Урок 14
Тема. Питальні речення. Розділові знаки в кінці питальних речень. Логічний наголос у питальних реченнях Мета:дати уявлення про питальні речення; формувати навички інтонування питаль- ного речення; розвивати усне мовлення учнів; виховувати бережливе ставлення до книги.
Хід урОКу I. Організаційний момент Встали, дітки, всі рівненько, Посміхнулися гарненько, Настрій на урок взяли Й працювати почали. II. актуалізація опорних знань
Гра «Слова загубились» — Доповніть речення словами з довідки. Запишіть їх. лісами та садками іде… осінь. На ній золоте...
На голові віночок з...... яка мила чарівниця-осінь! (Щедра, вбрання, осінніх квітів) — Скільки речень ви записали? — Доведіть, що це речення. — Прочитайте розповідні неокличні речення. — Прочитайте розповідні окличні речення. — який розділовий знак ставиться в кінці розповідного нео- кличного речення? — який розділовий знак ставиться в кінці розповідного оклич- ного речення? III. мотивація навчальної діяльності 1 Робота над загадкою
• Не кущ, а з листочками. Не сорочка, а зшита. (Книга)
2 Бесіда — як називається дім, де зберігаються підручники, художня література? (Бібліотека) — як називається професія людини, яка обслуговує відвідува- чів бібліотеки? (Бібліотекар) — як називають відвідувачів бібліотеки? (Читачі) — як називається зала у приміщенні бібліотеки? (Читальна зала) 3 Каліграфічна хвилинка Бб біб лі от ек ка — яке слово можна утворити? 4 Гра «Роз’єднай слова» — Утворіть речення і запишіть його. дітипідклеїликнигиушкільнійбібліотеці. — яке це речення за метою висловлювання та інтонацією? IV. повідомлення теми, мети уроку — Сьогодні на уроці ми ознайомимося з новим типом речень, їх особливостями, навчимось їх вирізняти серед інших, складати та правильно записувати. V. сприймання й усвідомлення нових знань 1 Колективна робота — Прочитайте діалог.
— Доброго дня! — Здрастуй! — я хочу здати підручники за перший клас. — У якому стані твої підручники? — У належному. я їх підклеїв. — Хочеш отримати підручники для другого класу? — Звісно! — Ось твій комплект. Учися добре! — Спасибі! — Знайдіть і прочитайте речення, у яких про щось запиту- ється. — як ви вважаєте, як такі речення можна назвати? (пи- тальні) — який знак ставимо в кінці питального речення? Загадка
• Він після речення, цитати Вмостився, схожий на гачок. Всіх нас примушує питати, А сам ні пари з вуст — мовчок! — Випишіть питальні речення. 2 Пояснення вчителя — речення, у якому про щось запитується, називається пи- тальним. У кінці питального речення ставиться знак питання.
3 Робота в парі. Складання діалогу на тему «В зоопарку» — як називаються речення-запитання? (питальні) — як називаються речення-відповіді? (розповідні) 4 Фізкультхвилинка
VI. узагальнення і систематизація нових знань 1 Робота з дидактичним матеріалом — Спишіть. Поставте потрібні знаки в кінці речень. Визначте типи речень. — Де це ти порвав штани лазив знов по кавуни — Кавуни не винні: лазив я по дині
2 Інтонування речень. Самостійна робота Г. Бойко — Прочитайте речення. Складіть запитання за зразком.
Де живе їжачок? ...? ...? ...? Їжачок живе у лісі. Він їсть мишей, змій. Білочка теж живе у лісі. Вона їсть гриби та горішки.
— Спишіть перші два запитання і відповіді до них. 3 Робота за таблицею
ПиТАльНІ речеННя
Уживають для того, щоб про щось запитати
Вимовляють із питальною інтонацією
Наприкінці ставлять знак питання
VII. підсумок уроку. рефлексія — З якими новими реченнями ви ознайомилися на сьогодніш- ньому уроці? (З питальними) — чому ці речення називаються питальними? (Бо в них про ко- гось чи про щось запитується.) — Що ставимо в кінці питальних речень? (Знак питання) — Оцініть свою роботу на уроці. • Зелена картка — працював активно, старанно, творчо, без по- милок. • Жовта картка — працював і старався, іноді припускався незна- чних помилок. • червона картка — працював нижче своїх можливостей, був не- уважний.
|