Студопедия Главная Случайная страница Обратная связь

Разделы: Автомобили Астрономия Биология География Дом и сад Другие языки Другое Информатика История Культура Литература Логика Математика Медицина Металлургия Механика Образование Охрана труда Педагогика Политика Право Психология Религия Риторика Социология Спорт Строительство Технология Туризм Физика Философия Финансы Химия Черчение Экология Экономика Электроника

Поведінка людей на пожежах
Поведінка людей на пожежах характеризується трьома стадіями: отриманням інформації про пожежу та її осмисленням; поведінка або бездіяльність; подальші наслідки. Соціологічні дослідження поведінки людей на пожежах , що близько 90% людей гине до прибуття пожежників. Це свідчить про те , що саме в початковий період пожежі люди неправильно себе ведуть в надзвичайній обстановці, не можуть допомогти одне одному, своєчасно врятуватися від шкідливих факторів пожежі. Дзвони або звукова система сповіщення про пожежу нерідко бувають неефективними якщо люди не бачать пожежі(лише 2% людей залишають будівлі в яких починається пожежа). Початкова інформація про пожежу часто сприймається скептично. Більшість людей у перші хвилини пожежі не тільки не намагаються залишити будинок , а направляються в осередок пожежі, зростає кількість людей що бездіють. Ці люди підпадають під дію стресу, що характеризується втратою пам’яті, не помічають ніяких сигналів , що вказують на вихід із приміщення. Пожежники повинні добре знати ситуації в яких виникає паніка: обмежена кількість шляхів евакуації; вихід із строю блокування шляхів евакуації; рух “втікачів , які шукають порятунку ; відсутність інформації про шляхи евакуації; відсутність установок оповіщення.

Успішне застосування способів і засобів забезпечення безпеки людей при пожежах, а також розробка оптимальної стратегії евакуації і порятунки їх багато в чому залежать від знання психологічних аспектів поводження людини в умовах пожеженебезпечної ситуації. Аналіз спостережень свідчить про недостатнє вивчення мотивів і характеру поводження людей на пожежах. В.І.Дутов розглядає поводження людей як їхньої дії в залежності від ряду факторів і конкретного типу ситуації при пожежі. Дослідження проводилися методом опитування потерпілих за спеціально розробленими для цих цілей анкетами. Усього було опитано 550 чоловік, що знаходилися в умовах реальних пожеж у житлових будинках. Серед опитаних було 342 жінки і 208 чоловіків, причому чоловіки у віці старше 50 років склали 23 %, а жінки - 33 %. Слід зазначити, що психологічні аспекти поводження людей при пожежах багато в чому обумовлені ступенем упевненості людини в пожежній безпеці будинку. Інтерес являють собою дані про дії людей різної статі. Так, у числі активних дій після виявлення пожежі 13,9 - 18,7 % опитаних прагнули до самостійної евакуації і 37 - 42 % опитаних починали дії по наданню допомоги й оповіщенню. В міру встановлення неможливості здійснення евакуації з будинку при пожежі число людей, що прагнуть до самостійної евакуації з небезпечної зони, зростає до 60,9 % і тільки 16,7 - 23,7 % опитаних прагне забезпечити безпеку подальшого перебування і допомогти іншим. У жінок у порівнянні з чоловіками відзначається тенденція до збільшення дій по наданню допомоги навколишнім, досягаючи 23,7 % випадків у віці до 50 років. Проте 20 - 29,6 % людей продовжують займатися збором речей, документів, з'ясуванням обстановки і не починають активних дій по забезпеченню безпеки.

Аналіз результатів дослідження свідчить про те, що жінки більш послідовні в діях по забезпеченню безпеки під час перебування в зоні пожежі, аніж чоловіки. У більшості ж випадків опитані не виявили належного уміння орієнтуватися в складній обстановці, що пояснюється, очевидно, недостатнім знанням правил поведінки при пожежі і відсутністю практичних навичок дій у небезпечній ситуації.

Аналіз особливостей поводження людей на пожежах свідчить, що прояв активності і пасивності дій по забезпеченню своєї безпеки багато в чому обумовлене наявністю досвіду поводження людини в пожежонебезпечній ситуації, його поінформованістю про ступінь пожежної небезпеки будинку, а також віковими і статевими особливостями контингенту.

Питання для самоконтролю

Які соціально-психологічні явища супроводжують пожежу.

Що таке натовп ? Які види натовпів визначають психологи?

Дати характеристику натовпам , які виникають на пожежах (згідно вікових та статевих особливостей).

Що таке паніка?

Визначте основні міри профілактики паніки на пожежі.

Як поводять себе люди, що опинилися в осередку пожежі?Дата добавления: 2015-09-07; просмотров: 86. Нарушение авторских прав

Studopedia.info - Студопедия - 2014-2018 год . (0.002 сек.) русская версия | украинская версия