Робота з прикметами
— Запишіть, вставте пропущену букву. якщо місяць ч_рвоний, буде вітер. Сонце перед заходом ч_рвоне — на вітер. Взаємоперевірка робіт. Поділ слів для переносу Учитель, червоний, чайка, батько, калина, явір, олівець, гість. — яким мовленням ви користувались, виконуючи завдання? (писемним)
Розповідь учителя — Усе написане або надруковане — це писемне мовлення. Во- лодіти писемним мовленням означає правильно, каліграфічно і без помилок оформляти свої або чиїсь думки на письмі. Фізкультхвилинка
6 Слухання тексту «Чому?» В. Сухомлинського — Усне і писемне мовлення складається з речень. речення пов’язуються між собою у текст. чОМУ? Три тижні не був у школі Сергійко: хворів. Скучав за товари- шами і за вчителькою. радісний, збуджений, прийшов хлопчик до школи. Ось і його парта, ось і товариші. Думалось йому: в очах то- варишів побачить радість і привітність. Та їхні очі були спокійні і незворушні. — А ти виконав сьогодні завдання? — тільки й спитав сусід по парті. — Виконав, — сказав Сергійко й заплакав.
— чому заплакав Сергійко? 7 Робота в парі. Робота з деформованим текстом В. сухомлинський — Зі слів кожного рядка складіть репліки, щоб вийшов діалог. 1) Тебе, зустріти, радий. 2) Бачити, я, радий, теж, тебе. 3) Довго, ти, хворів. Здоров’я, як, твоє? 4) Добре, я, почуваюся. 5) Допомоги, звертайся, потребуєш, якщо. 6) З, математики, допоможи, будь ласка, мені. 7) Допомогти, радий, завжди, тобі. 8) Тобі, вдячний, за, й, увагу, турботу. 8 Гра «Закінчи речення» — Ми вже знаємо правила письма, правила поведінки у школі, а сьогодні пригадаємо правила мовленнєвого спілкування, які по- винна знати кожна культурна людина.
Коли говориш — не... (горлань). Слів поганих — не... (вживай). На всі боки — не... (крутись). У вічі співрозмовнику... (дивись). Говори спокійно, чемно, Спілкуватись тоді буде дуже... (приємно).
V. підсумок уроку — Хто володіє усним мовленням? (Той, хто вміє говорити, хто знає мову.) — яке значення для людини має писемне мовлення? (писемне мовлення допомагає людині пізнати далеке минуле, зберегти і пе- редати свої знання майбутнім поколінням.)
Урок 4
Тема. Сила голосу і швидкість мовлення. Практичне ознайомлення зі словами- звертаннями. Слова ввічливості Мета:дати учням уявлення про залежність сили голосу і швидкості мовлення від мовленнєвої ситуації; розвивати вміння користуватися в своєму мовленні словами ввічливості, словами-звертаннями, володіти у процесі читання монологічних і діало- гічних текстів силою голосу і темпом мовлення, наближеним до природного говоріння і спілкування; виховувати любов до рідної мови.
Хід урОКу I. Організаційний момент
II. повторення вивченого матеріалу Гра «Знавці» Клас об’єднується у групи. Кожна група отримує запитання на картках. Після обговорення група дає відповіді на запитання. Ви- грає група, яка дасть більшу кількість правильних відповідей. Картка 1 • яке мовлення — усне чи писемне — з’явилося раніше? • Що спонукало людей до створення мови? Картка 2 • якимизнаками ми користуємося, щоб записувати слова? • А для чого нам потрібна мова? Картка 3 • які мови є спорідненими до української мови? • як потрібно ставитися до своєї мови? Картка 4 • Хто володіє усним мовленням? • яке значення для людини має писемне мовлення? III. повідомлення теми та мети уроку — Сьогодні на уроці ми обговорюватимемо ознаки мовлення — його силу та швидкість, ознайомимось зі словами-звертаннями, розвиватимемо зв’язне мовлення та культуру оформлення письмо- вих робіт.
IV. сприймання й усвідомлення нового матеріалу 1 Розв’язування проблемної ситуації — Від чого залежить сила нашого голосу? Слухання колискової пісні «Котику сіренький» (діти підспівують). — як ви співали колискову пісню? чому? — А як ви будете розмовляти в музеї, в читальній залі бібліо- теки, у церкві? Обґрунтуйте свої відповіді. — чи завжди ви говорите тихо? — Так, інколи вам хочеться покричати. Де ви можете це зро- бити? — А як потрібно відповідати на уроці? (Звичайним голосом) — Отже, ми розв’язали проблему. Сила голосу залежить від мовленнєвої ситуації. 2 Гра «Хто швидше?» — Прочитайте скоромовку в різному темпі. Ой був собі коточок, Украв собі клубочок Та й сховався у куточок. — Запишіть скоромовку. Підкресліть слова, які відрізняються лише однією буквою.
3 Робота з дидактичним матеріалом (читання уривків з казок) — Поміркуйте, де треба читати звичайним голосом, а де — го- лосно. • Івасику-Телесику, Приплинь, приплинь до бережка, я дам тобі їсти-пити І хороше походити. — Ні, це не матінки голосок. У моєї матінки голосок, як шовк, а той — як вовк. Пливи, човнику, далі та далі… • Біжить Колобок, а назустріч йому — Вовк. — Колобок, Колобок, я тебе з’їм! — Не їж мене, Вовче, я тобі пісню заспіваю. — Ану, якої?
я по засіку метений, я на яйцях печений, я від баби втік, я від діда втік, І від Зайця втік, І від тебе втечу!
— До кого звертається матінка в першій казці? (до івасика- Телесика) — До кого звертається Вовк? (до Колобка) — Це слова-звертання. 4 Практична робота «Учись звертатися!» Братик — братику, мама —..., Петрик —..., Оленка —..., Іван Петрович —... — На письмі слова-звертання виділяються комами або знаками оклику. — Запишіть речення. Підкресліть у них слова-звертання. Україно! Край милий, край золотавий. Вчіться, діти! Мудра книжка скаже вам чогось багато.
Фізкультхвилинка
5 Словникова робота — яким словом можна замінити слово Україна? (Батьків- щина) — Що таке Батьківщина? Знаєш ти, що таке Батьківщина? Батьківщина — це ліс осінній, Це домівка твоя і школа, І гаряче сонячне коло. Батьківщина — це труд і свято, Батьківщина — це мама і тато, Це твої найщиріші друзі І бджола у веснянім лузі. Батьківщина — це рідна мова, Це дотримане чесне слово. А. Костецький
6 Хвилинка каліграфії Бб ба об бу уб бе — Доповніть речення. я люблю свою... 7 Технологія «Мозковий штурм» — Скажіть, будь ласка, а якими словами вітаються одне з од- ним українці? Запис на дошці висловлювань учнів: Добрий день!
Добрий вечір! Добрий ранок! Доброго здоров’я! Здоровенькі були! Здрастуйте! Привіт! — як називаються такі слова? (Ввічливі) 8 Творча вправа — Послухайте вірш, запишіть у зошит ввічливі слова, які ви почули. Сію дитині В серденько ласку. Сійся-родися, Ніжне «будь ласка», Вдячне «спасибі», «Вибач» тремтливе, — Слово у серці, як зернятко в ниві. «Доброго ранку!», «Світлої днини» — Щедро даруй ти людям,дитино! Мова барвиста, Мова багата, рідна і тепла, як батьківська хата.
В. Гринько
— Придумайте речення з одним із цих слів.
9 Діалогічне мовлення. Робота в парі — Уявіть, що до автобусу заходить бабуся, а вільних місць не- має. Складіть діалог за опорними словами та словосполученнями. Бабусю, сідайте, будь ласка, далеко їхати, виходжу на наступній зу- пинці, нехай щастить, щасливої дороги.
V. підсумок уроку. рефлексія — як треба розмовляти у трамваї, на стадіоні? — як вам треба розмовляти один з одним? — Про які нові слова ви почули сьогодні на уроці? — які ввічливі слова ви запам’ятали? — як почувається людина, до якої звертаються ввічливо? На- малюйте такий смайлик на полях свого зошита.
ТексТ
Урок 5
Тема. Поняття про текст. Розрізнення групи окремих речень і тексту. Заголо- вок. Добирання заголовків до тексту Мета:дати учням уявлення про текст; учити розрізняти текст і групи речень; формува- ти поняття «заголовок тексту»; удосконалювати вміння добирати заголовок відповідно до змісту тексту; розвивати усне мовлення, вміння будувати зв’язне висловлювання; виховувати бережливе ставлення до природи.
Хід урОКу I. Організаційний момент Буква до букви — І виникло слово. Слово до слова — Звучить рідна мова. і.січовик
II. актуалізація опорних знань — Що таке мова? — Для чого нам потрібна мова? — яким буває мовлення? Гра «Яке це мовлення?» Хлопчики підводять руку, якщо почують про усне мовлення; дівчатка — про писемне. • Двоє учнів розмовляють. • Учителька пише на дошці. • Бабуся розмовляє по телефону. • Тато читає газету. • Діти пишуть у зошиті. III. повідомлення теми, мети уроку — Наша мова складається з речень. Сьогодні ми дізнаємося, що саме утворюють декілька речень. Але спочатку проведемо хви- линку каліграфії. IV. Хвилинка каліграфії — Напишіть каліграфічно. У у Ук укр їн
|