Урок 27
Тема. Тематичні групи слів. Складання рядів слів за певною змістовою ознакою (видовою або родовою) Мета:ознайомити учнів з поняттями «тематична група слів»; учити розподіляти слова на тематичні групи; розвивати вміння розподіляти ряд слів на дві групи за смисловою ознакою, доповнювати кожну групу 2–3 словами; удосконалювати навички калігра- фічного письма; виховувати уважність.
Хід урОКу I. Організаційний момент Учитель
Учні Добрий день, другий клас! Дуже рада бачить вас!
На урок прийшли ми знову І навчатися готові!
II. актуалізація опорних знань
— Назвіть слово. Поставте до нього питання. Хліб, печиво, цукор, дівчинка, булка, теля, вікно, жук, комар, дерево, зима, білка, вода. — Що називають ці слова? (предмети)
— До поданих слів доберіть назви ознак. Запишіть їх.
Зразок. яблуко — кругле, стигле, соковите, зимове. Огірок —...,...,.... Виноград —...,...,.... Цибуля — …, …, ….
— Послухайте загадку. Про кого вона?
• Прийшла вона із довгим віником На бесіду із нашим півником, Схопила півня на обід Та й замела мітлою слід. (Лисиця) — які дії виконала лисиця? (прийшла, схопила, замела) — Що робите ви, коли збираєтесь уранці до школи? (діти на- зивають тільки дії.) III. мотивація навчальної діяльності Слухання вірша Буква до букви — І виникло слово. Слово до слова — Звучить рідна мова…
і.січовик
— як ви розумієте зміст цього вірша? — Слово — важлива одиниця української мови. За допомогою слів ми спілкуємося, передаємо думки. Слова називають предмети, ознаки, дії. Кожне слово має своє лексичне значення. — Хто такий лікар? (Це людина, яка лікує людей.) — Що таке літак? (Це машина, яка літає в небі.) — є слова, які мають спільне значення. IV. повідомлення теми й мети уроку — Сьогодні ми розглянемо такі слова і дізнаємося, які тема- тичні групи вони утворюють. V. сприймання й усвідомлення нового матеріалу
— Продовжте за зразком. Зразок. Пальто, шапка, плаття — це одяг. Ведмідь, лисиця, заєць — це… Стіл, шафа, диван — це... Глечик, склянка, каструля — це…
Висновок. Ми утворили тематичні групи, у яких слова мають спільне значення.
Зима, літо, осінь, ніч, весна. Грає, вишиває, гра, танцює. Водяний, водій, водна. — яке слово «зайве »? чому?
— В українській мові багато слів. Усі вони належать до різних тематичних груп. є короткі тематичні групи. — Запишіть назви предметів у дві групи. Пори року:... Дні тижня:... Зима, понеділок, середа, весна, вівторок, четвер, літо, п’ятниця, субота, неділя. — є тематичні групи, які весь час поповнюються новими сло- вами. — Доповніть кожну групу 2–3 словами (усно). Машини: трактор,... Професії: вчитель,... — З двома словами на вибір складіть речення і запишіть його.
|