Моделювання тексту з окремих речень
— Прочитайте речення. Від його міцного дзьоба не сховається жодна комаха. Дятел дуже корисний птах. Цілий день він проводить огляд своєї ділянки. Дятел справжній санітар лісу. — чи можна назвати ці речення текстом? чому? Доведіть власну думку. — розташуйте речення в правильному порядку, щоб вийшов текст. — Доберіть до тексту заголовок. V. повідомлення теми, мети уроку — Сьогодні на уроці ви ознайомитеся з будовою тексту, на- звами його частин, а ще — завітаєте на гостину до лісу. VI. сприймання й усвідомлення нового матеріалу 1 Розповідь учителя — Сьогодні ми будемо спостерігати за тим, як будується текст, з яких частин він складається. Текст — немов будинок. Він має свій початок. Будинок починають споруджувати з фундаменту. Текст починають будувати з одного чи кількох речень, що стано- вить його початок, або зачин. У зачині коротко повідомляється те, про що йтиметься в тексті. Далі у будинку зводять стіни, у тексті складають основну частину. З неї ми дізнаємося про основне, голо- вне, про що хотів повідомити автор у тексті. Будинок завершу- ється дахом. І в текстах має бути висновок. Це кінцівка тексту.
2 Повторення складових частин тексту за схемою на дошці
3 Первинне закріплення. Продовження роботи над текстом «Дятел» — Прочитайте 1-ше речення зі складеного вами тексту. як ви вважаєте, яка це частина тексту? (Зачин) — Про що розповідає 2-ге, 3-тє речення? — Це — основна частина. — Прочитайте кінцівку. Це речення завершує текст, підводить до висновку. — Отже, з яких частин складається текст? 4 Ознайомлення з абзацем — Щоб записати текст про дятла, треба пам’ятати, що кожна частина тексту пишеться з нового рядка. Це абзац. — Скільки в тексті частин? (3) Скільки буде абзаців? (Також 3) — Запишіть текст «Дятел» у зошити, дотримуючись абзаців. 5 Фізкультхвилинка
VII. Осмислення й узагальнення вивченого матеріалу 1 Розвиток зв’язного мовлення. Робота над текстом «Хропунчик» за С. Брусиленко Пішли ми в березовий гай по опеньки. Тиша навкруги. Спокій. Тільки в золотому листі сонячні зайчики в піжмурки грають. Коли чую — хтось хропе. Тихенько так, ніжно. Цікаво, хто це? Підходжу обережно до куща, розгортаю листя. А там — їжа- чок! Ох, ти ж хропунчик! Уже зимувати вклався. я нагорнув на нього побільше листя. Приємних тобі снів аж до весни! — Про кого цей текст? — чому автор так назвав їжачка? — Куди пішов автор? — як називається ця частина тексту? (Зачин) — Про кого йдеться в основній частині? — чим закінчилася пригода у лісі? (Це кінцівка.) 2 Письмо під диктовку Записування зачину тексту «Хропунчик» під диктовку вчи- теля. 3 Робота в групі — Допишіть кінцівку тексту. ліс — усім друг. ліс — це легені планети. рослини лісу очищують повітря. Для поля він захисник від ві- тру. ліс друг ріки. якщовін гине ріка міліє, пересихає... Зразок. Бережіть ліс, і насамперед — від вогню. Це домівка для пташок і звірів.
IX. підсумок уроку — З яких частин складається текст? — як виділяється кожна частина тексту на письмі?
Урок 7
Тема. Поділ тексту на абзаци Мета:закріплювати знання учнів про будову тексту, про роль абзаців у тексті; роз- вивати вміння дотримуватись абзаців, які відповідають трьом основним частинам висловлювання (зачин — основна частина — кінцівка); виховувати інтерес до ви- вчення мови.
Хід урОКу I. Організаційний момент
II. повідомлення теми, мети уроку 1 Хвилинка каліграфії Учитель пояснює на дошці написання букв з, ц, т, к, а діти за- писують їх у зошиті.
2 Гра «Які слова заховалися?» ЦАЗБА СТеКТ — які слова заховалися? Запишіть їх у зошит. — як ви гадаєте, про що йтиметься на уроці? III. Закріплення вивченого матеріалу 1 Колективний аналіз тексту — Прочитайте. ОСІНь Настала похмура осінь. Накрапає дрібний дощ. По небу по- взуть темні хмари. Зникають мухи. Жуки ховаються під кору дерев. Вони засина- ють до весни. Природа готується до зустрічі зими. — Це текст? чому? (Так. складається з речень, речення пов’я- зані за змістом, є заголовок.) — Скільки в ньому частин? (3) — як ви дізналися? (Кожна частина починається з нового рядка.) — як називається перша частина тексту? Зачитайте її. — як називається друга частина тексту? Зачитайте її.
— Зачитайте третю частину тексту. як вона називається? — Скільки абзаців? (Також 3) — Запишіть перший абзац. Виконайте звуко-буквений аналіз слова дощ. 2 Читання пам’ятки з таблиці Пам’ятай! Текст можна поділити на абзаци. Абзац містить одне або де- кілька речень. Ці речення пов’язані між собою за змістом. Абзаци також пов’язані між собою за змістом. Кожний абзац починається з нового рядка.
3 Робота в парі — Визначте послідовність абзаців, пронумеруйте їх. Приду- майте заголовок. Запишіть текст. На землі лежало четверо жовторотих пташенят. Батьки їхні кружляли над своїми дітками і кликали на допомогу. У нас під стріхою жили ластівки. Аж ось трапилася велика біда. Під час вітру гніздо впало і розбилося. Василько поклав малих у капелюх і прибив його під стріхою. ластівки дуже зраділи і почали годувати пташенят.
4 Фізкультхвилинка
5 Цікаво знати! — Абзац ще називають червоним рядком. є такий вислів: «Пи- шемо з червоного рядка». чому рядок, з якого починається абзац, називають червоним, а не білим або синім? А ось чому. У давні часи книги переписували від руки. Перед писарем стояли дві чор- нильниці. В одній чорнило — чорне, а в другій — червоне. Весь текст писали чорним чорнилом, а коли починали писати нову сто- рінку, міняли пензлика і малювали гарний візерунок першої лі- тери червоним кольором. червоний рядок — це означало гарний рядок. Отже, абзац — це частина тексту від одного червоного рядка до іншого. Скільки в тексті абзаців, стільки і частин. — чи будь-яка частина тексту може починатися з абзацу? (ні, тільки та, у якій є головна думка.)
6 Творча робота — Допишіть кінцівку тексту. Настала осінь. Микола й Андрій пішли в ліс збирати гриби. Уже назбирали повні кошики. раптом із-за куща...
IV. підсумок уроку. рефлексія — які відкриття ви зробили для себе на уроці? — З яким настроєм закінчуємо наш урок? Діти піднімають розділові знаки: ? — не все зрозумів, потрібна допомога. . — урок сподобався ! — все зрозумів, було цікаво.
Урок 8
Тема. Урок розвитку зв’язного мовлення. Культура мовлення. Слова ввічли- вості Мета:збагачувати мовлення учнів увічливими словами (вітання, прощання, звер- тання); вчити вживати ввічливі форми у мовленні; розвивати культуру діалогічного мовлення; виховувати культуру поведінки і спілкування.
Хід урОКу I. Організаційний момент
Українську мову рідну Будемо вивчати, Та культуру мовлення разом розвивати. II. повідомлення теми і мети уроку — Сьогодні ми поговоримо про ввічливість. Увічливими люди не народжуються, а стають, опанувавши знання і правила хоро- шого тону. Ввічливість — це шанобливість, доброзичливість, праг- нення не робити неприємності іншим, готовність своєчасно прийти на допомогу. III. сприймання й усвідомлення нового матеріалу 1 Читання вірша Т. Коломієць
Сію дитині в серденько ласку, Сійся-родися Ніжне «будь ласка», Вдячне «спасибі», «Вибач» тремтливе — Слово у серці, як зернятко в ниві. «Доброго ранку!», «Світлої днини!» —
Щедро даруй ти людям, дитино. Мова барвиста, Мова багата, Гідна і тепла, як батьківська хата. — Про що йдеться у вірші? — яких слів мама навчає дитину? — як ви розумієте вислів «сію дитині в серденько ласку»? — Коли говорять «сійся-родися»? — А чому автор уживає вислів «сійся-родися» у вірші про ввіч- ливі слова? — З чим поетеса порівнює ввічливі слова? — З якими почуттями треба промовляти ввічливі слова? — яким стає мовлення, коли в ньому є ввічливі слова? — які ввічливі слова ви почули вперше? — Що вони означають, коли їх говорять? — Наша мова настільки багата, що в ній завжди знайдеться те- пле і привітне слово, яке дарує радість. — Пригадайте, які слова люди говорять при зустрічі? («доб- рого ранку!», «добрий день!», «добрий вечір!», «доброї ночі!», «Здрастуйте!», «світлої днини!», «Будьте здорові!», «добри- день!», «доброгоздоров’я!») — Пригадайте слова, які ви вживаєте при зустрічі і прощанні. («добрий день!», «привіт!», «Усього найкращого!», «до поба- чення!») — А можна ще: «Скільки літ, скільки зим!», «Щасливої до- роги!», «До зустрічі!», «радий тебе бачити!», «Усього доброго!», «Ні пуху, ні пера!», «Попутного вітру!». — які слова ми вживаємо, вітаючись і прощаючись з друзями? — А з дорослими? — Коли ми говоримо «ні пуху, ні пера», «попутного вітру»? Фізкультхвилинка
2 Аналіз мовленнєвих ситуацій 1) Миколка повертався з бібліотеки з цікавою книгою, а назу- стріч — Вітя. (сценкурозігрують учні.) — Добрий день, Вітю. — Добрий день. Звідки ти йдеш? — З бібліотеки. — яку книжку взяв, скажи, будь ласка?
— «Буратіно». — як прочитаєш, скажеш мені? я теж її візьму. — Добре, скажу. — Дякую, до побачення. Учитель разом з учнями оцінює розмову Віті та Миколи. 2) Уявіть, що діти — Петрусь і Гнатик — ішли вулицею, назу- стріч їм простувала вчителька. Гнатик, побачивши її ще зда- леку, закричав: «Добрий день, Марино Олександрівно!». Всі люди озираються, дивляться. А Петрусь підійшов до Марини Олександрівни і неголосно привітався. — Хто з хлопчиків повівся правильно? Діти оцінюють учинки хлопчиків. — як треба розмовляти, вітатися? — як можна привітатися без слів? — Хто вітається першим, якщо зустрілися старший і молод- ший? — Хто вітається першим, якщо зустрілися хлопчик і ді- вчинка? — чи можна замість «добрий день» говорити «привіт»? Кому саме? 3) У шкільному коридорі розмовляють учителі. Серед них Ігор побачив свого класного керівника і, проходячи повз нього, ввічливо сказав: «Добрий день, євгеніє Семеновичу!». — чи припустився хлопець помилки? 4) розмова по телефону. У ч и т е л ь. Телефон — наш надійний помічник. Він допомагає розв’язувати важливі проблеми, але телефоном треба вміти корис- туватися. розмова має бути короткою, ввічливою. На початку розмови треба вітатися, а в кінці розмови дякувати і прощатися. — Хто починає розмову? — якими словами? — Коли ви розмовляєте по телефону, кого і для чого викликаєте? Розігрування та аналіз діалогу — розмови по телефону Х л о п ч и к. Алло! ч о л о в і к. Слухаю вас! Х л о п ч и к. Добрий день! ч о л о в і к. Здрастуйте! Х л о п ч и к. Вибачте, Ви не могли б покликати Ірину Андріївну? ч о л о в і к. Зараз вона підійде!
Х л о п ч и к. Спасибі. М а м а. Алло, я вас слухаю. Х л о п ч и к. Мамочко, здрастуй! М а м а. Здрастуй, синку! Х л о п ч и к. я хотів тобі сказати, що піду разом із Сергієм грати у футбол, буду о 16 годині, не хвилюйся. М а м а. Добре, тільки спочатку зроби уроки. Х л о п ч и к. Добре. До побачення. М а м а. Усього найкращого. — які слова вітання, вибачення, прощання, звертання вико- ристовував хлопчик?
3 Гра «Мовна лікарня» — Прочитайте і запишіть правильно. прівєт, папочка!
|