розумні, то нехай і моє завдання спробують виконати. — Вставте пропущені слова таким чином, щоб вийшло зв’язне речення. Картка 1 Біля нашої школи ростуть... На лузі паслися... Картка 2 В оленя великі і красиві... На яблуні ростуть смачні... 3 Робота в парі — Потренуйтеся читати речення, виділяючи паузою кожну за- кінчену думку. Спека. Пахнуть квіти і м’ята. Тихо на озері. Навіть сплеску риби не чути. — Прочитайте найдовше речення. — Знайдіть речення, у якому закінчену думку виражено одним словом. VII. підсумок уроку. рефлексія — як називається країна, якою ми сьогодні мандрували? — З чого складаються речення? — Що є головною ознакою речення? якщовам було цікаво мандрувати, намалюйте Колобка, який посміхається. якщо вам було важко, намалюйте Колобка, який сумує.
|