Урок 25
Тема. Аналіз перевірної роботи. Спостереження за лексичним значенням слова Мета:ознайомити учнів з поняттям «лексичне значення» слова; учити знаходити в тлумачному словнику лексичне значення слів; розвивати мовлення, збагачувати словниковий запас; виховувати любов до природи.
Хід урОКу I. Організаційний момент Ось і знову дзвінок лунає, Мелодійно і срібно звучить. Він до класу дітей скликає, Щоб успішно нового навчить. II. аналіз перевірної роботи
III. актуалізація опорних знань учнів 1 Гра «Мікрофон» — З чого складається наше мовлення? (З речень) — Що виражає речення? (речення виражає закінчену думку.) — З чого складається речення? (речення складається зі слів.) — як пишуться слова в реченні? (слова в реченні пишуться окремо.) — як пишеться перше слово в реченні? (перше слово в реченні пишеться з великої букви.) 2 Складання й аналіз речень — Складіть речення з поданих слів. люблять, учні, школу, свою. любить, школа, учнів, своїх. — Доведіть, що це речення. Картка-підказка — на дошці. Картка-підказка
Міркуй так: • Це речення, бо виражає... • Воно складається зі... • Слова в речення пов’язані...
Учні аналізують і порівнюють два речення, роблять висновок, що зміст речення змінюється залежно від розташування слів.
IV. мотивація навчальної діяльності. повідомлення теми уроку — Щоб скласти речення, ви користувалися словами. Дружать Іра і Хома, Дружать в реченні слова… Коли дружать діти — буде дружний клас, А коли слова подружать — Вийде речення у нас. Л. павленко — Але для того, щоб скласти речення, нам потрібні слова. Слова потрібні, щоб спілкуватися, передавати думки, почуття. Про слова люди навіть придумали загадку. • Не мед, а до всього липне. — Щоб зрозуміти співрозмовника, достатньо 4–5 тис. слів. Але цього замало. чим більше слів та їх значень знає людина, тим краще вона висловлює свої думки. Таку людину називають ціка- вим співрозмовником. Ви бажаєте бути такими? Тоді вирушаємо у країну Слова. через слово ви дізнаєтесь навіть про те, чого ні- коли не бачили і не чули. V. сприймання й усвідомлення нового матеріалу 1 Робота з дидактичним матеріалом. Дослідження — З чого складаються слова в писемному мовленні? (із букв) — З чого складаються слова в усному мовленні? (Зі звуків) — чи достатньо тільки звуків і букв, щоб зрозуміти слово? — Прочитайте вірш, який лежить у вас на парті. ложка — це ложка, Нею суп їдять. Кішка — це кішка, У неї семеро кошенят. я вигадала слово, Кумедне слово — плім. Повторюю я знову Плім, плім, плім. Парта — це парта, За нею я сиджу. Шапка — це шапка, Взимку її одягну і піду. Ось бігає й стрибає Плім, плім, плім. Нічого не означає І значення не має Це дивне плім, плім, плім.
— Що означає слово ложка? кішка? шапка? — Що означає слово плім? — Це не слово, воно нічого не означає, тобто не має значення. Значення — це важлива ознака слова. Без нього немає слова як та- кого. Усі слова мають лексичне значення. 2 Ознайомлення з тлумачним словником 1) Повідомлення вчителя про призначення тлумачного словника. Буває, що слово відоме давно, А знає не кожен, що значить воно. І тут у пригоді стає визначник. Скарбів наших мовних тлумачний словник. д. Білоус
2) розглядання будови словника. 3) Тлумачення 1–2 слів на вибір. 3 Хвилинка каліграфії пп пп пп пр ре дм ет
4 Словникова робота — Незрозумілі слова можуть зустрітися вам на будь-якому уроці. розгадайте ребус. , а=д П
Предмет — це певна річ, яка використовується для чогось. (на- приклад, ручка для письма.) Предмет — це коло знань, що творить окрему дисципліну ви- кладання. — Утворіть словосполучення з цим словом. алмий йинво предмет іцакийв ийтеврд ійисн
— Запишіть слова. Підкресліть слова, близькі за значенням, до слова предмет. річ, казка, урок, об’єкт, хліб.
— Закінчіть речення. У другому класі ми вивчаємо... Це цікавий... 5 Фізкультхвилинка
6 Слухання уривка з вірша Н. Красоткіної «Ліс»
В світі є ліси казкові: Хвойні, листяні чудові, Мішані є і тропічні, Саксаулові незвичні. В хвойних — сосни і ялини, Кедри, піхти і модрини. Пахне в лісі цім живиця, є морошка і брусниця. Де ростуть берізки й клени, Тис, ялиночка зелена, ясен, сосни і дубочки — Це вже мішані лісочки. А на півдні, де тепліше, Ще буває цікавіше. В пишнім листі все буяє, ліс тут листяним буває. Та летять листочки долі, Взимку всі дерева голі. І стоять так до весни, Дивляться чарівні сни. ліс — це диво, ліс — це казка. Тож заходьте в ліс, будь ласка, Але завжди пам’ятайте: Диво-ліс охороняйте! — Значення яких слів вам було незрозумілим? — Значення цих слів ми можемо знайти в тлумачному слов- нику. 1-йряд шукає значення слова модрина, 2-й ряд — живиця, 3-йряд — морошка. — Про що цей уривок? (про ліс) — Що таке ліс? (дерева) — Біля дому ростуть дерева. Це ліс? (ні, ліс — це багато де- рев.) — У лісосмузі багато зрізаних дерев. Це ліс? (ні, повинні бути живі рослини.) — Де ростуть ліси? (на великих просторах землі.) Висновок. ліс — це багато дерев, які ростуть на великих про- сторах.
— З яких дерев складається мішаний ліс? (Берізки й клени, тис, ялина зелена, ясен, сосни і дубочки) — як назвати ці предмети одним словом? (дерева) — які серед цих дерев листяні? А які — хвойні? — Поясніть значення слова береза. (Береза — листяне дерево з бі- лим стовбуром.) — Поясніть значення слова сосна. (Це хвойне дерево, на гілках якого ростуть голочки.) — Складіть з цими словами речення і запишіть їх. VI. Осмислення й узагальнення отриманих знань 1 Розв’язування кросворда
Д е р е В О
1) Велике могутнє дерево. (дуб) 2) Дерево, листя якого нагадує п’ять людських пальців. (Клен) 3) Дерево з плодами, схожими на лампу. (Груша) 4) Південне дерево з великими помаранчевими плодами. (Апель- син) 5) Фруктове дерево з ягодами темно-червоного кольору. (Вишня) 6) Дерево, плодами якого є шишки. (сосна) — Прочитайте, яке слово об’єднує всі ці слова по вертикалі. (дерево) 2 Аудіювання. В. Сухомлинський «Дуб під вікном» — Хто охороняє дерева в лісі? (Лісник) — Послухайте оповідання про нього і дайте правильні відповіді на запитання. ДУБ ПІД ВІКНОМ Молодий лісник побудував у лісі велику кам’яну хату і посадив дуба під вікном. Минали роки, виростали у лісника діти, розрос- тався дубок, старів лісник. І ось через багато літ, коли лісник став дідусем, дуб розрісся так, що заступив вікно. Стало темно в кім- наті, а в ній жила красуня — лісникова онучка.
— Зрубай дуба, дідусю, — просить онучка, — темно в кімнаті. — Завтра вранці почнемо... — відповів дідусь. Настав ранок. Покликав дідусь трьох синів і дев’ятьох онуків, покликав онучку-красуню й сказав: — Будемо хату переносити в інше місце. І пішов з лопатою копати рівчак під фундамент. За ним пішли три сини, дев’ять онуків і красуня-онучка.
|