Студопедия Главная Случайная страница Обратная связь

Разделы: Автомобили Астрономия Биология География Дом и сад Другие языки Другое Информатика История Культура Литература Логика Математика Медицина Металлургия Механика Образование Охрана труда Педагогика Политика Право Психология Религия Риторика Социология Спорт Строительство Технология Туризм Физика Философия Финансы Химия Черчение Экология Экономика Электроника

Лабораторна робота № 14





Тема: Підпрограми.

Мета:Формування вмінь та навичок роботи з підпрограмами-процедурами та підпрограмами-функціями.

Контрольні запитання:

1. Що таке підпрограма?

2. Для розв¢язування яких задач користуються підпрограмами?

3. Вкажіть особливості оформлення підпрограми у вигляді процедури.

4. У яких випадках можна і доцільно використовувати нестандартну функцію?

5. Вкажіть особливості оформлення підпрограми у вигляді функції.

6. Який існує зв¢язок між формальними та фактичними параметрами?

7. Чи можливо скласти процедуру без параметрів?

8. Що розуміють під глобальними даними

9. Що розуміють під та локальними змінними?

10. Якщо в процедурі і в основній програмі є змінні з однаковими іменами, то якою є область дії кожної з них?

Завдання 1. Написати програму.

Вимоги до завдання:

- необхідні дані вводити з клавіатури;

- використати підпрограми-процедури.

 

Варіанти:

1. Визначити найбільше з трьох чисел.

2. Нехай є М робочих місць і К спеціалістів. Визначити кількість L варіантів закріплення спеціалістів за робочими місцями, якщо відомо, що , (M > K).

3. Обчислити площу довільного чотирикутника, якщо відомі всі його сторони й діагональ (використати в ролі підпрограми алгоритм обчислення площі трикутника за формулою Герона , де р – півпериметр).

4. З п¢яти введених пар (x, y) виявити таку, при якій вираз 3 x -4 y +5 приймає найбільше значення.

5. Оформити у вигляді процедур обрахування суми 1+2+3+...+ N та добутку 1*2*3*…*N та з’ясувати, на скільки значення добутку перевищує значення суми.

6. Задано координати центра (x, y) та радіуси R трьох кіл. Визначити довжини кіл, площі кругів, обмежених цими колами та віддаленість кіл від початку координат. Вказати найбільш віддалене коло.

7. Дано масив цілих чисел із 15 елементів. Підрахувати суму елементів з 1-го по 12-й та суму елементів з 8-го по 15-й.

8. Дано координати кінців трьох відрізків. Обрахувати довжину ламаної, що складається з цих відрізків (оформити у вигляді процедури алгоритм обчислення довжини відрізка ).

9. Дано координати вершин трикутника. Знайти периметр та площу трикутника.

10. Два спортсмени одночасно починають рух із однієї точки. Перший спортсмен починає рух із швидкістю 10 км/год і рівномірно за кожну наступну годину збільшує швидкість на 1 км/год. Другий починає рух із швидкістю 9 км/год і збільшує швидкість теж рівномірно на 1,6 км/год. Визначити, який спортсмен пройде більший шлях через 1 год; через 4 год. (Відстань, пройдена з рівномірним прискоренням, описується формулою ).

11. Дано три сторони трикутника. Визначити його кути. (Згідно теореми косинусів кут між сторонами a і b дорівнює , для обчислення арккосинуса використати співвідношення ).

12. Футболіст ударом ноги посилає м¢яч вертикально вверх з висоти 1 м з початковою швидкістю 20 м/с. На якій висоті м¢яч буде через 1 с; 2 с; 5 с. (Рух м¢яча описується формулою , де y – висота в момент t; y0 – початкова висота; V0 – початкова швидкість; g = 9,8 м/с2 – прискорення вільного падіння).

13. Відомий радіус кола з центром в точці О і координати точок на колі A (a 1, a 2); B (b 1, b 2); C (c 1, c 2); D (d 1, d 2). Знайти різницю периметрів трикутників AOC і COD. (Формула для обчислення довжини відрізка ).

14. Населені пункти задані своїми координатами М1(-1,1); М2(1,7); М3(0,3); М4(6,4). Визначити, який населений пункт найближче розміщений до залізничної колії, що задається рівнянням .

15. Траєкторія снаряда, який вилітає з гармати під кутом з початковою швидкістю V 0, описується рівняннями , . З точністю х = 2 км визначити точку, в який снаряд “піде під землю”. Задачу розв¢язати при = , V = 35 км/хв і при , V =30 км/хв. (Вказівка: починаючи з х =0 з кроком 2 обчислюємо значення y(x) і перевіряємо умову y(x) <0. Точка, в якій виконається вказана умова, і є розв¢язком).

 

Завдання 2. Написати програму.

Вимоги до завдання:

- дані ввести з клавіатури;

- використати підпрограму функцію.

 

Варіанти:

1. Знайти різницю .

2. За заданими дійсними числами c і d (c<d) обчислити суму інтегралів методом трапецій при n=20 для першого інтеграла і при n=100 для другого.

3. Обчислити вираз: .

4. Обчислити значення функції: .

5. Обчислити значення визначеного інтеграла методом Сімпсона: .

6. Обчислити значення інтеграла методом трапецій.

7. Обчислити значення функції , де , x ij - елементи матриці ;
y i - елементи масиву (y 1, y 2, …, y 10).

8. Обчислити значення визначеного інтеграла методом Сімпсона: .

9. Обчислити значення виразу: .

10. Обчислити значення визначеного інтеграла методом Сімпсона: .

11. Обчислити значення інтеграла методом трапецій.

12. Дано дійсне число a >0, обчислити значення виразу: .

13. Обчислити значення інтеграла . методом трапецій

14. Обчислити значення виразу: .

15. По заданих 10-елементних масивах А, В и С обчислити:

.


Лабораторна робота № 15

 

Тема: Файли.

Мета:Формування вмінь і навичок створення та використання файлів послідовного доступу. Закріплення вмінь і навичок використання вказівок вводу-виводу та опрацювання рядків. Застосування вмінь і навичок програмування алгоритмів лінійної, розгалуженої та циклічної структури.

Контрольні запитання.

2. Коли та з якою метою доцільно використовувати файли в програмуванні?

3. Які типи файлів використовуються в Turbo Pascal?

4. Як в розділі типів задається файловий тип?

5. Як описати змінні файлових типів?

6. У чому переваги та недоліки кожного типу файла стосовно форматів записів та швидкості опрацювання різних типів файлів?

7. Чи правильний запис: VAR F:TEXT;?

8. Чи правильний запис: VAR F1=FILE OF CHAR;?

9. Чи правильний запис: VAR F2:FILE OF ARRAY[1..15] OF CHAR;?

10. Чи правильний запис: VAR F3:FILE OF REAL;?

11. Чи правильний запис: VAR F4:FILE OF ARRAY[’A’..’T’];?

12. Що відбувається на рівні операційної системи при відкритті файла?

13. Як створити файл послідовного доступу?

14. Чим відрізняються формати записів вказівок Write та Рrint при занесенні даних у файл послідовного доступу?

15. Як здійснюється зчитування даних з файла послідовного доступу?

16. Як здійснюється перевірка кінця файла і коли вона застосовується?

17. Як закрити файл?

18. Що відбувається на рівні операційної системи при закритті файла?

19. Як створити файл прямого доступу?

20. Як записати чи зчитати з довільного місця дані з файла прямого доступу?

21. Чи можна відкрити один і той самий файл і для читання, і для запису?

22. Де зберігаються файли?

23. Як здійснюється доступ до компонентів файлів?

24. Які операції можливі з файлами?

25. Яка різниця між операторами REWRITE(F1) i REWRITE(F1,’DIL.DAT’)?

26. Яка різниця між операторами RESET(F1) i RESET(F1,’DIL.DAT’)?

 

Завдання 1. Скласти дві програми: першу – для створення файла послідовного доступу, другу - для опрацювання даних, записаних у цей файл.

Вимоги до програми:

– значення даних першої програми ввести з клавіатури з відповідною перевіркою коректності даних та їх типів;

– перед відкриттям файла в другій програмі для опрацювання даних передбачити перевірку існування файла. При відсутності файла видати відповідне повідомлення та завершити виконання програми;

– результати виконання другої програми вивести на екран в одному діалоговому вікні.

 

Варіанти:

 

1. Протокол лижних гонок записати у файл Ski.txt. Для кожного учасника вводиться прізвище, час старту (години, хвилини, секунди) та час фінішу. Використовуючи сформований файл, вивести прізвища учасників, які виконали норматив.

2. Сформувати Файл Book.txt з прізвищ улюблених письменників учнів класу (учні по черзі вводять по три прізвища письменників). Використовуючи сформований файл, надрукувати прізвища п'яти найпопулярніших.

3. Сформувати файл Exam.txt за результатами здачі сесії групою студентів. При цьому для кожного студента вводиться прізвище та три відповідні оцінки. Використовуючи сформований файл, вивести результати сесії у вигляді таблиці. У заголовку таблиці вивести назви предметів.

4. Задана розріджена матриця (розмірності не більш 7x7), яка складається з нулів та одиниць. Сформувати файл Mlist.txt, в якому запам'ятати матрицю в такому вигляді: кількість рядків, кількість стовпців, а далі – номери рядків та стовпців, на перетині яких знаходяться ненульові елементи. Використовуючи сформований файл, вивести матрицю на екран у звичному вигляді.

5. Задана розріджена матриця (розмірності не більш 10x10). Сформувати файл Mlist.txt, в якому запам'ятати матрицю в такому вигляді: кількість рядків, кількість стовпців, а далі – номери рядків, стовпців та значень ненульових елементів. Використовуючи сформований файл, вивести матрицю на екран у звичному вигляді.

6. Сформувати файл Frend.txt з прізвищ та дат (дня, місяця і року) народження ваших друзів. Використовуючи сформований файл, вивести прізвища тих, хто народився влітку.

7. Сформувати файл Name.txt, в якому зберегти список імен. Використовуючи сформований файл, вивести імена, що починаються з букви А.

8. Сформувати файл Stud.txt такої структури: прізвище студента, стать (одна буква – Ч або Ж), рік народження. Вивести список студентів чоловічої статі, вказавши їх вік. Після списку вивести середній вік відібраних студентів.

9. Сформувати файл Car.txt, що має містити інформацію про автолюбителів у форматі: прізвище водія, марка автомобіля, колір автомобіля. Використовуючи сформований файл, вивести на екран дисплея відомості про автолюбителів, що мають автомобіль Жигулі зеленого кольору.

10. Сформувати файл Stud.txt з даними про студентів одного курсу (прізвище, стать, рік та місяць народження). Використовуючи сформований файл, вивести прізвища студентів чоловічої статі, що народились влітку.

11. Сформувати файл Rozklad.txt, що містить інформацію про поїзди, які відправляються з залізничного вокзалу м. Києва (номер поїзда, станція призначення, час відправлення, час в дорозі). Використовуючи сформований файл, вивести інформацію про поїзди, які відправляються у ковельському напрямку від 20 до 24 годин.

12. Сформувати файл Play.txt, що має містити інформацію про побутові магнітофони у форматі: марка магнітофона та його вартість. Використовуючи сформований файл, вивести інформацію про магнітофони вартістю менше m гривень.

13. Сформувати файл Book.txt, який має містити дані про книги з програмування вашої особистої бібліотеки (прізвище автора і його ініціали, назва книги, назва видавництва, рік видання). Використовуючи сформований файл, вивести на екран дисплея прізвища авторів і назви книг, випущених видавництвом Діалектика.

14. Сформувати файл Magazin.txt, що має містити відомості про магазини вашого району у форматі: тип товарів магазину (Універмаг, Продукти, Тканини,...), його номер та адресу. Використовуючи сформований файл, вивести інформацію про всі магазини, в яких торгують хлібом.

15. Сформувати файл Kub.txt, що має містити відомості про кубики у форматі: розмір кожного кубика (довжина ребра в сантиметрах), його колір (червоний, жовтий, зелений чи синій) та матеріал (дерево, метал, картон). Знайти кількість дерев'яних кубиків з ребром 3 см і кількість металевих кубиків з ребром, більшим за 5 см.

Завдання 2. Скласти програму для дописування даних у файл послідовного дописування, створений в результаті виконання першої програми попереднього завдання. Після дозапису даних у файл знову виконати програму обробки його даних (тобто другу програму попереднього завдання).

 








Дата добавления: 2015-09-19; просмотров: 810. Нарушение авторских прав; Мы поможем в написании вашей работы!




Важнейшие способы обработки и анализа рядов динамики Не во всех случаях эмпирические данные рядов динамики позволяют определить тенденцию изменения явления во времени...


ТЕОРЕТИЧЕСКАЯ МЕХАНИКА Статика является частью теоретической механики, изучающей условия, при ко­торых тело находится под действием заданной системы сил...


Теория усилителей. Схема Основная масса современных аналоговых и аналого-цифровых электронных устройств выполняется на специализированных микросхемах...


Логические цифровые микросхемы Более сложные элементы цифровой схемотехники (триггеры, мультиплексоры, декодеры и т.д.) не имеют...

Типы конфликтных личностей (Дж. Скотт) Дж. Г. Скотт опирается на типологию Р. М. Брансом, но дополняет её. Они убеждены в своей абсолютной правоте и хотят, чтобы...

Гносеологический оптимизм, скептицизм, агностицизм.разновидности агностицизма Позицию Агностицизм защищает и критический реализм. Один из главных представителей этого направления...

Функциональные обязанности медсестры отделения реанимации · Медсестра отделения реанимации обязана осуществлять лечебно-профилактический и гигиенический уход за пациентами...

Метод Фольгарда (роданометрия или тиоцианатометрия) Метод Фольгарда основан на применении в качестве осадителя титрованного раствора, содержащего роданид-ионы SCN...

Потенциометрия. Потенциометрическое определение рН растворов Потенциометрия - это электрохимический метод иссле­дования и анализа веществ, основанный на зависимости равновесного электродного потенциала Е от активности (концентрации) определяемого вещества в исследуемом рас­творе...

Гальванического элемента При контакте двух любых фаз на границе их раздела возникает двойной электрический слой (ДЭС), состоящий из равных по величине, но противоположных по знаку электрических зарядов...

Studopedia.info - Студопедия - 2014-2025 год . (0.01 сек.) русская версия | украинская версия