Тестування
1. Що трапилося з ластів’ячим гніздом? а) Його скинули з дерева діти; б) воно розвалилося від води. 2. чому одне ластів’ятко не могло здійнятися? а) Бо мало перебите крило; б) бо ще не вміло літати. 3. чому восени ластівки зібралися табунцем? а) Настав час відлітати в теплий край; б) вони летіли шукати поживу.
4. чому ластівка дивилася в синє небо? а) Тому, що вона сумувала за іншими ластівками; б) тому, що їй боліло перебите крило. III. актуалізація опорних знань 1 Робота над загадкою • Хитра я і довгохвоста. На курей я вельми ласа — В них таке смачненьке м’ясо… Вовку-братку я сестриця, А зовуть мене... (лисиця). 2 Гра «Знаки загубилися» — лисичка бігла, хвостиком махнула — знаки в реченнях за- чепила. Відновіть текст, розставте розділові знаки. Запишіть текст у зошити. Ми ходили до осіннього лісу… листя на деревах стало різноко- льорове… Хто ж це його пофарбував… Та це ж чарівниця-осінь… — Прочитайте розповідні неокличні речення. — Прочитайте питальні речення. — Прочитайте розповідне окличне речення. 3 Гра «Мікрофон» — Що виражає речення? — які речення називаються розповідними? — На які групи за інтонацією розподіляються розповідні ре- чення? — які речення називаються питальними? — який знак ставиться в кінці питального речення? IV. повідомлення теми й мети уроку — Сьогодні на уроці ви ознайомитесь із поняттям «логічний наголос» та продовжите роботу над удосконаленням свого мов- лення. V. сприймання та усвідомлення нового матеріалу 1 Словникова робота. Гра «Шифрувальники» — розшифруйте слова. Знайдіть серед них назву осіннього мі- сяця. иплень ругеднь падтолис — листопад — це одинадцятий місяць календарного року. Його назва пов’язана з опаданням у цей час листя з дерев. Ще мі- сяць листопад називають падолистом.
2 Хвилинка каліграфії Лл ли ил ал лл — Складіть речення, запишіть каліграфічно. ворота зимі Листопад відчиняє. 3 Робота з дидактичним матеріалом — Прочитайте речення. Восени лелеки відлітають у теплі краї. — Прочитайте запитання, підвищуючи голос, коли вимовля- ється виділене слово. (діти дають повну відповідь на кожне запи- тання та записують їх у зошит.) — Хто відлітає в теплі краї? — Коли лелеки відлітають у теплі краї? — Куди відлітають лелеки восени? Висновок. Коли ми запитуємо, то підвищуємо голос на тому слові, яке показує, про що запитуємо. 4 Вчись виразно читати! Ознайомлення з логічним наголосом (практично) — Прочитайте питальне речення так, щоб одержати відповідь, подану в дужках. У синьому небі пливуть білі хмари? (Так, пливуть.) (Так, у синьому.) (Так, білі.) 5 Фізкультхвилинка
VI. узагальнення й систематизація отриманих знань 1 Робота в парі — Прочитайте текст. Поставте запитання до виділених слів, використовуючи слова чомучки: Хто? де? Хто? Які? (одинучень запитує, інший відповідає, і навпаки.) Славко захворів. Він лежить у лікарні. Петрик і Наталка допо- магають йому вчити уроки. Гарні друзі у Славка! — Запишіть питальні речення. 2 Робота над скоромовкою. Швидкість мовлення Бабин біб зацвів у дощ, Буде бабі біб у борщ.
— яке слово в скоромовці однаково читається зліва направо і справа наліво? — які інші слова, що так само читаються, ви знаєте? (Алла, пилип, око, корок, піп...)
3 Гра «Зачаровані слова»
VII. підсумок уроку — який вид роботи на уроці сподобався більше всього? чому? Оцініть свою роботу на уроці смайликом.
|