Брестський мир та Центральна Рада
17 грудня 1917 року більшовистська Рада Народних Комісарів надіслала українському уряду ультиматум, в котрому вимагала дозволити їм ввести свої війська на Україну, а також вимагала не допускати на Дон офіцерів і козаків. Український уряд 18 грудня відмовився приймати цей ультиматум. Розпочалась українсько-більшовистська війна. Більшовики вели її від імені маріонеточного Українського Радянського уряду. Сюди надсилались більшовистські російські частини. Наступ очолив В. Антонов - Овсієнко. Йому Ленін писав, щоб той захватував на Україні і надсилав до Росії продовольство. За таких умов, Центральній Раді було дуже складно протистояти більшовистській окупації. В січні 1918 р. в Київі спалахнуло повстання робітників-більшовиків (переважно росіян). Воно було придушено 4 лютого 1918 р. з величезним трудом українськими добровільними частинами. Не вистачило сил щоб захистити від більшовиків і Київ, тому на захист його встали київські гімназисти. У нерівній битві 29 січня біля станції Крути загинуло 300 гімназистів. Український поет Павел Тичина писав про похорон цих героїв (їх поховали у Києві, на Аскольдовій могилі):
На Аскольдовій могилі Багрянистий цвіт. По кривавій, по дорозі Нам ідти у світ. На Аскальдовій могилі Поховали їх, Триста учнів українських, Славних, молодих. На Аскольдовій могилі- Український цвіт…
Однак наступ більшовиків зупинити не вдалось. Скоро Центральна Рада була вимушена евакуюватися з Києва. Але перед цим, 22 січня вона видала Четвертий Універсал, в якому оголосила про створення незалежної української держави. Генеральний Секретаріат був перетворений в Раду Народних Міністрів. Його головою став Всеволод Голубович. Український уряд переїхав в Житомир. 9 лютого уряд УНР підписав Берестейський мир з Німеччиною, за яким з середини лютого 1918 р. почався наступ об’єднаних німецьких і українських військ на територію захоплену більшовиками. В квітні вся Україна була визволеною. Однак, з самого початку німецька влада почала активно втручатись в українські справи. 29 квітня відбулась сесія Центральної Ради, на котрій була прийнята конституція УНР і обраний президент УНР - Михайло Грушевський. Однак, в той же день, за підтримкою німців владу захопив генерал ПавлоСкоропадський. Центральна Рада перестала існувати. В країні розпочалась кровопролитна громадянська війна.
Гражданская война. Здесь сыты без еды И пьяны без вина. А пулю, что летит Не повернешь назад. Ты думал - враг убит, А оказалось - брат.
Після вигнання з Києва уряд Центральної Ради підписав 26 січня 1918 р. у Бресті угоду з державами німецького блоку. Згідно з цією угодою УНР зобов'язувалася постачати продовольство, а Німеччина і Австро-Угорщина - надати Центральній Раді дипломатичну і воєнну допомогу у боротьбі проти більшовицьких сил. Радянська Росія не мала сил, щоб протидіяти Німеччині, а тому змушена була підписати також 3-го березня 1918 р. у Бресті угоду, згідно з якою, зокрема, визнавала Центральну Раду і окупацію України німецькими і австро-угорськими військами.
|