Студопедия — Практичне заняття № 9
Студопедия Главная Случайная страница Обратная связь

Разделы: Автомобили Астрономия Биология География Дом и сад Другие языки Другое Информатика История Культура Литература Логика Математика Медицина Металлургия Механика Образование Охрана труда Педагогика Политика Право Психология Религия Риторика Социология Спорт Строительство Технология Туризм Физика Философия Финансы Химия Черчение Экология Экономика Электроника

Практичне заняття № 9






 

Модуль І

Змістовий модуль ІІ

Тема заняття: Сутність та зміст поняття «конфлікт»

Кількість годин: 2

 

Мета заняття: розвиток навичок:

- аналізу конфліктних ситуацій та формування вміння визначати конфлікт та приймати управлінські рішення в складних ситуаціях з використанням інструментарію організаційної поведінки (аналіз ситуаційних задач)

 

План заняття:

 

1. Поняття і види конфліктів.

2. Типи конфліктів.

3. Наслідки конфліктів.

4. Конфлікт як процес.

Методичні рекомендації:

 

При підготовці до практичного заняття слід приділити увагу оволодінню основних понять: «конфлікт», «причина конфлікту», «конфліктна ситуація», «інцидент», «мотиви конфлікту», «позиція у конфлікті». Особливу увагу слід звернути на з’ясування співвідношення між цими поняттями.

Для рішення практичних задач, які пов’язані з аналізом конфліктів та їх вирішенням, важливе значення має класифікація конфліктних ситуацій, тому слід ознайомитись з матеріалами навчального посібника /Ємельяненко Л.М., Петюх В.М., Торгова Л.В., Гриненко А.М. Конфліктологія: Навч. посіб. / За заг. ред. В.М. Летюха, Л.В. Торгової. – К.: КНЕУ, 2003. – Стор. 17-22/.

 

Хід заняття

 

Під час заняття студентам пропонується рішення конкретних ситуацій. Вони повинні відповісти на питання, які наведені наприкінці кожного завдання.

 

Ситуація 1

Ви недавно призначені менеджером по кадрам. Ви ще погано знаєте співробітників фірми, співробітники ще не знають вас в обличчя. Ви йдете на нараду до генерального директора. Проходите повз курильну кімнату і помічаєте двох співробітників, що курять і про щось жваво розмовляють. Повертаючись з наради, що тривала одну годину, ви знову бачите тих же співробітників у курильні за бесідою.

Питання. Як би ви учинили в даній ситуації? Поясніть свою поведінку.

Ситуація 2

Ви начальник відділу. У відділі напружена обстановка, зриваються строки виконання робіт. Не вистачає співробітників. Виїжджаючи у відрядження, ви випадково зустрічаєте свою підлеглу - молоду жінку, що уже два тижні знаходиться на лікарняному. Але ви знаходите її в повному здоров'ї. Вона когось з нетерпінням зустрічає в аеропорті.

Питання. Як ви учините в цьому випадку? Поясніть свою поведінку.

 

Ситуація 3

Керівник прийняв на роботу фахівця, що повинний працювати у підпорядкуванні в його заступника. Прийом на роботу не був погоджений із заступником. Незабаром проявилася нездатність прийнятого працівника виконувати свої обов'язки. Заступник службовою запискою доповідає про це керівнику.

Питання. Як би ви учинили на місці керівника?

 

Ситуація 4

На зборах творчого колективу обговорювалося питання про представлення до почесного звання "Заслужений діяч науки" співробітника А. Питання про представлення до такого звання згідно з відповідним Положенням може вирішуватись або відкритим, або таємним голосуванням. Після короткого обговорення кандидатури співробітник Б. вніс пропозицію: процедуру висування провести таємним голосуванням. Зрозуміло, у результаті підсумки голосування виявилися не на користь А. Додаткова інформація:

1) ініціатором представлення А. до почесного звання виступив керівник колективу;

2) керівнику були відомі негативні висловлення на адресу А. деяких співробітників колективу з приводу нібито мавших місце незаслужених просуваннях по роботі (А. до зміни керівника колективу, яке відбулося за два роки до представлення його до почесного звання, незважаючи на успіхи в науково-дослідницькій діяльності, не знаходив належної оцінки з боку колишнього керівника М. З приходом нового керівника С. А. був призначений на вищестоящу посаду);

3) чисельність колективу, у якому трудився здобувач почесного звання, була невелика (10 чоловік); у їхньому числі були четверо співробітників, що мали почесні звання, і троє претендентів на нього.

Питання. Проаналізуйте дану ситуацію на предмет її конфліктності.

 

Ситуація 5

Бригада слюсарів-лекальників (шість чоловік) завжди трималася дуже згуртовано. Члени бригади, незважаючи на істотну різницю у віці, часто проводили разом і вільний час. Старші до молодших відносилися покровительські, молодші до старших – з повагою. Коли один із членів бригади пішов на пенсію, до неї був прийнятий молодий слюсар Акімов, який два чи три роки назад закінчив ПТУ. Спочатку до нього віднеслися насторожено. Але через місяць-два між ним і бригадою склалися цілком дружні відносини, він був прийнятий у колектив, став "своїм".

Ще місяця через два положення змінилося. Акімову як молодому і не дуже досвідченому працівнику доручили виготовлення великої серії стандартних лекал. Використовуючи традиційну технологію, він мав би заробіток на середньому рівні для бригади. Однак Акімов швидко здогадався, як можна раціоналізувати роботу. Він брав десяток заготівель і приварював їх одну до другої. Виходив пакет. Потім він вирізував потрібну форму відразу ж на всьому пакеті, шліфував торці, роз'єднував пакет і обробляв поверхню кожного лекала. Незабаром Акімов перекрив норми виробітку в три-п'ять разів, заробіток його став швидко рости й у півтора рази перевищив заробіток бригадира. На Акімова в бригаді почали коситися і помічати в його поведінці безліч вад: то відлучився невідомо куди, то нав'язався з непрошеною порадою, то, навпаки, мовчав, коли усі намагалися надати корисні поради товаришу. Нарешті, наступив повний розрив відносин. Акімов попросив начальника цеху перевести його в іншу бригаду. Але виявилося, що й інші бригади слюсарів не хочуть його приймати до себе. Через місяць Акімов звільнився з заводу.

Питання. Проаналізуйте дану ситуацію на предмет конфліктності.

 

Ситуація 6

Робітники одного з цехів підприємства неодноразово заявляли про незадовільні умови праці, висловлювали побоювання за своє здоров'я (у цеху не приділялося належної уваги забезпеченню безпеки праці). Їм уже більш трьох місяців не виплачували заробітну плату. Два дні назад з одним з робітників на виробництві стався нещасний випадок. Це переповнило чашу терпіння робітників. Вони відмовилися від роботи і запросили на збори керівництво підприємства.

Питання. Як би ви повели себе в цій ситуації як керівник підприємства?

Ситуація 7

Ви досвідчений, давно працюючий, авторитетний начальник відділу. У переддень свята ви від свого відділу представили прізвища декількох кращих співробітників для заохочення. Серед тих, кому повинні бути вручені грамота і грошова премія, Сидоров, котрого ви особисто попередили про необхідність з'явитися на урочисті збори, де йому будуть вручені грамота і премія. Сидоров разом зі своєю родиною з'явився на урочисті збори, але грамоту і премію, з невідомих для вас причин, йому не вручили. Наступного дня, не встигнувши розібратися в причині непорозуміння, ви випадково зіштовхуєтеся із Сидоровим у коридорі.

Питання. Які можливі варіанти розвитку виниклої ситуації? Як би ви повели себе в кожнім з них?

 

Питання для самоконтролю

 

1. Дайте визначення конфлікту.

2. Назвіть структурні елементи конфлікту.

3. Назвіть види конфліктів.

4. Опишіть модель конфлікту як процесу.

 

Тестові завдання

 

1. Конфлікт – це:

а) боротьба думок;

б) суперечка, дискусія;

в) протиборство на основі зіткнення протилежно спрямованих мотивів або суджень;

г) суперництво, яке спрямоване на досягнення перемоги у суперечці;

ґ) зіткнення протилежних позицій.

2. Конфліктна ситуація – це:

а) випадкові зіткнення інтересів суб’єктів соціальної взаємодії;

б) накопичені суперечності, які пов’язані з діяльністю суб’єктів соціальної взаємодії, створюють підставу для протиборства між ними;

в) процес протиборства між суб’єктами соціальної взаємодії, який спрямований на з’ясування відносин;

г) причина конфлікту;

ґ) етап розвитку конфлікту.

3. Те, із-за чого виникає конфлікт:

а) мотиви конфлікту;

б) позиції сторін, які конфліктують;

в) предмет конфлікту;

г) сторони конфлікту;

д) образ конфліктної ситуації.

 

Основна література: /1/

 

Додаткова література: /6/, /15/, /17/, /34/, /60/, /61/, /69/, /98/, /109/

 







Дата добавления: 2015-09-15; просмотров: 846. Нарушение авторских прав; Мы поможем в написании вашей работы!



Картограммы и картодиаграммы Картограммы и картодиаграммы применяются для изображения географической характеристики изучаемых явлений...

Практические расчеты на срез и смятие При изучении темы обратите внимание на основные расчетные предпосылки и условности расчета...

Функция спроса населения на данный товар Функция спроса населения на данный товар: Qd=7-Р. Функция предложения: Qs= -5+2Р,где...

Аальтернативная стоимость. Кривая производственных возможностей В экономике Буридании есть 100 ед. труда с производительностью 4 м ткани или 2 кг мяса...

ОСНОВНЫЕ ТИПЫ МОЗГА ПОЗВОНОЧНЫХ Ихтиопсидный тип мозга характерен для низших позвоночных - рыб и амфибий...

Принципы, критерии и методы оценки и аттестации персонала   Аттестация персонала является одной их важнейших функций управления персоналом...

Пункты решения командира взвода на организацию боя. уяснение полученной задачи; оценка обстановки; принятие решения; проведение рекогносцировки; отдача боевого приказа; организация взаимодействия...

Объект, субъект, предмет, цели и задачи управления персоналом Социальная система организации делится на две основные подсистемы: управляющую и управляемую...

Законы Генри, Дальтона, Сеченова. Применение этих законов при лечении кессонной болезни, лечении в барокамере и исследовании электролитного состава крови Закон Генри: Количество газа, растворенного при данной температуре в определенном объеме жидкости, при равновесии прямо пропорциональны давлению газа...

Ганглиоблокаторы. Классификация. Механизм действия. Фармакодинамика. Применение.Побочные эфффекты Никотинчувствительные холинорецепторы (н-холинорецепторы) в основном локализованы на постсинаптических мембранах в синапсах скелетной мускулатуры...

Studopedia.info - Студопедия - 2014-2024 год . (0.013 сек.) русская версия | украинская версия