Урок 29
Тема. Слова, протилежні за значенням Мета:дати учням уявлення про слова, протилежні за значенням; учити використо- вувати їх в усному і писемному мовленні; вчити аналізувати, порівнювати, робити висновки; розширювати словниковий запас учнів; виховувати спостережливість, мовне чуття.
Хід урОКу I. Організаційний момент
II. каліграфічна хвилинка — як кажуть, коли людина пише некаліграфічно? писати, як курка лапою. — Запишіть це речення каліграфічно. — як пишемо перше слово в реченні? — Що ставимо в кінці речення? чому? III. актуалізація опорних знань 1 Гра «Знайди синонім» — Кожне словосполучення замініть одним словом, близьким за значенням. Кипляча вода, лісовий сторож, водій автомобіля, буря на морі, маленький хлопчик. слова-підказки: шофер, шторм, дитина, лісник, окріп. 2 Удосконалення тексту — Прочитайте текст. Знайдіть у ньому недоліки і виправте їх. Прийшла зима. Випав перший сніг. Діти вибігли на вулицю. Діти катаються на лижах. Діти катаються на санчатах. Весело діт- ворі! IV. сприймання й усвідомлення нового матеріалу 1 Читання казки про антоніми
Два брати жили на світі, Був один з них працьовитий, А другий ледачий дуже. Слухай казку про них, друже. якщоодин брат вставав, Другий спать мерщій лягав. Той стоїть, а той сидить. Той мовчить, а той кричить.
Той хоробрий і правдивий, Той брехливий, полохливий. Той розумний, той дурний. Той великий, той малий. День і ніч брати сварились І ніколи не мирились. Все, що перший будував, Другий миттю руйнував. Кожен рать повів свою, Стрілись вороги в бою. Із високим стрівсь низький, На товстого йшов тонкий. Стрів білявого чорнявий, Огрядного — худорлявий. На сумного йшов веселий, На тендітного — дебелий. Ця кривавая війна — Нині сива давнина. Хоч брати вже й помирились, Після них слова лишились Дуже горді, незалежні, Абсолютно протилежні. В мові ці слова живуть, Їх антонімами звуть. А. свашенко
Обговорення тексту. Знаходження слів, протилежних за значенням.
2 Пояснення вчителя — Без антонімів не можна обійтись у нашій мові. Це слова- «навпаки», тобто слова, протилежні за значенням. Світ трима- ється на боротьбі протилежностей. Добро перемагає зло, після зими настає літо, життя перемагає смерть. З давніх пір люди користуються антонімами. У мовну скарб- ницю їх люди сховали — у загадки, прислів’я, приказки. 3 Робота над загадками — Відгадайте загадки. Назвіть антоніми. • Вдень блідніє, а вночі ясніє. (Місяць) • чорнакорова — всіх поборола. Біла прийшла — всіх підняла. (день — ніч)
4 Робота над прислів’ями — Запишіть прислів’я. Підкресліть слова, протилежні за зна- ченням.
• Краще гірка правда, ніж солодка брехня. • Багатому свято,а вбогому діла багато. • Мала праця краща за велике безділля. 5 Гра «Скажи навпаки» (гра з м’ячем) День — …, зима — …, гарно — …, світло — …, сидить — …, хо- лод — ….
6 Фізкультхвилинка
|