Урок 12
Тема. Поділ тексту на речення. Зв’язок слів у реченні Мета:закріплювати знання учнів про речення як складову частину зв’язного мов- лення; учити розрізняти на слух незавершені і завершені речення; розвивати вміння ділити текст на речення, відокремлювати речення одне від одного, встановлювати зв’язок слів у реченні; виховувати бережливе ставлення до природи.
Хід урОКу I. Організаційний момент Вже дзвінок сигнал нам дав: Працювати час настав. Тож і ми часу не гаймо, роботу швидше починаймо! II. актуалізація опорних знань 1 Гра «Мікрофон» — Що таке текст? — З чого складаються речення? — як позначаються на письмі початок і кінець речення? — як пишуться слова в реченні? — Що виражає речення? 2 Колективна робота. Гра «Знайди речення» Навесні кожен прагне… А ти посадив своє дерево? як воно називається? Доглядай його. — Випишіть речення. — як можна назвати першу групу слів? (незавершене речення) — Спробуйте закінчити думку. (навесні кожен прагне поса- дити деревце.) III. каліграфічна хвилинка Б б бе різ ка — яке слово можна утворити? (Берізка) IV. повідомлення теми і мети уроку — Сьогодні на уроці ми будемо вчитися ділити текст на ре- чення, встановлювати зв’язок слів у реченні. V. мотивація навчальної діяльності 1 Поділ тексту на речення — Прочитайте мовчки. Встановіть межі речення. Прочитайте вголос, виділяючи кінець кожного речення зниженням голосу і па- узою. БерІЗКА Зростала на галявині молода берізка до лісу прийшли хлоп- чики вони підійшли до берізки і встромили в її стовбур сокиру здригнулась берізка впали на землю прозорі краплинки далеко ще до осені а берізка стоїть жовта.
— Спишіть текст. Перше слово в кожному реченні пишіть з ве- ликої букви. У кінці речення ставте крапку. — як ви оцінюєте вчинок хлопчиків? чому? 2 Робота з дидактичним матеріалом. Зв’язок слів у реченні Весело літала біля квітка бджілка. Весело літає біля квітки бджілка. — яку групу слів не можна назвати реченням? чому? Висновок. Слова в реченні пов’язані між собою. 3 Фізкультхвилинка VI. узагальнення і систематизація знань 1 Творча робота — Прочитайте речення. Зверніть увагу на слова, подані в дуж- ках. чи зв’язані вони з іншими словами в реченні? Мурашка побачила на дорозі (зернина). Хотіла принести її у свою (нірка). Але не могла підняти. Тоді їй допомогли інші (мурашка). — Змініть слова в дужках таким чином, щоб утворилися ре- чення. Запишіть їх у зошит.
2 Робота з дидактичним матеріалом. Робота в групах Кожна група отримує картку із завданням прочитати слова, зі слів кожного рядка утворити прислів’я, пояснити його зміст. До, язик, Києва, доведе. Під, камінь, лежачий, і, не тече, вода. Бджола, а, мала, та, й, працює. З, великий, іскри, буває, малої, вогонь. 3 Складання речень за сюжетним малюнком, запропонованим учителем — Складіть речення за малюнком. Запишіть 1–2 речення в зо- шити.
VII. підсумок уроку — Що нового дізналися на уроці? (слова в реченні пов’язані між собою.) — Що навчилися робити? (Училися ділити текст на речення, встановлювати межі речення.)
Вправа «Незавершене речення» • На сьогоднішньому уроці я вдосконалив свої знання про… • На сьогоднішньому уроці найважливішим відкриттям було…
• На сьогоднішньому уроці я навчився… • На сьогоднішньому уроці мені запам’яталися такі види ро- боти... • Мені було цікаво, коли…
|