Теплообмінники. Теплообмінники змішування
Теплообмінники змішування. Теплообмінник цього типу має дві вихідні величини: температура рідини і рівень, тобто необхідно два рівняння: матеріального балансу за рівнем і теплового балансу за температурою. Теплота в теплообмінник надходить з потоками F 1, F 2, з температурами Т 1, Т 2. Теплообмінник має мішалку (рис. 6.3), тому він є об’єктом ідеального перемішування. З теплообмінника витікає рідина з витратою Fc, з температурою T. Рівняння теплового балансу має вигляд: . (6.23) де dq 1, dq 2 - кількість теплоти, що надходить з потоками F 1, F 2; dq v – кількість теплоти, що накопичилася в об’ємі V рідини; dq с- кількість теплоти, яка виходить з потоком Fс; dq н – кількість теплоти, що витрачається в навколишнє середовище. Кількість теплоти, що надходить або витрачається з матеріальним потоками, дорівнює: (6.24)
Рис. 6.3. Теплообмінник змішування
де , , – ентальпії потоків , , . Кількість теплоти, яка накопичується в масі m рідини теплообмінника, або витрачається з матеріальними потоками: ; (6.25) де с – теплоємність рідини в теплообміннику. Підставляючи (6.24), (6.25) в (6.23), враховуючи, що , матимемо , (6.26) де с 1 ,с 2 – теплоємності рідин потоків , . Якщо втрати незначні, ними нехтують, в іншому випадку враховують: , (6.27) де - коефіцієнт тепловіддачі від зовнішної поверхні S теплообмінника; Т н – температура навколишнього середовища. Кожухорубний теплообмінник. Кожухорубний теплообмінник має одну вихідну величину - температуру нагрітого продукту на виході: теплоносієм є перегріта водяна пара. Іноді використовується гаряча вода, високотемпературні органічні теплоносії або топкові гази. В цих теплообмінниках теплота передається в дві стадії: від теплоносія до трубок, в яких протікає продукт, що нагрівається, і від трубок до продукту. Тобто тепловий баланс складається з двох рівнянь: ; (6.28) . (6.29) де dqТ - теплота, що передається теплоносієм; dqmT – теплота, що накопичується в матеріалі трубок; qст – теплота, що передається від трубок до нагріваючої рідини; dqmР – теплота, що накопичується в нагріваючій рідині; dqp – теплота, що витрачається з вихідним потоком; dqвт – витрати теплоти в навколишне середовище (рис. 6.4).
Рис. 6.4. Кожухотрубний теплообмінник
Кількість теплоти, що надходить в теплообмінник залежить від виду теплоносія, якщо це водяна пара то: . (6.30) де FT - масові витрати пари; r – теплота фазового переходу; t - час. Для теплоносія – гарячої води, високотемпературного теплоносія, або топкових газів dqT= Fп ·cТ ·TТ ·dt, де сТ – теплоємність теплоносія; ТТ – його температура. Якщо теплообмінник має теплову ізоляцію на його поверхні, то втрати теплоти dqвт незначні і становлять від кількості теплоти, яка надходить з теплоносієм. Якщо втрати теплоти в навколишнє середовище суттєві, їх визначають за формулою: . (6.31) де α; – коефіцієнт тепловіддачі з поверхні теплообмінника; S – його зовнішня поверхня; Тст – температура стінки; Т0 – середня температура навколишнього середовища. Кількість теплоти, що накопичується в матеріалі трубок і нагріваючій рідині, відповідно, становить: (6.32) де mc,mp - маса трубок і рідини в теплообміннику; сс , ср – їх теплоємності; Тст, Т´р – температури, відповідно, стінки та рідини. Теплота, яка витрачається з потоком рідини на виході теплообмінника становить: (6.33) а яка приходить з вихідним потоком: (6.34) де Тр – температура рідини на вході теплообмінника. Кількість теплоти, яка передається від стінки трубок до рідини шляхом тепловіддачі, визначається за формулою: . (6.35) де αр –коефіцієнт тепловіддачі від трубок до рідини; ST – загальна поверхня трубок. Якщо теплоносієм є перегріта пара, то згідно з (6.30), (6.31), (6.35) система буде мати вигляд: (6.36) . (6.37)
|