Шрифти креслярські
Усі написи на креслениках та інших технічних документах слід виконувати креслярським шрифтом за ГОСТ 2.304-81. Цей стандарт надає основні відомості про конструкцію літер і цифр, їх пропорцію, про відстані між літерами, цифрами і знаками, словами, основами рядків. ГОСТ 2.304-81 визначає шрифти типів А і Б з нахилом і без нахилу. Різниця між ними в товщині ліній шрифту, ширині літер і цифр. Для шрифту типу А товщина ліній шрифту (d) дорівнює 1/14h, а для типу Б - 1/10h, де h - розмір шрифту (висота великої літери). Кут нахилу похилого шрифту до основи рядка 75º. Стандарт визначає такі розміри висот шрифту: 40; 28; 20; 14; 10; 7; 5; 3,5; 2,5; 1,8. Шрифт останнього розміру застосовувати не рекомендують. У методичних вказівках розглянутий шрифт типу Б з нахилом до основи рядка 75º і параметрами, наведеними у таблиці 2.3. Таблиця 2.3
Цей шрифт рекомендують використовувати для виконання написів на учбових креслениках. Форми літер українського алфавіту (шрифт типу Б – з нахилом) наведено на рисунку 2.10.
Напис і співвідношення розмірів елементів літер російського алфавіту та цифр наведено на рисунку 2.11.
Висота малих літер шрифту типу Б дорівнює 7/10h (7d), що відповідає наступному меншому розміру шрифту. Виключення складає висота малих літер б, в, д, р, у, ф, яка дорівнює висоті великих літер того ж розміру шрифту (рис. 2.11). Висота цифр дорівнює висоті великих літер. За конструкцією великі літери підрозділяють на 4 групи: - літери Г, Н, П, Т, Ц, Ш, Щ містять тільки прямолінійні елементи, розташовані горизонтально і під кутом 75º до основи рядка; - літери И, Й, Х, К, Ж, М, А, Л, Д містять ще й прямолінійні елементи, розташовані за діагоналями габаритних модульних чотирикутників; - літери Ч, У, Ь, Б, В, Р, Я окрім прямолінійних елементів містятьі криволінійні; - літери О, С, Є, З, Ю, Ф складаються з криволінійних елементів, виконаних на основі літери О. Середні горизонтальні елементи великих літер орієнтують на середню лінію модульної сітки: у літер Н, Е, Є, Ь, Б, В, Ю товщину лінії наведення розташовують над середньою лінією, а у літер Ч, У, Р, Я - під нею. У букви А такий елемент знаходиться на висоті 2,5 d від низу рядка (рис. 2.11). Частина малих літер за написом аналогічна великим літерам, інші поділяють на дві групи (рис. 2.10): - літери и, й, л, п, с, т, у, ч, ц, ш, щ містять прямолінійні ділянки з незначними закругленнями; - літери а, б, в, г, д, є, е, о, ф, ю в основі побудови мають літеру о. Приклад виконання креслярським шрифтом титульної сторінки альбому індивідуальних графічних робіт студента наведено на рисунку 2.12.
|