Сутність вчення Т. Гоббса про природу
1) світ - це сукупність тіл (субстанцій), бо нічого безтілесного не існує; 2) не можна відокремити мислення від матерії, яка мислить, матерія є суб’єктом усіх змін; 3) всі тіла, їхні якості та зміни утворюються рухом матеріальних тіл та їх елементів; 4) рух тіл проходить за механічними законами (через повштовх та зусилля, що приводить до руху); 5) духовне життя людини складається з відчуттів, які впливають на рух і зусилля, тобто вони цілком залежать від зовнішніх факторів; 6) живі істоти мають здібність порівнювати нові враження з колишніми, що створює умови для виникнення свідомості; 7) душа, як особлива субстанція, не існує, а віра в бога є тільки продуктом людської фантазії. Розробляючи вчення про пізнання, Т. Гоббс вважав, що знання формуються за допомогою ідей. Джерелом ідей є чуттєві сприйняття зовнішнього світу. Заперечуючи Декарту, який вважав, що ідеї вроджені, філософ вважає, що жодна ідея не може бути природженою, бо її не можна бачити наочно. Зовнішні відчуття – це джерело не тільки ідей, але й всього нашого пізнання. Початкові ідеї переробляються розумом трьома засобами: порівнянням, сполученням та розподілом ідей.
Д. Локк (1632-1704) – представник емпіричної філософії, у праці «Досвід про людський розум» (1690 р.) виклав наступні ідеї: 1) єдине джерело усіх ідей є тільки досвід; 2)ідеї поділяються на три класи: - реальні (або фантастичні)- мають основу у природі (або її не мають) - адекватні (або неадекватні) - повністю представляють ті зразки, з яких вони виведені (або не представляють) - істинні (або хибні) 3) ідеї відчуттів людина сприймає як якості речей, що бувають двох видів:
Вчення Д. Локка про різницю між первинними і вторинними якостями є подальшим розвитком ідей давньогрецького атоміста Демокріта, які відродили Р.Декарт і Галілей. Побудувавши вчення про знання та його види, Д. Локк виділив два види знання: - знання достовірне, точне, яке надається через розгляд у думці наших уявлень і відношень між ними. Це знання може бути інтуїтивне (споглядальне), демонстративне або засноване на переконанні у існуванні зовнішніх предметів; - знання ймовірне або думка, погляд, що отримується через досвід, у якому судження доводяться шляхом посилання на факти досвіду, які ці знання підтверджують. Знайомство з окремими фактами не можуть надати повної впевненості у тому, що визначене поєднання фактів або якостей предметів має всезагальний характер. Виходячи з цих положень, Д. Локк стверджував, що задача людини – знати не все, а тільки те, що важливе для її поведінки.
Г. В. Лейбніц (1646-1716) – представник німецького об’єктивного ідеалізму, намагався поєднати теорію з практикою, розвинув вчення про буття (про субстанцію) Суть вчення 1) з протяжності можна вивести лише геометричні, але не фізичні властивості тіл (рух, дія, інерція та ін.); 2) субстанція має такі властивості, з котрих можна вивести основні фізичні характеристики тіла; 3) всі речі - це певні сили, певна субстанція - «монада», яка не матеріальна, а духовна одиниця буття, своєрідний духовний атом; 4) кожна окрема монада є разом і душею, і тілом, вона самостійна і самодіяльна; 5) завдяки монадам матерія має здібність вічного саморуху; 6) кожна монада є одночасно і основа усіх своїх дій, і їхня ціль; 7) душа – це ціль тіла, тому відношення між душею і тілом є «визначеною гармонією», яку раз і назавжди встановив Бог; 8) монади незалежні одна від одної, але вони не ізольовані, бо в кожній з них відображається увесь світовий устрій, вся сукупність монад («живе дзеркало» Всесвіту). Г. Лейбніц приділив увагу такому поняттю, як розвиток. Він стверджував, що в природі все знаходиться у розвитку, причому ніщо не виникає, ані знищується, тому що розвиток – це лише зміна первісних форм за рухунок безкінечно малих змін. Безкінечне розмаїття моментів, які розкриваються у розвитку монади – це сила уявлення (перцепція). Свідомість притаманна усім монадам, тому вся природа одухотворена. Монада - це мікроорганізм, «малий світ», «зжатий Всесвіт».
|