Студопедия Главная Случайная страница Обратная связь

Разделы: Автомобили Астрономия Биология География Дом и сад Другие языки Другое Информатика История Культура Литература Логика Математика Медицина Металлургия Механика Образование Охрана труда Педагогика Политика Право Психология Религия Риторика Социология Спорт Строительство Технология Туризм Физика Философия Финансы Химия Черчение Экология Экономика Электроника

Розміщення озимих культур.





Для озимої пшениці використовуються парові (чисті і зайняті пари) та непарові попередники. Цінність їх неоднакова і залежить від грунтово - кліматичних умов. Так, чорний пар є одним з кращих попередників, який в степових районах гарантує стабільні високі врожаї озимої пшениці. Його цінність як попередника поступово знижується з переміщенням у більш зволожені північні та північно - західні райони. Так, якщо на Миколаївській дослідній станції врожайність озимої пшениці після зайнятого пару і гороху була нижчою порівняно з чорним паром відповідно на 27,5 і 20,7 %, на Ерастівській станції — на 16,4 і 23,2 %, то на півночі Степу — відповідно на 11,9 і 10,3 %. У районах недостатнього і нестійкого зволоження Лісостепу республіки різниця між урожаями озимої пшениці після чорного, зайнятого парів і гороху не перевищувала 3,4 — 4,2 %; а в зоні достатнього зволоження (Тернопільська дослідна станція) різниця в урожайності зерна пшениці, зібраної після парових і непарових попередників, не перевищувала; 3,9 — 7,2 %. Досліди в поліській зоні свідчать про безперспективність чорного пару, урожайність пшениці після якого була нижчою, ніж після багаторічних трав, ранньої картоплі, кукурудзи і люпину на силос. Отже, у напрямі з півдня на північ республіки різниця в урожайності озимої пшениці, вирощеної після чорного пару та інших попередників, поступово зменшується і прирости врожаю не настільки великі, щоб займати під чорний пар значні площі земель. Проте в умовах степового посушливого землеробства з економічної точки зору чорний пар є заходом інтенсифікації, який послаблює дію несприятливих кліматичних умов і сприяє одержанню високих стабільних врожаїв.

Озиму пшеницю в Степу на значних площах розмішують після зайнятих парів і непарових попередників, Кращими парозаймальними культурами є озимі та ярі злаково-бобові сумішки, кукурудза і сорго на зелений корм, багаторічні трави на один укіс.

Як непарові попередники у зоні використовують горох, чину та інші зернобобові, баштанні культури, багаторічні трави другого року використання на один укіс у рік сівби озимої пшениці, кукурудзу на силос, озиму пшеницю, просо. Узагальнення даних досліджень, проведених в установах степової зони, показало, що в повторних посівах урожайність озимої пшениці становить 51,1—73,8 % урожаю після чорного пару. Зниження її врожайності пов'язане з недостатньою зволоженістю ґрунту на час висівання озимих, що утруднює появу своєчасних і дружніх сходів погіршує розвиток рослин восени.

У Лісостепу озиму пшеницю розміщують після зайнятих парів і непарових попередників. В умовах достатнього зволоження врожайність озимої пшениці після всіх попередників була практично однаковою; різниця на Хмельницькій дослідній станції в середньому за 8 років не перевищувала 3,6 ц/га, а на Чарторийському дослідному полі в середньому за 9 років — 2,3 ц/га. Водночас при використанні багаторічних трав на 2 укоси врожайність озимої пшениці інколи знижується. Недоцільно використовувати багаторічні трави на 2 укоси у підзонах нестійкого і недостатнього зволоження. За даними Уманського сільськогосподарського інституту, Верхняцької та Драбівської дослідних станцій, врожайність зеленої маси трав другого укосу не перевищувала 50—80 ц/га, а продуктивність озимої пшениці після трав на 2 укоси порівняно з урожайністю при використанні їх на один укіс знижувалася на 6—15 ц/га.

Стійкі врожаї озимої пшениці мають після ранніх зайнятих парів. На Веселоподолянській дослідній станції в середньому за 16 років після озимих на зелений корм врожайність зерна озимої пшениці була такою самою, як і після чорного пару.

У районах з недостатнім і нестійким зволоженням урожайність озимої пшениці значно знижується після кукурудзи на силос і в повторних посівах. Так, на Верхняцькій дослідній станції було зібрано зерна озимої пшениці після кукурудзи на силос на 3,8— 25,5 ц/га менше, ніж після чорного пару, а в повторному посіві — на 9,9 ц/га менше, ніж після гороху. На Іваніській дослідній станції врожайність пшениці після пшениці була на 8,1 ц/га нижчою, ніж після гороху на зерно.

На Поліссі озиму пшеницю на зв'язних ґрунтах розміщують також після льону-довгунця. Люпин на зелений корм як попередник озимих майже рівноцінний люпинові на силос.

Озиме жито порівняно з озимою пшеницею менш вимогливе до попередників, що зумовлюється більшою стійкістю його до посухи і кореневої гнилі.

Добрими і рівноцінними попередниками для жита в зоні Полісся є люпин на силос, картопля ранніх і середніх строків достигання, кукурудза на силос, а в більш південних районах — і люпин на зерно. Вирощують озиме жито також після озимої пшениці, ячменю і вівса.

Практично однакову врожайність зерна в лісостепових районах озиме жито забезпечує після зернобобових культур, кукурудзи на силос, ячменю, вівса і гречки. Розміщення озимого жита після зайнятих озимими на зелений корм, однорічними і багаторічними травами парів призводить до недобору врожаю внаслідок вилягання рослин.

На піщаних ґрунтах серед культур зайнятого пару найбільш ефективний люпин, який вирощують на силос і зелене добриво. На Поліській дослідній станції при заорюванні його зеленої маси на добриво врожайність жита збільшувалася на 6,8 ц/га порівняно з урожайністю після гречки.

У сівозмінах країни вирощують і озимий ячмінь, урожайність якого в південних районах Степу на 8 - 15 ц/га більша, ніж ярого. В дослідах Кримського сільськогосподарського інституту урожайність озимого ячменю в се­редньому за 8 років, після парової озимої пшениці становила 58,2 ц/га. Високі врожаї озимого ячменю в степових районах збирають після зернобобових, баштанних, картоплі, кукурудзи.

Вирощують озимий ячмінь і в західних районах республіки, де зима порів­няно тепла. Високі врожаї його тут збирають після удобреної картоплі. кукурудзи на силос і зерно.

В свою чергу, озимі культури є добрими попередниками для просапних зернобобових культур, а також для де яких зернових колосових. Вони досить добре пригнічують бур'яни, відносні рано звільняють поле, що сприяє якісній підготовці ґрунту.







Дата добавления: 2015-09-07; просмотров: 1243. Нарушение авторских прав; Мы поможем в написании вашей работы!




Аальтернативная стоимость. Кривая производственных возможностей В экономике Буридании есть 100 ед. труда с производительностью 4 м ткани или 2 кг мяса...


Вычисление основной дактилоскопической формулы Вычислением основной дактоформулы обычно занимается следователь. Для этого все десять пальцев разбиваются на пять пар...


Расчетные и графические задания Равновесный объем - это объем, определяемый равенством спроса и предложения...


Кардиналистский и ординалистский подходы Кардиналистский (количественный подход) к анализу полезности основан на представлении о возможности измерения различных благ в условных единицах полезности...

РЕВМАТИЧЕСКИЕ БОЛЕЗНИ Ревматические болезни(или диффузные болезни соединительно ткани(ДБСТ))— это группа заболеваний, характеризующихся первичным системным поражением соединительной ткани в связи с нарушением иммунного гомеостаза...

Решение Постоянные издержки (FC) не зависят от изменения объёма производства, существуют постоянно...

ТРАНСПОРТНАЯ ИММОБИЛИЗАЦИЯ   Под транспортной иммобилизацией понимают мероприятия, направленные на обеспечение покоя в поврежденном участке тела и близлежащих к нему суставах на период перевозки пострадавшего в лечебное учреждение...

Определение трудоемкости работ и затрат машинного времени На основании ведомости объемов работ по объекту и норм времени ГЭСН составляется ведомость подсчёта трудоёмкости, затрат машинного времени, потребности в конструкциях, изделиях и материалах (табл...

Гидравлический расчёт трубопроводов Пример 3.4. Вентиляционная труба d=0,1м (100 мм) имеет длину l=100 м. Определить давление, которое должен развивать вентилятор, если расход воздуха, подаваемый по трубе, . Давление на выходе . Местных сопротивлений по пути не имеется. Температура...

Огоньки» в основной период В основной период смены могут проводиться три вида «огоньков»: «огонек-анализ», тематический «огонек» и «конфликтный» огонек...

Studopedia.info - Студопедия - 2014-2025 год . (0.012 сек.) русская версия | украинская версия